Güncelleme Tarihi:
Kasten ve Nitelikli Öldürme Suçu
                                  Kasten ve Nitelikli Öldürme Suçu

Kasten öldürme suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun hayata karşı suçlar başlığı altında ve 81.maddede tanımlanmaktadır ve başka bir kişinin hayatına bilerek ve isteyerek son vermektir.

Kasten Öldürme Suçu ve Türleri (TCK 81-82)

Basit Kasten Öldürme Suçu TCK 81

Kasten öldürme suçunun TCK 81 temel şekli olup bir insani bilerek ve isteyerek öldürme eylemini gerçekleştirmektir. Basit halini işleyen kişi hakkında verilecek olan ceza, müebbet hapis cezasıdır.

Nitelikli Kasten Öldürme Suçu TCK 82

Kanunda belirtilen hallerin varlığı halinde nitelikli kasten öldürme suçu TCK 82 işlendiği varsayılmaktadır. Nitelikli kasten öldürme suçu işleyen kimse hakkında verilecek olan ceza, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Bu haller şunlardır;

 • Tasarlayarak işlenmesi halinde,
 • Canavarca hisle veya eziyet çektirerek işlenmesi halinde,
 • Yangın, su baskını, tahrip, batırma veya bombalama ya da nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanılarak işlenmesiyle,
 • Üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı işlendiği durumlarda,
 • Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlendiği durumlarda,
 • Gebe olduğu bilinen kadına karşı işlenmesi halinde,
 • Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi halinde,
 • Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla işlendiği durumlarda,
 • Bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu öfke ve kızgınlıkla işlendiği hallerde,
 • Kan gütme amacıyla işlenmesiyle,
 • Töre amacıyla işlenmesi halleridir.

Kasten Öldürme Suçu ve Unsurları

Kasten öldürme suçu türlerinin oluşabilmesi ve kasten öldürme suçu ile ilgili soruşturma gerçekleştirilip ceza davası açılması için genel itibariyle somut olayda bulunması gereken unsurlar mevcuttur. Bunlar şunlardır;

 1. Fail, suçu işlediği sırada bilerek ve isteyerek gerçekleştiren herkes olabilmektedir.
 2. Mağdur, hayatta olan ancak suçun kendisine yöneltilmesiyle yaşamı sona eren herkes olabilmektedir. Ancak Cumhurbaşkanı’nın öldürülmesi halinde farklı bir suç tipi öngörülmektedir.

Kasten Öldürme Suçu ve Cezası

Kasten öldürme suçu ile ilgili verilecek olan ceza, suçun türleri açısından farklılık göstermektedir. Basit şeklinin cezası müebbet hapistir. Nitelikli şeklinin işlenmesi halinde verilecek olan ceza ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Ancak aşağıda belirtilen durumların varlığı haline failin kusurlu olduğunun tespiti yapılarak cezada indirim öngörülebilinmektedir. Bunlar;

 1. Hukuka aykırı fakat bağlayıcı bir emrin yerine getirilmesi yani görevin ifası hallerinde,
 2. Zorunluluk hallerinde,
 3. Meşru savunmada sınırın heyecan, korku ve telaş nedeniyle aşılması durumlarında,
 4. Cebir ve tehdit dolayısıyla kişinin irade yeteneğinin etkilenmesi durumlarında,
 5. Haksız tahrik durumlarında
 6. Yaş küçüklüğü, sağır ve dilsizlik hallerinde,
 7. Akıl hastalığı durumunda,
 8. Geçici nedenler, alkol ve uyuşturucu madde etkisinde olma durumlarındadır.

Ayrıca kasten öldürme suçu işleyen fail, gönüllü olarak vazgeçmiş ise; o ana kadar ki olan eylemleri başkaca suç oluşturduğu takdirde sadece oluşan bu başkaca suçlardan ceza almaktadır. Kasten öldürme suçu ile ilgili ceza almamaktadır.

Bu suç dolayısıyla ceza alan fail hakkında ceza, cezaevi infaz kurumlarında tamamlanasıya kadar fail şu haklarından yoksun kalmakta ve bu haklarını kullanamamaktadırlar. Bunlar;

 1. Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesi hakkı,
 2. Seçme seçilme ehliyeti ve diğer siyasi haklar,
 3. Velayet hakkı veya kayyımlık hakkı,
 4. Vakıf, dernek, sendika, şirket ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olma hakkı,
 5. Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etme hakkıdır.

Kasten Öldürme ve Şikâyet

Bu suç için, her iki türü açısından da şikâyetin ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşması halinde kendiliğinden ve herhangi bir süreye tabi olmadan soruşturularak ilgili ceza davası açılmaktadır.

Kasten ve nitelikli öldürme suçu için temel görevli mahkeme Ağır Ceza Mahkemesi’dir. TCK 81 için açılan davanın zamanaşımı süresi ise yirmi beş yıldır. TCK 82 için açılan davanın zamanaşımı süresi ise otuz yıldır.

Sonuç olarak, kasten öldürme suçu bir kişiye isnat edilebilecek ve bir kişiye karşı işlenebilecek en ağır suç tipidir. Bu nedenle başarılı, işinde uzman ve tecrübeli bir ceza avukatından yardım almak en temel ihtiyaçtır. Çünkü hem bir kişinin hayatının bedeli olamayabileceği gibi hem de özgürlüğünüzün de en temel ihtiyaçlarınızdan olması nedeniyle önem arz etmektedir.

Yazıyı Paylaş
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares
 1. 17 Mayıs 2017

  avukat bey, evime hırsız girmişti gece. bende silahımı alıp salona gittim. sonra adam beni görünce balkondan atladı bende arkasından silahla ateş ettim o anın heyecanı uyku sersemliği vs. istemsiz oldu aslında. sonra kişi orada öldü. bana kasten öldürmeden dava açılmış. evimi ve kendimi koruyordum.

  • 21 Mayıs 2017

   merhaba, meşru müdafaa olması için cana karşı tehlikenin devam eden bir süreçte olması gerekiyor. anlattığınız kadarı ile kişi sizi gördükten sonra kaçmış balkondan atlamış ve siz arkasından vurmuş görünüyorsunuz. Dolayısı ile meşru müdafaaya girmeyecek gibi görünüyor ancak iyi bir ceza avukatı ile çalışmanızı öneririm dosya kapsamı incelendiğinde bir çok savunma noktası yakalanacaktır. Bu konuda bizimle çalışmak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: