Ehliyete El Konulmasına İtiraz
                                                 Ehliyete El Konulmasına İtiraz

Kanun koyucu, trafik kazalarındaki muazzam derecedeki can ve mal kaybının önüne geçebilmek adına ve oluşacak herhangi trafik kaynaklı hukuki ihtilafı çözüme kavuşturabilmek adına trafik hukuku mevzuatını oluşturmuştur. Trafik hukuku mevzuatı Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanununun belirli hükümleri ve diğer kanunların ilgili hükümlerinden oluşmaktadır. Trafik hukuku mevzuatının insan hayatı adına en önemli hükümleri trafiğin güvenliğinin sağlanmasına yönelik hükümler olup mevzuat trafik güvenliğini ihlal eden sürücülere yönelik idari para cezası, hapis cezası veya geçici olarak ehliyete el konulmasını öngörmüştür. Ancak hukukumuzda ehliyete el konulmasına itiraz hakkımız da mevcuttur.

Ehliyete el konulmasında yetki kolluk kuvvetlerinin trafik birimlerinde olup bu trafik kontrol birimlerinin ilgili yönetmelik gereği yapacağı hukuki usul ve esaslara uygun denetimler esnasında sürücünün kanuna aykırı vaziyette seyir halinde bulunması durumunda ehliyetine el konulabilecektir. Uygulamada ehliyete el konulması cezası daha çok 100 ceza puanını doldurmak, Karayolları Trafik Kanunu madde 51’de belirtilen hız yasağını delmek ve – en çok karşılaşılan durum- Karayolları Trafik Kanunu madde 48 fıkra 5’te belirtilen alkollü araç kullanma ve alkol cihazına üflememe hallerinde rastlanmaktadır.

Alkollü araç kullanma cezası iki farklı kanunda öngörülmüş cezalara tabidir. Bunlardan ilki Kabahatler kanununun ilgili hükmü gereğince idari para cezası ve Türk Ceza Kanununun ilgili hükmü gereğince 2 yıl üst sınırdan başlayan hapis cezalarıdır. Eğer alkol oranı denetimde 100 promil alkol üzerinde çıkarsa alkollü araç kullanma cezasına sürücü karşı karşıya kalacağı ceza yargısı sonucunda çarptırılacaktır. Ancak sürücü trafik kontrolünde 100 promil alkolün altında bir promil seviyesi ile karşı karşıya kaldığında bu sefer idari para cezasına çarptırılacaktır. Ancak bu cezalara karşı ilgili itiraz yolları açıktır. Çünkü çoğu kez bu cezalar sürücülere hukuka aykırı sebeplerle verilmiş olmaktadır. Cezaya çarptırılan sürücünün ilgili hukuki itiraz yoluna trafik hukuku avukatı ile birlikte başvurmaları halinde cezadan kurtulabilmesi ve ödediği idari para cezasını geri alabilmesi mümkündür.

Alkollü araç kullanma nedeni ile ehliyetine el konulan sürücünün ehliyetine el konulma süresi bu yasağı kaçıncı defa ihlal ettiğine göre değişmektedir. En kısa 6 ay en uzun 5 senelik dönemler için ehliyete el konulabilecektir. Bu sürelerin tamamlaması ile birlikte sürücü idari para cezasının ödendiğini belgeleyen makbuz ve ehliyetinin alındığını belgeleyen tutanak ile bölge trafik bürosundan ehliyetini geri alabilecektir. Ayrıca 2 sene ve daha ehliyete el konulması durumlarında sürücüler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulacaklardır. Bu eğitimin süresi 4 haftadır. Ancak sürücü belgesinin alınmasının hukuka aykırı olduğunu, ilgili hukuki usul ve esaslara uygun davranılmadan tutanak tutularak alındığını iddia eden kişiler kendisine biçilen mahrumiyet süresini beklemeden sürücü belgesinin iadesi ve sürücü belgesinin alınmasına dair tutanağın iptaline yönelik dava açabileceklerdir.

Kanun koyucu trafik denetimlerinde alkollü sürücülerin alkol promil seviyesinin yapılan ölçümlerde 50 üzeri olması halinde ehliyetlerine el konulmasını ancak kullanılan aracın hususi araç olmaması halinde eşik promil seviyesinin 20 olması ve hususi aracını sürmeyen sürücülerin 20 promil alkol seviyesi üzerinde kontrole yakalanması halinde ehliyetlerine el konulması gerektiğini ve bu sayede trafiğe çıkmalarının önüne geçerek trafik güvenliğinin sağlamak istemiştir.

Bunlara ek olarak alkol ölçüm cihazına üflememe nedeni ile de ehliyete el konulması durumu mevcuttur. Hatta bazı durumlarda hem alkol ölçüm cihazına üflememe nedeni ile hem de alkollü araç kullanma nedeni ile el koyma durumu ile karşılaşmaktayız. Bunlardan eğer birisi varsa diğeri olmaması gereklidir. Bunla ilgili aldığımız iptal kararları mevcuttur.

Alkollü Araç Kullanma ve Alkol Ölçüm Cihazına Üflememe Nedeniyle Ehliyete El Konulmasına Nasıl İtiraz Edilir?

Ehliyete el konulmasına itiraz konusu uygulamalı hukukta yetkili ve görevli mahkeme tespiti açısından yıllardan beri sorun yaratmakta olup bu konu çoğu çağı uyuşmazlık mahkemesi önüne, sürücü belgesinin alınması tutanağının iptali davasında görevli ve yetkili mahkemenin tespiti yapılması için getirilmiştir. 2013 yılında Karayolları Trafik Kanunu madde 112’de yapılan değişikliğe kadar alkolü araç kullanmadan dolayı ehliyetine el konulan kişilerin sürücü belgesinin alınmasına dair tutanağın iptaline ilişkin dava yolunda idari yargı yolu kullanılmakta olup bu idari işleme karşı bölge idare mahkemelerinde idari işlemin iptali davası açılmaktaydı. Ancak 2013 yılında ilgili kanunda yapılan değişiklikle birlikte bu davanın sulh ceza mahkemelerinde açılmasına ve yargılamanın sulh ceza mahkemelerinde yapılması gerekmektedir. Nitekim 2014 senesinde uyuşmazlık mahkemesi de verdiği bir kararda sürücü belgesinin alınmasına dair tutanağın iptaline yönelik sulh ceza mahkemesinde açılan davanın bu mahkemece görevsizlik kararı gereği reddedilmesinin yanlış olduğunu ve bu dava yolunun Karayolları Trafik Kanunu madde 112 gereğince sürücü belgesinin alınma işleminin gerçekleştirildiği adli yargı yeri sulh ceza mahkemesinde kullanılması gerektiğine hükmetmiştir ve dava dosyasını geri sulh ceza mahkemesine göndermiştir.

Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki ehliyete el konulmasına itiraz etmek isteyen sürücülerin zaman aşımı sürelerinden dolayı dava hakkını kaybetmemeleri için ellerini çabuk tutarak gerek kendileri gerekse bir trafik hukuku avukatına vekaletname vermek suretiyle bu haklarını kullanmaları gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 1. 20 Eylül 2018

  alkolmetreye üfledim ve 56 promilden ehliyetime el konuldu. üzerinden 10 ay geçti. ehliyetimi almak için şubeye uğradım ve ilgili kanun maddesini göstererek tüm trafik cezalarımı ödemeden alamayacağım söylendi. cezalarımın toplamı ödeyebileceğimden çok fazla. ehliyetimi cezayı yatırmadan alabilir miyim? bunun hukuki bir yolu var mıdır?

  • 25 Ekim 2018

   Merhaba,
   Sürücü belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için Karayolları Trafik Kanununa istinaden verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. Bu sebeple ödemeden ehliyetinizi almanız mümkün değildir.
   Bilgilerinize sunulur.

 2. 23 Eylül 2018

  merhaba avukat bey.dün rutin bir cevirme vardı ve birden alkolmetre ile bir polis memuru yaklaştı direk üfle dedi.kendimden emin bir sekilde üfledim 202 promil alkol var dedi.oysa ben içmemiştim ve tekrar üfletin içmedim dememe rağmen olmaz dedi.bende kan vermek istediğimi belirttim.2 yıl ehliyeti aldılar ve 1236 bi küsür ceza yazdılar..polis memuru sürekli hastaneye gitmemek için beni caydırmaya calıştı.hastaneye gidersek alkol çıkarsa tekrar 1500 tl ceza yazacagını belirtti. ve üç dört defa tekrarladı.sonra ifademi aldıktan sonra polis memuruyla hastaneye gittik kan verdim.ama sonuçları bana vermediler.1 saat sonra tek başıma hastaneye gittim ordaki asistandan sonucu istedim bana vermedi.karakola göndereceklerini söylediler..bari kanda birsey çıktımı onu söyleyin dedim sıfır promil alkol yok dedi.ve ben suan aracıma binemiyorum ehliyetim olmadıgı için.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  teşekkür ederim.

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   Sulh Ceza Hakimliğine hastaneden alınacak kan tahlil sonucuyla itirazda bulunabilirsiniz.

 3. 30 Eylül 2018

  merhaba 127 promil alkol cikti emniyette ifade verdim 1002 lira para cezasi 6 ay ehliyet alindi ehliyetimi geri almak icin ne yapabilirim surekli arac kullanmak zorundayim

 4. 30 Eylül 2018

  merhaba avukat bey 127 promil alkol cikti emniyette ifade verdim 1002 lira para cezasi 6 ay ehliyet alindi ehliyetimi geri almak icin ne yapabilirim surekli arac kullanmak zorundayim

  • 25 Ekim 2018

   Merhaba,
   Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

 5. 1 Ekim 2018

  İyi günler ben yarım bira içtim çevirmeye girdiğimde ufledigim zaman 1.30 promil alkol çıktı bende itiraz ettim 1 saat sonra hastaneye gittim kan testinde 0.25 alkol çıktı idari mahkemeye itiraz ettim avukata yazi yazdırdım sonuçları bekliyorum sizce durum ne olur?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, takdir mahkemenindir bizim bir sonuç öngörmemiz doğru olmaz.

 6. 5 Ekim 2018

  merhaba ben dün gece muğla /bodrum ilçesinde havalimanı nizamiye girişince çevirmeye yakalandım. ve üflediğimde 0.56 promil alkol olduğunu söylediler, ben karara itiraz etmek istedim ve bir daha üflemek istedim ama üfletmediler, aradan 2-3 saat geçti kan testi vermek için ilk önce tuzla pendik hastanesi, sonra marmara eğitim ve araştırma hastanesi, kartal devlet hastanesini teker teker gezdim ve aldığım tek cevap kandaki promile bu hastaneler bakmıyor nerede bakılıyor diye sorduğumda yanıt alamamaktayım ve ben içmemiştim. ehliyetim gitti ama şikayet edebileceğim bir merci bulamadım, ehliyetimi geri almanın bir yolu var mı var ise nasıl yapmamız lazım bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz ? bilgi vermenizi rica ederim. saygılarımla

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Zamanaşımı süresi de dikkate alınarak verilen karara itiraz hakkınız bulunmaktadır. Burada itirazınızın hukuki açıdan önem taşıyan noktalara dikkat çekilmesi ve ispatı önem taşımaktadır. Bu hususta hukuki destek almak adına büromuzla iletişime geçmenizi öneriyoruz.

 7. 6 Ekim 2018

  26 Eylül 2018 saat 23.50 de Aydın ili Nazilli ilçesi girişinde yapılan trafik kontrolünde
  alkol kontrolu istendi, alkol olmadığı anlaşılınca ehliyetim istendi ve verdim.
  Ehliyetim üzerinden yaptıkları sorgulamada 2014 yılında geçirdiğim trafik kazasında
  alkollü olduğum için ehliyetime el konulmuş ve ehliyetim Antalya ili Manavgat ilçesi
  trafik şube müdürlüğünde görüldüğünü söyleyip, ehliyetsiz araç kullanmaktan cezası
  uyguladılar.
  Ehliyetime el koydukları gibi araç bana ait olmadığı için aracıda alıp otoparka çektiler.
  Ben ehliyetim cebimde söz konusu alındığı söylenen tarihten itibaren de defalarca
  kontrol edildi ve geri verildi aktif olarak araç kullanmaya devam etmekteydim.
  Bana hiç bir bilgi verilmediği gibi ehliyetimde cebimde idi.
  Verilen bu cezanın iptal edilmesi konusunda sulh ceza mahkemesine dava açtım.
  KONUMUM İLE İLGİLİ EMSAL KARARLAR ARAŞTIRIYORUM.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, yargıtay yakın bir zamanda bütün kararlarını açıkladı. Yargıtayın kendi sitesine girerek ihtiyacınız olan kararı araştırabilirsiniz. Daha detaylı destek alabilmek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 8. 6 Ekim 2018

  Merhaba! Avukat bey alkolmetreye üflemedim ehliyetime 2 yıl el koydular hastane götürün dedim götürmediler beni bıraktılar bende yarım saat içinde kendim hastaneye gittim alkol testi yaptım 105 promil alkol çıktı mahkemeye versem 6 ay ehliyet el koyma cezasına düşürülürmü ceza. Teşekkür ederim

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Alkolmetreye üflememenin yaptırımı olarak ehliyetinize el koyulmuştur. Ancak hastanede kan testi yaptırma hakkına engel olunduğu ve kendi çabanızla kantesti yaptırdığınız hususunda itiraz yolu bulunmaktadır. İspat yükü açısından teknik bir konu olması nedeniyle büromuzla iletişime geçmenizi öneriyoruz.

 9. 8 Ekim 2018

  İyi günler avukat bey ben 24.06.2018 de park halindeki bi araca çarptım araç sahibi ve akrabalarıyla kavga çıkınca mahalleli araya girdi ve beni olay yerinden evime getirdi duruma çok üzüldüm ve sinir oldum abim beni teskin etmek için alkol getirdi ben evden ayrılmadım 4 saat kadar sonra polis ikametimden aldı karşı taraf alkollü olduğumu iddia etmiş alkolmetre getirdiler araç kullanırken alkollü olmadığımı söylesem de alkolmetreye üflettiler ve 149 promil alkollü olduğum için ehliyetime alkolden ceza yazdılar sulh ceza hakimliğine itiraz ettim reddedildi benim yeterli kanıt sunamadığım için reddedildi polisin kanıt sunması gerekmezmiydi bi de ne yapabilirim haksızlığa uğradım nasıl bi yola başvurabilirim ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • 6 Kasım 2018

   Merhaba.
   İtirazda bulunurken başvurunuzun hangi delillere dayandığı büyük önem taşımaktadır. Yapacağınız itirazın farklı ve somut delillerle tekrarlanması durumunda sonucun lehinize olarak değişmesi de mümkündür. Bu konuda gereken hukuki desteği almak için bize telefon veya mail yoluyla ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.

 10. 8 Ekim 2018

  merhabalar benim ehliyetime 15 yıl once alkolden dolayı ehliyetime el koyuldu ben 5 yıl sonra cezaları ödedım ehliyetimi aldım daha sonrasında ehliyetimi yenileme gidigimde ehliyetime tekrar el koydular ve bu durumda alkol raporu alıp götürmem gerekiyormus ehliyetimi öyle vereceklerini belirtiler ne yapmam gerekiyor …

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   Süresi içinde Sulh Ceza Hakemliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 11. 9 Ekim 2018

  Merhaba avukat bey ben 5 mayısta alkol almadığım halde 0.70 promil alkollü akabinde hemen polislerle beraber hastaneye gidip alkolsüz ortaya çıkmıştır sonrasında hastane raporlarıyla 1. Sulh cezaya itirazda bulundum ve red yedim hemen ertesinde 2. Sulh cezaya itirazda bulundum yeniden red yedim şuan itiraz edeceğim başka bir makam varmı?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, elinizde sağlık raporunuz olmasına rağmen mahkemeden red kararı aldıysanız, başka bir aynı derece mahkemesinde dava açmaya çalışmaktansa ikinci derece mahkemesine başvurarak karara itiraz etmenizi öneririz. Bu işlemi gerçekleştirmekte hukuki destek almak için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 12. 10 Ekim 2018

  Merhabalar, üç gece önce tek yön olan bir ara sokakta yapılan denetimde alkolmetreye üflemek istemediğimi belirttim. Memurlar bana hastanede kan testi seçeneğini sunmayıp 2 yıl ceza vereceklerini belirttiler. Bunun üzerine ben bu kanunu bilmediğimi ve üflemek istediğimi belirttim. ” O iş artık geçti” yorumunu yaptı ve cezayı kesti. Cezaya imza atmadım ve itiraz edeceğimi belirttim. Sizce davada bir şansım var mı?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, ilgili kanun mevzuatına göre sırf üflemeyi reddettiğiniz için ehliyetinize iki sene el konulması mümkündür. Daha sonra size tanınan hastaneye gidip kan tahlili yaptırma hakkı sisteminizdeki alkol oranını belirlenmesi içindir. Ancak itiraz yolunuz her zaman açıktır. İspat yükümlülüğü ağır olan bir dava söz konusu olduğu için itiraz hakkınızı bir avukat aracılığı ile kullanmanızı öneririz.

 13. 11 Ekim 2018

  alkol metreye üfkemedıgım için 2 sene ehlıyetıme el konuldu ilk defa basıma böle birsey geliyor nasıl bır yol ızlemelıyım yardımınız ıcın sımdıden tesekkur ederım

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, üflemeyi reddettiğiniz takdirde hastaneye gidip kan testi yaptırma hakkınız doğar. Eğer kan testi yaptırılmadan veya buna dair siz bilgilendirilmeden ehliyetinize el konuldu ise size yasal haklarınızın kullandırılmadığına dayanarak itiraz edebilirsiniz.

 14. 17 Ekim 2018

  Ehliyetimi iki defa alkolden aldırdım park halindeyken asayiş polisiyle tartıştık trafiği çağırdı trafik polis geldiğinde arabada değildim alkol metreyi üflediği m de 1,71 çıktı hastaneye götürdüler kan testi yaptirmadilar yine uflettiler sonucu söylemediler ne yapabilirim yıl 2014 de oldu

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Yasal haklarınızın kullanılması konusunda bir hukuka aykırılık bulunduğu hallerde itiraz hakkınız bulunmaktadır ancak burada dikkat edilmesi gereken zamanaşımı süresidir. Zamanaşımı süresinin dolduğu durumlarda itirazınız reddedilecektir.

 15. 17 Ekim 2018

  avukat bey öncelikle saygılar ben geçtiğimiz hafta 53 promil ile ceza yedim ve ehliyetime el konuldu tekrar üflemek istedim izin verilmedi hastaneye gitmek istedim izin verilmedi ve 6 ay süreyle ehliyetime el konulup 1002 tl para cezası kesildi benim bu duruma itiraz etme hakkım varmıdır..

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   Elbette hukuka aykırılık barındıran bir durumun oluşması varsayımında itiraz hakkınız da bulunmaktadır. Burada yasal haklarınızın kullandırılmadığının tam olarak anlatıldığı bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliğine başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda almış olduğunuz kan testinin bulunması da delillendirme konusunda faydalı olacaktır. Yapılacak başvuru hakkında hukuki tecrübeye sahip bir ceza avukatından faydalanmanız yerinde olacaktır. Büromuzla iletişime geçip gerekli desteği edinebilirsiniz.

 16. 17 Ekim 2018

  Merhaba ben maddeden dolayi 2 yil once ehliyetimi kaptirdim 5 yil sureyle kaza yapmistim baygindim iznim olmadan idrar ve kan tahlili aldılar benden ben itiraz edersem ehliyetimi geri ala bilirmiyim biri bana ne yapacagimi söylerse SEVINIRIM

 17. 17 Ekim 2018

  Dün akşam park halindeki aracımın basına Yunus polis ekipleri geldi ve arabanın benim olup olmadığını sordular bende benim olduğunu söyledikten sonra trafik ekiplerini çağırdılar alkol denetimine soktular 65 promil alkol çıktı ehliyetime el konuldu trafikte değildim benim bu cezaya itiraz etme hakkım varmı

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, aktif olarak kullanmadığınız ve park halinde olan arabanızın başına gelerek üfletmeleri duruma itiraz yolunuz açıktır. Itirazınızı bir avukat aracılığı ile gerçekleştirirseniz ehliyetinizi geri alma hatta ödediğiniz para cezasını geri alma olasılığınız daha yüksektir. Destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 18. 19 Ekim 2018

  Merhabalar avukat bey. Ben dubaları olmayan bir cevirmeye girdim bir anda önüme polis memuru atladı ve aracı sağa çektim. Ehliyet ve ruhsat dedi memur bey sonra ekip otosuna gitti bende o sırada ehliyetimi ararken 2 tane bira içmiştim daha önceden 6 ay ehliyetime el konulmuştu korktugum icin polis memuruyla baska hicbir diyalogum olmadan arabayi ve aracimda bulunan arkadaslarimi birakip yaya olarak olay yerinden kaçtım. Polis memurunun uzerinde kamerası varmiş ve beni taniyor. Hicbir sekilde alkol metreye ufle vs poligimiz olmadı ama ehliyetim 2 yilligina e devlette iptal goruluyor ve arkadaslarimada polis memuru kacsin sıkıntı yok kamera kaydı var kaçtığına dair demis. Anliyacaginiz ehliyetim 2 yil alinmis oldu. Bu arada ehliyetim dahada bende polise ehliyetimi bile vermeden olay yerinden kactim. Benim cevirmeden kacmam direk alkollu oldugum anlamina nasil geliyor. İtiraz yolumuz acik mi ne yapmamiz gerekiyor.

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Burada hakkınızda uygulanan yaptırımın nedeni alkollü olduğunuza ilişkin değildir. Alkolmetreye üflemeyerek kaçmanızdan dolayı tespit edilmiş olup bu yönde yaptırım uygulanmıştır. İtiraz yolu somut olay değerlendirildiğinde farklı bir hukuka aykırılık tespit edildiği takdirde mümkün olabilecektir. Bu hususta büromuzdan gerekli hukuki desteği temin edebilirsiniz.

 19. 20 Ekim 2018

  Merhabalar 0.69 promille çevirmeye girdim! Ehliyetime 6 ay el koydular! 1002 lira ceza kesildi! Ehliyetimi süresinden önce geri alabilmem için bir yöntem varmıdır? Teşekkürler…

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Ehliyete el koyulması kararının hukuka aykırılık teşkil ettiği iddia edildiği takdirde, zamanaşımı süreleri de dikkate alınarak, itiraz yoluna başvurmak mümkündür. Bu konuda gereken hukuki desteği almak adına bizimle mail ya da telefon yoluyla iletişime geçmenizi öneriyoruz.

 20. 21 Ekim 2018

  Merhaba ben 2015 senesinde 3 defa ehliyetime elkonuldu trafige tehlikeye atmaktan ceza evinede girdim 1 ay alkollu arac kullanmaktan dolayi ehliyetimi 2023 tarihinde geri alinabilir diye yaziyor sistemde bunun icin dava acilabilirmi trafik borclarininda hepsini odedim mahkeme acip ehliyetimi geri alabilirmiyim acaba oluyorsa bana yardimci olabilirmisniz hukuki islemler baslatmak icin

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Hukuka aykırılık barındıran her karara karşı itiraz hakkınız bulunmaktadır. Hukuka aykırılık oluşturan durumun tespiti ve zamanaşımı sürelerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuda profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 22 Ekim 2018

  Merhabalar Avukat Bey,
  Öncelikle insanları buradan bilgilendirdiğiniz ve yardım ettiğiniz için sonsuz teşekkürler.

  Ehliyetimi 5 yıl içinde 2.kez 100 promil üzerinde alkolden dolayı kaybettim. Yaptığım araştırmalar sonucu usül yönünden hata olduğu ve itiraz etmem dahiinde ehliyetimi geri alabileceğim söylendi. OLAY ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ: 200m uzunluğundaki, caddenin sonunda çakarları açık bir şekilde denetim yapan polisin olduğu tek yönlü caddeye aracımla girdim. Caddenin tam ortasındaki(100.metresinde) çiğköfteciye girmek için aracımı dükkanın tam karşısına park ettim. İçeri girdim, siparişimi verdim. 5 dk sonra polis çiğköfteciye girdi. ÖNEMLİ: Bu arada polis bana KESİNLİKLE “sağa çek, yavaşla, dur” anlamlarına gelen herhangi bir el-kol hareketi veyahut el feneriyle selektör yapmak suretiyle bir ikazda bulunmadı. Çakarları açık olan polis arabasını gördüm ve sokağa girdim, çünkü amacım o dükkanda yemek yemekti. Kaçacak olsam ya da işgüzarlık peşinde olsam yine çevirme noktasına varmadan sola sapan bir ara sokak kaçış yolu vardı. Ben kendimden emin girdim dükkana. Yemeğimi yiyip çayımı içip polisler gittikten sonra da evime gidecektim. Neyse polisler dükkana girip beni çıkardı. Aracı çekmekle ve zor kullanmakla tehdit ettiler. Ben de alkolün etkisiyle doğru karar veremeyip park halindeki aracımdan ruhsatı alıp polislerle birlikte 100m yürüyerek çevirme noktasına vardım. Üfledim; 133 promil alkol. (Sonra hastaneye gittiğimizde 183 promil çıktı bi de düşmesi gerekirken ama neyse konu bu değil.) SORUM ŞU: İtiraz edersem geri alma şansım nedir size göre? Bu arada mobese tüm alana hakim.
  Öğrenciyim ve maddi anlamda bu davaya girebilmek için hukuki cesarete ihtiyacım var. Yardımcı olursanız size minnettar kalırım. İyi çalışmalar.

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, öncelikle ehliyetinize el konulmasına ve size verilen para cezalarına hukuki itiraz yolunuz her zaman açıktır. Ancak davaların sonucuna yönelik takdir yetkisi sadece hakimin elindedir ve davanın sonucuna yönelik bir tahminde bulunmak oldukça zordur. Davanızından istediğiniz sonucun alınması olasılığını arttırmak için hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

 22. 24 Ekim 2018

  slm av.bey ben 20.10.2018 trh akşamı 0.55 promlden ehliyetime el konuldu bende birsaat içerisinde özel hastaneye giderek kan testi yaptırdım ve 0.50 cıktı ve bugün itiraz edecem cezyı yatırdım ehliytimi geri alma şansım varmı bu zamana kadar ilk defa bir cezayedim oda bu cevaplandırı ve yardımcı olursanız sevinir saygılar iyi çalışmalar

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, ehliyetinizin el konulmasına ve size verilen para cezasına hukuki itiraz yolunuz açıktır. Kan testi yaptırarak bir kanıt elde etmiş olup itiraz sürecinden olumlu bir cevap alma olasılığını arttırırsınız. Ancak itiraz etme sürecesi oldukça teknik bir süreç olduğundan ötürü hukuksal destek için büromuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 23. 24 Ekim 2018

  Selamlar. Agustos ayinda olcum cihazina uflememekten ve alkollu arac kullanmaktan 2yil+6ay ehliyetim alindi. Bununla ilgili yapabilecegim bir sey var mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, böyle durumlarda hukuki itiraz yolunuz açıktır. Sürecin olumlu sonuçlanma olasılığının artması için hukuksal destek almanızı tavsiyede ederiz, bunun için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 24. 7 Kasım 2018

  merhaba cumartesi gecesi evime dönerken polis tarafından çevrildim . alkolmetreye üflememi istediler üflemedim.hastaneye gitmeyi istediğimi söyledim artık onlarla uğraşmıyoruz ,devlet üflemeyenin ehliyetini alın cezasını yazın gitsi dedi dediler ehliyetimi alıp tutanak tutup gittiler . evime bırakılmayı talep ettim almadılar. bekçilere de aynısını söyledim onlarda dönüp gittiler. ne yapabilirim

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   Hukuka aykırılık iddianız ile Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: