Güncelleme Tarihi:

İşveren Çalışma Şartlarını İstediği Gibi Değiştirebilir mi?İş hayatında işverenlerce işçilerin çalışma şartlarının değiştirildiği çok bilinen bir durumdur. Hatta bu değişiklikler bazı durumlarda işçiye istifa etmesi için baskı olarak bile yapılabilir. Bu durum karşısında; İşveren Çalışma Şartlarını İstediği Gibi Değiştirebilir mi? İş yerindeki pozisyonum düşürüldü bir hakkım var mı?  Yaptığım işten başka iş yapmaya zorlanıyorum bu mümkün mü? Gibi sorular sorulmaktadır.

İş ilişkisinde işverenin yönetim hakkı gereği işçinin çalışma şartlarında bir takım değişiklikler yapma hakkı vardır. Ancak bu değişiklik yapma hakkı iş hukukunun işçiyi koruyan yapısı gereği sınırsız değildir. İş kanununun ve Yargıtay’ın da benimsediği ilkeye göre işveren işçinin çalışma koşullarını işçinin aleyhine şekilde esaslı olarak değiştirecek olursa, bu değişiklik işçinin 6 iş günü içinde yazılı onayına tabi olmaktadır. İşçinin aleyhine olmasa da çalışma koşullarında yapılan esaslı bir değişiklik yine işçinin yazılı onayını gerektirecektir.  Zira aleyhe olma veya olmama durumu her zaman objektif olarak belirlenemeyebilir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. Maddesine göre iş sözleşmesinde veya iş sözleşmesinin parçası niteliğinde evraklarda veya direk olarak iş yeri uygulamalarında yapılan esaslı değişiklik işveren tarafından işçiye yazılı olarak bildirilmelidir. Bu işverenin yazılı bildirim şartı 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. Maddesinin ilk şartıdır. Çalışma şartlarında yapılan esaslı değişikliğin işçiyi bağlaması için başka bir husus ise işverence yapılan bildirimden sonra işçinin bu değişikliği 6 iş günü içinde yazılı olarak kabul etmesi gerekmektedir. İşveren; işçinin değişikliği kabul etmediğini öne sürerek, işçinin işine son vermesi durumunda işçinin şartları varsa (6 ay kıdem, 30 işçi) işe iade davası açabilir veya kıdem ve ihbar tazminatı ve diğer işçilik alacaklarını dava edebilir.

Kanunda bahsi geçen “esaslı değişiklik” ibaresi ile kastedilen ücret değişikliği, ücretsiz izin uygulaması, işin niteliğinde değişiklik, ,iş yeri değişikliği, çalışma saatlerinde değişiklik, çalışmanın ağırlaştırılması gibi önemli değişikliklerdir. İşçi ve işveren birlikte her zaman çalışma şartlarını değiştirebilir ancak bu değişiklik kanun gereği geçmişe etkili olamaz.

İşçinin Çalışma Şartlarını Değiştirilmesine İlişkin Yargıtay Kararları

Buna ilişkin Yargıtay kararlarına bakacak olursak;

YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ E. 2005/9992 K. 2005/32333 T. 4.10.2005 “belediye başkan yardımcısı olarak göreve başlayan inşaat yüksek mühendisi olan davacının yeni seçilen belediye başkanı tarafından temizlik işçisi olarak görevlendirilemeyeceğine” karar vermiştir.

Bir başka kararında YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 2009/9-416 K. 2009/474 T. 4.11.2009 “işçi 6 işgünlük süre içinde bu değişikliği yazılı olarak kabul etmediğini bildirdiğinden davalı işveren tarafından yapılan fesih haksız olduğu ve davacının kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin kabulü gerektiğine” karar vermiştir.

Yine YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ E. 2005/22239 K. 2005/29546 T. 12.9.2005 “işverenin işçiyi belediye sınırları dışındaki başka bir işyerinde görevlendirmesi durumunda işçinin yazılı rızasının aranması gerektiği” ne karar verilmiştir.

Çalışma Şartlarında Esaslı Değişiklik Olan İşçi Ne Yapabilir?

Çalışma şartlarını işçi aleyhine değiştirmek isteyen, buna zorlayan, işten çıkaran işverene karşı işçi, kabul etmek istememesi durumunda iş sözleşmesini haklı nedenle feshederek iş hukukundan doğan şartları varsa(iş yerinde 30 işçi çalışması, 6 ay kıdem) işe iade davası açabileceği gibi, istemezse yada iş güvencesinden yararlanamayan bir işçi olması durumunda yine koşulları varsa kıdem tazminatı ve kötü niyet tazminatını İş Mahkemesinde dava ederek kazanabilir.

Çalışma hayatında çokça karşılaşılan bu durum karşısında işçiler genellikle haklarını bilmediği için zor şartlara göz yummaktadırlar. Siz de bu yazıyı sosyal medya ortamlarında paylaşarak işçilerin haklarından haberdar olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Yorum yazarken aşağıdaki tikleri işaretlerseniz yorum yapıldıkça veya hukuk büromuz tarafından yeni yazılar yayınlandıkça e posta ile haberdar edilirsiniz. İşveren Çalışma Şartlarını İstediği Gibi Değiştirebilir mi? – Mıhcı Hukuk Bürosu

Yazıyı Paylaş
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares
 1. 16 Ocak 2016

  aydınlatıcı

  • 17 Ocak 2016

   Teşekkürler.

 2. 24 Ocak 2016

  Çalıştığım yerde işverenim ben İstanbulda çalışırken, beni Çanakkale’de çalışmaya gönderdi bu yazıdaki gibi bir yazı falan vermedim. Ben artık devam etmek istemiyorum haklı nedenle istifa ederken kıdem tazminatımı alabilir miyim. 5 Yıllık çalışmam var.

  • 24 Ocak 2016

   Tabiki istifa edip kıdem tazminatını alabilirsiniz. Yukarıdaki Yargıtay kararında belirtildiği gibi eski çalıştığınız belediye sınırları dışında başka yerde çalışmaya gönderirse, 6 gün içinde yazılı onayınızı alması gerekirdi. Bunu yapmadığı için iş şartlarınızı izniniz olmadan esaslı değiştirmiş olur. Bu durumda haklı nedenle feshederek kıdem tazminatınızı ve varsa diğer fazla mesai, ödenmeyen maaş, yıllık izin ve sair işçilik alacaklarınızı alabilirsiniz.

 3. 7 Şubat 2016

  güvenlik görevlisi olarak İzmir gaziemir de bir şube de çalışıyorum iş sözleşmesinde işveren istediği zaman başka bir yerde görevlendirebilir ibaresi var şimdi beni Halkapınar da bulunan merkeze güvenlik olarak almak istiyor ama ben gitmek istemiyorum sözleşmede madde olduğu halde ben kabul etmesem yinede beni gönderebilir mi?

  • 8 Şubat 2016

   Yargıtay kararına göre işçiyi belediye sınırları dışında başka uzak bir iş yerinde çalıştırmak için işçinin yazılı onayı gereklidir. Önceden alınan onay bu bakımdan geçersizdir.

 4. 9 Şubat 2016

  Merhabalar,perakende sektöründe lider bir şirkette 13 yıldır çalışmaktayım.12 yılımı personel olarak geçirdim son bir yıldır mağaza yönetici yardımcılığı yapıyorum as kadrom hala personel gözüküyor fakat mağaza yetkilisi tanımlamalı olarak görevimi yapıyordum.size sorum şu yönde olucak şirket kadro açığı mevcut değil diye bana tekrar personel olarak çalışmam için mağazamın değişeceğini tebliğ etti.fakat bende bunun doğru bir uygulama olmadığını yönetici olarak çalışıp iş yaptırdığım personelin yanında aynı pozisyona döndürülmeyi kabul etmediğimi belirttim.artık çalışmak istemiyorum fakat 13 yılımıda bırakma taraftarı değilim haklı iş feshi yapıp haklarımı alabilmem mümkünüdür.nasıl bir yol izlemeliyim sizce..teşekkürler…

  • 9 Şubat 2016

   Haklı nedenle fesih yapmak mümkündür. Çünkü burada pozisyon düşürme vardır ve muhtemelen buna bağlı olarak maaş da düşecek. İhtar ile haklı fesih yapıp tazminatlarınızı talep edin vermez ise iş mahkemesinde dava açmanız gerekecek.

 5. 9 Nisan 2016

  Merhaba avukat bey, ben özel bir firmada makine mühendisi olarak çalışıyorum. İşveren geçen hafta beni akşam çalışmasına aldı hem de çalışma saatimi artırmış. gerekçesi ise gece mühendisler sadece yatıyor, çalışmıyorlarmış. Halbuki denetleme yapıyoruz işçileri bir an olsun uyuma yatma olmuyor. Çalışma şartlarımı bu şekilde değiştirdi ve benden yazılı onay falan da almadı ben buradan çıkmak istiyorum zaten 3 yıl kadar kıdemim var. çalışma şartlarındaki değişikliği öne sürerek bu kıdemimi alabilir miyim?

  • 11 Nisan 2016

   Çağdaş bey, çalışma saatlerinin artırılması çalışma koşullarında esaslı değişikliktir. İşveren bu durumda 6 gün içinde yazılı onay almalıydı. Bu nedenden dolayı haklı sebebe dayanarak fesih yapıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 6. 28 Ağustos 2016

  2 aydır giyim mağazasında part time satış danışmanı olarak çalışıyorum haftalık 30 saatlik çalışmamız 20 saate düşürüldü ücret ve yemek haklarimizda düşürüldü is tanımı için attıklarını mailde haftalık 30 saat olarak belirtilmişti bu durumda nasıl hak talep edebilirim

 7. 3 Kasım 2016

  merhaba ben 2 yıldır bir şirkette çalışıyorum. 08-18 saatleri içerisinde çalışıyorum.Cumartesi ve pazar tatil şimdi ise 08-16 çalışmamızı istiyorlar cumartesi çalışma olacak.İşe girerken imzalamış olduğum sözleşmede işveren çalışma saatlerini kanun çerçevesinde istediği gibi ayarlayabilir yazıyor.sendika sözleşmesindede işçi işverenin çalışma saatlerinde yapmış olduğu değişikliği kabul etmiş sayılır yazıyor buna rağmen biz bu değişikliğe itiraz edebilirmiyiz.

  • 12 Kasım 2016

   Bu durumda itiraz edilebileceğini düşünmüyorum.

 8. 3 Mart 2017

  Merhaba.ben bir mobilya imalati firmasında 7mayis 2015tarihinden itibaren çalışıyorum.ise başladığımda çalışma saatimiz 8-17.30 10 ve 16da 15dakika mola 12.30-13.15 arasında da öğle molası mevcut.cumartesi ise 8-13.30arasinda calisiyorduk saat 10da 15dakika molamiz mevcut.simdi ise çalışma saatimiz değişti 8.30-18-30 arasında oldu öğlen molamiz 1saate çıkarıldı.isci onayı olmadan değişiklik yapıldı.cumartesi ise kararsızlar hala ya her cumartesi 12.30 a kadar yada bir hafta 16ya kadar bir hafta tatil olmak üzere belirlenecek.bu saatlerde çalışmayı istemiyorum kıdem tazminatı hakkım var mı işten kendim cikarsam

 9. 7 Mart 2017

  Merhaba ben cagri merkezinde calisiyorum turk hava yollari lokasyonundayim lokasyon kapanacagi icin bizi baska birime gecirmek istiyorlar ancak biz gecmek istemiyoruz bununla ilgili nasil bir islem yapabiliriz bilgi verirmisiniz?

  • 10 Mart 2017

   Çalışma şartlarında esaslı değişiklik yapılıyorsa ve siz yazılı olarak onaylamamışsanız haklı nedenle fesih hakkınız vardır.

 10. 9 Nisan 2017

  Merhaba Mustafa Bey ben özel bir isyerinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.uzun yıllardır çalışma saatlerim 8.00 16.00 ve bugün isverenim bana gelip bir hafta 8.00 16.00 ve bir hafta 16.00 24.00 vardiyasinda calisacagimi söyledi bu benim psikolojimi bozdu resmen evli oldugum için aksam calisamam dedim ve isyeri beni tazminat vermeden işten cikarabilirmi simdiden teşekkür ederim cevabiniz için

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: