Güncelleme Tarihi:

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı
Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı – 15 Yıl ve 3600 Prim günü ile Kıdem Tazminatı

1475 sayılı İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan 14. maddesinde kıdem tazminatına hak kazanma durumları sıralanmıştır. Bunların arasında genelde işçiler tarafından çok bilinmeyen durumlardan biri de 15 yıl 3600 prim günden emeklilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanmaktır.

Belirtilen maddede sıralanan şartlardan ilk işe giriş tarihi 08.09.1999dan önce olan işçiler için 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gün sayısını tamamlayan işçi, işverene başvurarak kıdem tazminatını alarak işten ayrılma hakkına sahiptir. 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gün sayısı şartlarını işçi farklı işverenlerin yanında çalışmış olsa bile kıdem tazminatına hak kazanır ancak önemle belirtmek gerekir ki

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı almak isteyen işçi, bunun için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak kıdem tazminatı alabileceğine dair belgeyi almalıdır. Bu belgeyle birlikte işverene emeklilik nedeniyle iş sözleşmesini feshettiğini 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesine göre kıdem tazminatı talep ettiğine dair noter vasıtası ile bir ihtarname keşide ederek göndermelidir. Zira noter vasıtası ile göndermek, burada ispat açısından çok önem arz etmektedir. Noter evrakının tebliğ tarihi itibariyle hukuken kıdem tazminatına hak kazanılmış ve iş sözleşmesi sona ermiş olur.

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alarak İstifa Eden İşçi Başka Yerde Çalışabilir mi?

Burada tartışmalı olan ve belirtilmesi gereken bir nokta da Yargıtay’ın eski görüşüne göre; işçinin iş sözleşmesini emeklilik düşüncesi ile feshetmiş olmasıdır. İş sözleşmesini emeklilik 15 yıl ve 3600 prim gün sayısı sebebi ile sona erdiren işçi, hemen başka bir işyerinde çalışmaya başlaması durumunda aldığı kıdem tazminatını eski işverenine ödemek durumunda kalabilir. Ancak bu görüşte bile işçi maddi olarak zor durumda kalabilir ve çalışmak isteyebilir. Burada kıdem tazminatının iadesi söz konusu olamaz.  Yargıtay kısa zaman önce bu konudaki içtihadını değiştirerek emeklilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden ve kıdem tazminatı talebinde bulunan işçi, fesihten bir gün sonra dahi başka bir işte çalışmaya başlasa bile yine de kıdem tazminatını alabileceğine karar verdi. Bu karara göre artık işçinin iş sözleşmesini feshettikten sonra başka yerde çalışmasının önündeki engel kalkmış oldu. Yargıtay’ın yeni görüşü tarafımca da yerindedir. Çalışma özgürlüğünün anayasal olarak korunduğu ülkemizde işçinin yeniden çalışması durumunda hak kaybına neden olmak doğru olmaz. Buna ek olarak işçinin emeklilik nedeniyle kıdem alma hakkını kullanmak için iş sözleşmesini feshetmesi hakkın kötüye kullandığı şeklinde yorumlanamaz. Zira bu hak işçiye kanun tarafından verilmiştir.

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatında 15 Yıl 3600 Gün Kuralı Herkes İçin Geçerli Değil

Önemle belirtmek gerekir ki; kaç yıl ve ne kadar prim gün ile kıdem tazminatına hak kazanacağı işçilerin ilk işe giriş tarihleri ile alakalıdır.

15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödemesi yapan işçilerin emeklilik nedeni ile istifa etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanması için, ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır.

İşverenin makul süre içerisinde kıdem tazminatını ödememesi veya ödemeyeceği beyan etmesi durumunda işçi, dilekçe ve ekine koyacağı Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı evrak ile uzman bir iş hukuku avukatı ile birlikte İş Mahkemesine başvurarak kıdem tazminatının tahsilini dava edebilir ve alabilir. İşçi aynı zamanda varsa diğer işçilik alacakları olan ödenmeyen maaş, fazla mesai, ödenmeyen asgari geçim indirimi, dini milli tatil alacakları, yıllık izin alacakları ve hafta tatili alacağı gibi alacaklar da talep edilebilir ancak emeklilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı almak isteyen işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 26 Mayıs 2017

  24 ay önce işyerimden ayrıldım.Fakat ayrılırken dilekçemde emeklilik nedeniyle yazmadım .Çünkü böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum.20 yılım ve 6900 günüm var.Sgk”dan bu yazıyı alarak kıdem hakkımı eski işyerimden hala talep edebilir miyim? Teşekkürler.

 2. 4 Mayıs 2017

  1996 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım 5300 gün prim gün sayım var işten kendi isteğimle ayrılmak istiyorum sgk dan bahsettiğiniz belgeyi aldım kendim istifa edersem kıdem tazminatını alabilirmiyim+ihbar süresini kullanmadan

  • 15 Mayıs 2017

   alabilirsiniz ancak usule dikkat edin yada süreci bir avukat ile birlikte yürütün.

 3. 4 Nisan 2017

  Emeklilik kıdem tazminatı kazandım ancak ayrılırken benden her haktan vazgeçtigime dair belge aldılar. Kıdem tazminatımi ala ilirmiyim

  • 10 Nisan 2017

   Usulüne uygun işlemlerinizi yapmış iseniz alabilirsiniz, işveren vermez ise iş mahkemesinde dava açmanız gerekecektir.

 4. 9 Nisan 2016

  Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatını almak istiyorum. Prim gününün dolmasına çok az zaman kaldı bu arada iş yeri beni işten çıkarabilir sürekli hakkımda tutanak tutuyorlar durumlar biraz karışık o zaman nasıl yapacağım?

  • 10 Nisan 2016

   Olayın içeriğini anlatmamışsınız ancak işveren haklı bir neden olmadan fesih yaparsa kıdem tazminatı ödemesi gerekir. prim günü doluncaya kadar işten çıkarılmazsanız zaten emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 5. 31 Ocak 2016

  Avukat bey emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı almak için 15 yıl ve 3600 prim gününü doldurdum ancak net olarak bilmiyorum. Bunu nerden öğrenebilirim. İşyerimde 6 yıllık çalışmam var ama daha az kıdem tazminatı vereceklerini söylüyorlar bu durumda ne yapabilirim.

  • 31 Ocak 2016

   Taşkın bey, SGK ya giderek emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı almak istiyorum buna ilişkin belgemi verin diye talepte bulunun. Alabilecekseniz zaten size bu belgeyi verirler aksi halde siz emeklilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanamazsınız derler. İşverenin daha az kıdem tazminatı vermesi durumunda iş mahkemesinde dava açarak talep edebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: