Kira Tespit Davası - Mıhcı Hukuk Bürosu
Kira Tespit Davası – Mıhcı Hukuk Bürosu

Kira ilişkilerinde kiralanan malın kullanımı, mevcut veya sonradan doğan hasarların giderilmesi, kira bedelinin her ay düzenli bir şekilde ödenmesi ve daha pek çok konuda çeşitli sorunlar doğabilmektedir. Kira sözleşmesinin sona erdiği her tarihte karşılaşılan en önemli sorun ise yeni dönemde kira bedelinin ne kadar olacağı sorunudur. Kira tespit davası da kira bedelinin gerçek bedeli kadar olmadığı durumlarda açılan dava türüdür.

 

Kira sözleşmesi, yalnızca sözleşmenin tarafları arasında hak ve borçlar doğuran yani nisbi nitelikte bir Borçlar Hukuku sözleşmesidir ve Borçlar Kanununda düzenlenmektedir. Kira ilişkisinden doğan uyuşmazlıkların çözümüne yardımcı olan avukata ise ‘’kira avukatı’’ denir. Kira sözleşmesinin tarafları kiracı ve kiraya verendir. Kira sözleşmesi yazılı yapılmak zorunda değildir ancak ispat açısından taraflar arasında yazılı bir sözleşme yapılması en sağlıklı olandır. Kira sözleşmesinin süresi,  sözleşmede belirlendiği süre sonunda sona erer. Belirli süreli kira sözleşmelerinde sözleşme sona erdiği tarihte tahliye işlemi gerçekleşmez ve kira ilişkisi devam ederse, sözleşme süresi belirsiz kira sözleşmesi haline gelir.  Sözleşmede kira bedelinin taraflar arasında kararlaştırılması mümkündür. Konut kiralarında sözleşmede kararlaştırılan artış miktarı yıllı ÜFE ortalamasından yukarı olamaz. Kiranın artırılması, her ne kadar kiracı aleyhine bir durum olsa da Borçlar Kanununun 343. Maddesinde kira bedelinin artırılabileceği ve kira sözleşmesinde kiracı aleyhine başka herhangi bir değişiklik yapılamayacağı belirtilmiştir.

 

Kirayı Artırmak İstiyorum, Kiramı Düşürmek İstiyorum. Ne Yapabilirim?

 

Kira bedelinin nasıl tespit edileceği ve kiranın artırılması Borçlar Kanununun 344 ve devamındaki maddelerinde düzenlenmiştir. Taraflar kira bedeli üzerinde anlaşmaya varamadıklarında, kiracı kirayı çok yüksek olduğunu ve kiraya veren ise kiralanan malın emsallerine göre düşük bir fiyatla kiralandığını iddia ediyorsa yapılması gereken taraflardan birinin mahkemeye başvurarak kira tespit davası diğer bir deyişle ‘’kira bedelinin tespiti davası’’ açmasıdır. Hâkim, Borçlar Kanununda belirtilen şartlara uygun bir şekilde, kira tespit davasında kiralanan malın cinsine ve o bölgedeki emsal kira bedellerini ve her iki tarafın da durumunu da inceleyerek kiranın düşük olması durumunda artırma, kiranın yüksek olması durumunda düşürme kararı gibi hakkaniyete uygun bir karar verecektir. Bu dava kira sözleşmesinin devam ettiği herhangi bir dönemde açılabilir. Ancak Borçlar Kanununun 345. Maddesine göre davanın kira sözleşmesinin bitimi tarihinden en geç 30 gün önce davalıya –sözleşmenin karşı tarafı olan kiracı veya kiraya verene- tebliğ edilmiş olması veya en geç 30 gün önce dava açılacağına dair ihtarın, kiraya veren tarafından kiracıya gönderilmiş olması gerekir. Bu süreye ve şartlara uyulmadan açılan kira tespit davası yani kira bedelinin tespiti davasında tespit edilen kira bedeli, bir sonraki kira dönemi bakımından geçerli olacaktır.

 

Kira ilişkileri ve kira tespit davaları açısından ‘kirayı artırmak istiyorum nasıl yapabilirim?’, ‘kiramı nasıl düşürebilirim?’‘kira tespit davası nedir?’ ve ‘kira tespit davası nerede açılır?’ gibi sorular akla gelmektedir. Bunlar ve bunlar gibi diğer sorularda ve sürelerde iyi bir kira avukatı ile çalışmak ve danışmak çok önemli. Durumun ehemmiyetinin farkında olan Mıhcı Hukuk Bürosu uzman kadrosuyla tüm kira meselelerinizde yardımcı olmaya her zaman hazır.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 31 Ocak 2016

  İstanbul ataköy de evim var etraftaki kiraları öğrendiğim zaman benim kiracımın verdiği kiranın çok az olduğu öğrendim. Bunu artırmak istediğimde ise belirli bir orandan başka artıramazsın dediler. Üfe yi geçemez dediler ama gerçekten çok düşük ne yapabilirim? Kirayı nasıl artırabilirim.

  • 31 Ocak 2016

   Bu durumda şartları varsa kira tespit davası açmanız mümkün.

 2. 8 Nisan 2016

  Ev sahibi kirayı artırmak için kira tespit davası açmış ancak istediği kira bedeli çok yüksek etrafta öyle bir kira bedeli olan ev bile yok. Normalden biraz ucuza oturuyoruz ancak yine de bir anda o kadar kira artışı bizim için çok fazla olur. Haklarımız nelerdir bu konuda?

  • 7 Mayıs 2016

   Merhaba, kira tespit davalarında yakın evlerin emsallerine de bakılır ancak tek kriter de bu değildir. Evin tüm özellikleri bunu değiştirebilir. Bu davayı bir gayrimenkul avukatı ile yürütmeniz daha iyi olacaktır.

 3. 29 Mayıs 2018

  ben bir eve taşındım bakımsızdı emlakcı eksikleri yaparız dedi ama hiçbirşey yapmadı yapmıyorlar.. mutfakta olmayan elektrik prizi ve hattını bile zorla kiradan düşmek kaydıyla yaptırabildim. kombi devridaim hatası veriyor çalışmıyır duşa kabinin nali yok boyasız evi boyalı diye yezıp kiraladılar.. kira da bu bakımsızlığa göre bakımlı evlerle aynı.. düşürmek ya da eksikleri yaptırmasını iskiyorum.. kira tespit davası nı kendim açamıyor muyum.. avukat şart mı..

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, kira tespit davası açmanız için avukat şartı yoktur. Fakat bu davayı açabilmeniz birtakım ön hukuki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu tür davalar uzmanlık gerektiren davalar olduğundan davayı avukat aracılığıyla açmanızı tavsiye ederiz. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: