Güncelleme Tarihi:
Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu ve Cezası TCK 109
         Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu ve Cezası TCK 109

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu TCK 109 (hürriyeti tahdit), bir kimseyi hukuka aykırı bir şekilde bir yere girmesine ya da bir yerde kalmasına engel olma şeklinde işlenen suç tipidir.

Hürriyet, her kişi için önemli olan ve özgürlük anlamına gelen bir kelimedir. Bu açıdan bir kişinin herhangi bir suç işlemeden özgürlüğüne engel olunması kanunlarımıza göre suç kapsamına girmektedir. Mevzuatta kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu olarak adlandırılan bu suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Hürriyete Karşı Suçlar başlıklı kısmın 109. maddesinde düzenlenmektedir.

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu ve Cezası TCK 109

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu TCK 109 işleyen faile verilecek olan ceza, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır. Suçun işlenmesi sırasında cebir, zor kullanma, tehdit veya hile kullanması halinde ise faile verilecek olan ceza iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıdır. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu işleyen faile verilecek olan ceza aşağıdaki hallerin varlığı halinde yarı oranında arttırılarak verilmektedir. Bu haller şunlardır;

 1. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu silahla işlenmesi halinde,
 2. Suçun birden fazla kişi ile birlikte işlenmesi halinde,
 3. İşleyen failin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi halinde,
 4. Fail, kamu görevinin sağladığı saygınlığı kötüye kullanarak işlemesi halinde,
 5. Üstsoy, altsoy veya eşe karşı işlenmesi halinde,
 6. Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan eşe karşı işlenmesi halinde,
 7. Cinsel amaçlı işlenmesi halindedir.

Mağdur ekonomik bakımdan önemli bir kaybı oluşması halinde bin güne kadar adli para cezası da almaktadır. Ayrıca bu suçun işlenmesi amacıyla ya da sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerinin gerçekleşmesi halinde aynı zamanda kasten yaralama suçuna ilişkinde ceza verilmektedir. Bu suç ile yararına haksız menfaat sağlayan tüzel kişilere de tüzel kişilere özgü güvenlik tedbiri uygulanmaktadır.

Kişi hürriyetinden yoksun kılma (hürriyeti tahdit suçu)  işleyen fail, bu suç nedeniyle soruşturmaya başlanılmadan önce mağdurun şahsına zararı dokunulmadan kendiliğinden güvenli bir yerde serbest bırakması halinde, faile verilecek olan ceza üçte ikisine kadar indirilebilinmektedir.

Yine suçu işleyen fail, aşağıdaki hallerin varlığı halinde de verilecek olan cezasında hâkimin takdiri ile indirim yapılabilmektedir. Bu haller şunlardır;

 1. Failin meşru müdafaa halinde işlemesi halinde,
 2. Failin görevinin ifası sırasında işlemesi halinde,
 3. Failin suçu işlerken mağdurun suç işlenmeden önce ya da işlendiği sırada rıza vermesi halindedir.

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu ve Unsurları

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu (hürriyeti tahdit) oluşması ve failin bu suçtan ceza alması açısından somut olayda bulunması gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu unsurlar şunlardır;

 • Fail mağduru bir yere gitmek ya da bir yerde kalmak şeklinde engellemelerde bulunmaktadır.
 • Faili, suçu işleyen herkes olabilmektedir.
 • Mağduru, suçun yöneltildiği ve yer değiştirme yeteneğine sahip herkes olabilmektedir.
 • Suçun işlenebilmesi için failin engelleme eylemlerinde aranan belirli bir süre yoktur. Ancak belirli bir süre engellemelerin devam etmesi gerekmektedir.
 • Fail, bilerek isteyerek yani kasten suçu işlemektedir.

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu ve Şikâyet

Kişi hürriyetinden yoksun kılma suçu, herhangi bir şikâyete ya da süreye tabi olmadan ve ilgili şikâyetin ya da suç duyurusunun Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşması halinde kendiliğinden soruşturulmakta ve ceza davası açılmaktadır.

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ile ilgili ceza davalarında görevli mahkeme ilgili Asliye Ceza Mahkemesi’dir. Ancak terör amacı ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu işlenmesi halinde verilecek olan ceza terör suçu kapsamında verileceğinden görevli mahkemede Ağır Ceza Mahkemesi’dir.

Kişi hürriyetinden yoksun kılma suçu ile ilgili dava zamanaşımı süresi, sekiz yıldır.

Sonuç olarak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu faili ya da mağduru olduğunuz her iki durumda da başarılı ve konunun uzmanı bir ceza avukatına başvurarak hukuki sorunlarınıza en kısa sürede çözüm sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Mayıs 2017

  kız arkadaşımla ilişkiye girmiştik bundan 6 ay sonra falan ayrıldık ben başkası ile nişanlandım 15 gün önce. beni tecavüz etti diye şikayet etmiş hem tecavüzden hem de kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmadan dava açılmış şimdi ben ne yapacağım. kesinlikle böyle bir durum yok tamamen isteğiyle oldu her şey.

  • 21 Mayıs 2017

   Ahmet Bey, bu durumla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve dosyayı incelemek gerekecektir. Bir çok savunma noktası bulunacaktır. İddia makamının sadece iddia etmesi değil ispatlaması da gerekmektedir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: