İzale i Şuyu Davası - Ortaklığın Giderilmesi Davası - Gayrimenkul Avukatı - Mıhcı Hukuk Bürosu
İzale i Şuyu Davası – Ortaklığın Giderilmesi Davası – Gayrimenkul Avukatı – Mıhcı Hukuk Bürosu

İzale-i Şüyu, izale(gidermek) ve şüyu (ortaklık) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan ve yeni tabiriyle ortaklığın giderilmesi anlamına gelen hukuki bir durumdur. İzalei Şüyu davası ise taşınır ya da taşınmaz bir eşyaya paylı mülkiyet halinde ortak olan paydaşlardan en az birinin istemiyle, mahkeme aracılığıyla ortaklığın giderilmesini, son bulmasını ve eşyanın (malın) eğer bölünebilir bir eşya ise aynen, bölünemeyecek bir eşya ise mahkeme tarafından satılarak parasının paylaştırılmasının istenmesidir. Günümüzde izale i şüyu davası (ortaklığın giderilmesi davası) genellikle kendilerine miras kalan murislerin, paylı halde sahip oldukları bir taşınır ya da genellikle taşınmaz malın yönetimi esnasında, aralarında çıkan bir anlaşmazlık sonucu paydaşlardan birinin mahkemeye başvurması şeklinde görülmektedir.

İzaleyi Şüyu Davasının Şartları

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 698. Maddesi “hukuki bir işlem gereğince veya paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebebiyle paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir” demektedir. Yani paydaşlardan her birinin ortaklığın giderilmesini isteyebilmesi diğer bir deyişle izaleyi şüyu davası açabilmesi için paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü ve zorunluluğu bulunmaması gerekir. İzale-i şüyu davasının açılmasına engel olan paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü ise ya tarafların aralarında yaptıkları bir hukuki işlem ya da paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebeplerinden doğabilir.

İzale i Şuyu Davası (Ortaklığın Giderilmesi Davası) Nasıl Açılır?

Yukarıda bahsedilen izale-i şuyu davası açma şartları mevcutsa izale-i şuyu dava dilekçesi ile birlikte tüm ortakları davalı olarak göstererek taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurması ile ortaklığın giderilmesi davası açılır.

İzale-i Şüyu Davası Ne Kadar Sürer?

İzaleyi şuyu davası konusunda uzman bir gayrimenkul avukatı aracılığı ile bu dava açılacak olursa 6-9 ay arasında sonuçlanabilir.

Ayrıca izale-i şüyu, diğer ismiyle Ortaklığın giderilmesi davasının çeşitli nedenlerle sınırlandırılması, yani herhangi bir ortağın izale-i şüyu davası açmasını engellemek amacıyla tarafların aralarında hukuki işlem yapmaları mümkündür. Ancak bu yapılacak hukuki işlem en fazla 10 yıl süreli olabilir. Kanunun lafzı gereği 10 yıldan fazla süre ile yapılan kısıtlamalar da hükümsüz olacaktır. Yine Türk Medeni Kanunu’nun 698/3 maddesi gereğince uygun olmayan zamanlarda paylaşma istenilemez. Paylaşma istenen zamanın uygun olup olmaması durumun şartlarına göre hakim tarafından takdir edilir.

İzale-i Şüyu Davasını Kimler Açabilir?

İzale-i Şüyu davası, (yeni tabiriyle ortaklığın giderilmesi davası) paylı mala ortak olan paydaşlardan herhangi biri tarafından açılabilir. Ancak her ne kadar tarafların izale-i şüyu davasını kendileri açmalarının önünde bir engel yoksa da gerek dava usulünün doğru takip edilmesi, gerekse yüksek meblağlar tutan ve özellikle de çok ortaklı mal paylaşımlarında eşya hukuku ve miras hukukuna dair değişik hukuki problemlerin de davanın sonuçlanması açısından önemli rol oynayabileceği sebepleri bakımından davanın alanında uzman bir izale-i şüyu davası avukatı ya da bir hukuki danışman tarafından takip edilmesi, davayı açan ortağın hak kayıplarının önüne geçilebilmesi açısından avantaj sağlayacak ve davanın gereksiz yere uzamasının da önüne geçilmiş olacaktır.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin görevini açıklayan 4. Maddesi’nin b. bendinde taşınır ve taşınmaz mal veya hakkın paylaştırılması ve ortaklığın giderilmesi davalarına Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bakacağı belirtilmiştir.

Yine aynı kanunun (6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu) 12. Maddesi’nde “taşınmaz üzerindeki ayni hakka ilişkin veya ayni hak üzerinde değişikliğe yol açabilecek davalar ile  taşınmazın zilyetliğine yahut alıkoyma hakkına ilişkin davalarda, taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinin kesin yetkili olduğu” belirtilmiştir.

Bu durumda izale i şüyu davası (ortaklığın giderilmesi davası), paylaşmaya konu olacak taşınmazın bulunduğu il veya ilçe sınırlarında bulunan Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde açılabilecektir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 31 Ocak 2016

  Sayın avukat kardeşler arasında bir arazimiz var. Acil paraya ihtiyacım var bu nedenden izalei şuyu davası açıp satılıp parasını almak istiyorum ama her zaman satma olmaz diyorlar nasıl satılmasını sağlayabilirim.

  • 31 Ocak 2016

   Kerem Bey, izalei şuyu davasında asıl olan gayrimenkulun satışı değil imkan varsa paylaştırılmasıdır. Şayet paylaşmaya imkan yoksa hakim satışa karar verir. İzalei şuyu davası açacak olacaksanız iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 2. 25 Şubat 2016

  Sayin Mustafa Bey, babamdan bize bir arsa kaldi. Orada hisse sahibiyiz. Baska hisse sahibi İzalei şuyu davası acti. Biz onunla anlasamadik ve hisse sahibi olmayan birine satmak istiyoruz.Bu mümkünmü?
  Davayi kapatma imkanimiz varmi, yoksa davaciya satmamiz yada anlasmamiz lazim?

  • 25 Şubat 2016

   hisse sahibi olanların ön alım hakkı vardır. İlk olarak hisse sahibi olanlara bildirmeniz gerekir.

 3. 26 Şubat 2016

  İzalei şuyu davası acan kisi ile anlasamiyoruz. Biz 1 daire istiyoruz o bunu cok buluyor. Ayni zamanda ise arsama karsi hazir bitmis 1 daire veren müteahhitler buldum.
  Ben arsami degerinde ucuza satmak zorundamiyim?
  Istedigim kisiye ne Zaman satma hakkim var?

  Saygilarla
  Özden Kaya

  • 3 Nisan 2016

   Özden bey, izale i şuyu davasında aslolan paylaştırılarak ortaklığın giderilmesi, bu mümkün değilse satış yoluyla ortaklığın giderilmesidir. Burada paylaşarak ortaklığın giderilmesi mümkün değilse satış olacaktır. Satışta da açık artırma olacağından bedelin neye gideceği henüz belli değildir. Ayrıca gayrimenkul ortak olduğundan dolayı payınızı satmadan önce diğer ortakların ön alım hakkı olduğu için ilk olarak onlara noter yolu ile payın alımı için sormalısınız. Ancak diğer ortaklar yanıt vermezler ise başkasına satabilirsiniz.

 4. 9 Nisan 2016

  izale i şuyu davası açmak istiyorum. Arazimiz var benim borçlarım var araziyi satarak borçlarımı ödemek istiyorum ama diğer ortakların durumları iyi satmak istemiyorlar. Arazinin satışını nasıl sağlarım

  • 11 Nisan 2016

   İzale i şuyu davası açarsanız ortaklık giderilir. Ancak bu ilk olarak paylaşma olarak yapılır mümkün değilse satış yapılır. İzale i şuyu davası sonunda aynen paylaşma kararı verilirse kendi payınızı satarsınız. Mümkün değilde gayrimenkulun tamamının satışına karar verilirse yine yer satılmış olur. Yer tarım arazisi ise birtakım başka sorunlar olabilir. Bilgi almak istiyorsanız iletişimden bize ulaşabilirsiniz.

 5. 29 Nisan 2016

  Merhaba avukat bey bizim arsamizda dort ortaktik digerleri anlasip mutehatine vermisler benim arsami almak icin muteahit izaleyi suyu davasi acti.mahkemede ona satacagimi soyledim anlastik mahkeme bitti dedi avukatim paranizi alirsiniz onbes gune dedi ama hala parami alamadim presedur nasil isliyor bilmiyorum borclarim birikti avukatim net bisey soylemiyor yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  • 2 Mayıs 2016

   Dosyanın durumunu şuan ki sürecinizi bilmediğim için net bir şey söyleyemem. Tapuda satış yapmışsanız satış parasını zaten hemen almalıydınız. Anlaştıysanız açık artırmaya da gitmez diye düşünüyorum. Net bilgi vermem için online danışma bölümünden sorun ve ayrıntılı olarak anlatın. Ek olarak avukatım bir şey söylemiyor diye bir şey olamaz.

 6. 28 Haziran 2016

  Merhaba bir soru sormak istiyorum. 8.000m2 arsada 20 ortak var. 18i anlaştı(7.000m2) 2 kişi anlaşmadı(1.000m2). izale-i şuyu ile satışa gitti. 18 kişi (7000m2) kendi arasında 1 kişiye noterden yetki verip satışı kendi lehlerine çözebilir mi? eğer olursa satışa dair yatırılacak para sadece 2 kişiye ait 1000m2 nin parası mı olur yoksa arsanın tamamına ait para mı yatırılmalıdır? teşekkürler.

 7. 27 Eylül 2016

  Mustafa Bey,
  Babamdan intikal eden bir sanayi arazimiz var. Uc ortakız; annem, ben, erkek kardeşim. Annem ve erkek kardeşim birleşerek, taksim veya izalei şuyu davası açtılar. Mahkeme taksim mümkün değildir şeklinde karar verdi ve ortakligin giderilmesi için araziye bilirkişi değer belirledi. Su anda bu asamadayiz. Erkek kardesim, 82 yasindaki annemi kontrol ediyor ve birlikte
  hareket ediyorlar. Ben onlarla gorusmuyorum. Degeri yüksek olan bu arazideki hakkımı, degerinin altında satin almalarindan endise ediyorum. Bu konuda nelere dikkat etmeliyim. Açık arttirma ile satış olursa ne yapabilirim.
  Vereceğiniz bilgiler için
  Çok teşekkür ederim.

  • 5 Ekim 2016

   Bu sorularınızın cevabı oldukça uzun olacaktır. İzalei şuyu davasının da çok fazla derin noktaları vardır. Bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.

 8. 3 Kasım 2016

  Merhaba
  arsa tevhidi konusunda yan parseldeki şahısla problem yaşıyorum.Şöyleki
  210 metrekare bir arsaya sahibim.Yan arsam 107 metrekare ve bu 107 metrekarelik arsanın tapusunda 17 mekrekare tapuda bana ait.kalan 90 metrekare ise diğer şahsa ait.
  Şahısla yaptıgımız görüşmede kendi 210 metrekarelik alanıma inşaat yapıcağımı bildirip istemesi halinde onun 90 metrekaresinide satın almak istediğimi belirttim ancak buna yanaşmadı.
  İzale-i şuyu davası açsam 107 metrekarelik arsanın bana ait olan 17 metrekaresini alabilirmiyim??
  ayrıca bu 17 metreyi alır isem ona kalan 90 metrekarelik alanın yapılaşma yasal metrekaresinden düşük olduğundan akibeti ne olur.
  bu konularda beni bilgilendirebilirmisiniz.ayrıca olası bir hukuki süreçte davama bakacak bir avukata beni yönlendirebilirmisiniz.?

  • 12 Kasım 2016

   İzalei şuyu davasında ilk olarak mümkünse aynen paylaşım mümkün değilse satış söz konusudur. Burada taksim şartları var mı buna bakmak gerekir. Dava açacaksanız ayrıntılı konuşabiliriz.

 9. 11 Kasım 2016

  İzalei şuyu davası sürerken uzerinde anlasma saglayamadığımız boş daire ne olur.kim kullanır.ya da kimse kullnabilirmi.kullanırsa yasal yükümlülüğü olurmu.tesekkürler..

 10. 30 Aralık 2016

  avukat bey kolay gelsin bizim bir arsamız var 4 ortaklı biz 3 ortak anlastık arsayı kat karsılı vermek için 4 cü ortak hakkına razı olmuyor bu razı olmayan ortakta hissesi en az olan ortak kesinliklede anlasmayacanı dile getiriyo biz dava acmaya karar verdik baska alıcılar ihaleye girermi yada bu anlasmazlık cıkaran ortakda ihaleye gire biliyomu cevaba simdiden tsk

  • 5 Ocak 2017

   Anlaşmazlık çıkaran ortak da başkaları da ihaleye girebilir.

 11. 31 Mart 2017

  Ben hisseli arsa almak istiyorum ancak ilerde inşaat aşamasında ortakların benden izale i şuyu davası açarak arsayı elimden alabilmeleri endişesi var bu duruma düşmemek için ne yapabilirim

  • 22 Mayıs 2017

   arsa alırken bir avukattan danışmanlık almalısınız.

 12. 10 Nisan 2017

  merhaba avukat bey anlaşmazlığa düstüğümüz bir ev var bunu izale şuurla satmak istesek yüzde kacı mahkeme giderleri ve devlet vergi keser bu konu hakkında bilgi almak istemiştim iyi günler

 13. 14 Nisan 2017

  102 m2 tapulu evimiz var.yan tarıfında tapuda gözüken bize şuyulandırılmış 65 m2 tapulu dükkanı var. yan taraftaki bina bize sormadan yerini 6 ay önce satmış.bize bu yeri aldığını herhangi bir şekilde bildirmedi.şimdi bizim 65m2 şuyulu yeri müthaitten almaya yani ön alım hakkımız varmı ?ben 2 sene içinde şüfa hakkımız var diye biliyorum dorumudur?

 14. 24 Nisan 2017

  Merhaba kolay gelsin.. İstanbul Tuzla’da 220 M2 yerim var üstünde tek katlı müstakil evim var belediye sonradan düzenlemede 20 m² başkasına hisse göstermiş . 190 m² tapum kaldı . Hak sahibi 20m² için anlaşmaya yanaşmıyor .Nasıl yol izleye bilirim.

 15. 5 Mayıs 2017

  Hisse sahibi olanların on alım hakkı olduğundan eminmisiniz acıkarttırmada?

  • 15 Mayıs 2017

   açık artırmada böyle bir hakkın olduğundan bahsetmedim. Bahsettiğiniz tüm hisse sahiplerinin aralarında anlaşarak açık artırmanın sadece paydaşlar arasında yapılacağını kararlaştırması olabilir mi?

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: