Güncelleme Tarihi:
Ehliyete El Konulmasına İtiraz
                                                 Ehliyete El Konulmasına İtiraz

Kanun koyucu, trafik kazalarındaki muazzam derecedeki can ve mal kaybının önüne geçebilmek adına ve oluşacak herhangi trafik kaynaklı hukuki ihtilafı çözüme kavuşturabilmek adına trafik hukuku mevzuatını oluşturmuştur. Trafik hukuku mevzuatı Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanununun belirli hükümleri ve diğer kanunların ilgili hükümlerinden oluşmaktadır. Trafik hukuku mevzuatının insan hayatı adına en önemli hükümleri trafiğin güvenliğinin sağlanmasına yönelik hükümler olup mevzuat trafik güvenliğini ihlal eden sürücülere yönelik idari para cezası, hapis cezası veya geçici olarak ehliyete el konulmasını öngörmüştür. Ancak hukukumuzda ehliyete el konulmasına itiraz hakkımız da mevcuttur.

Ehliyete el konulmasında yetki kolluk kuvvetlerinin trafik birimlerinde olup bu trafik kontrol birimlerinin ilgili yönetmelik gereği yapacağı hukuki usul ve esaslara uygun denetimler esnasında sürücünün kanuna aykırı vaziyette seyir halinde bulunması durumunda ehliyetine el konulabilecektir. Uygulamada ehliyete el konulması cezası daha çok 100 ceza puanını doldurmak, Karayolları Trafik Kanunu madde 51’de belirtilen hız yasağını delmek ve – en çok karşılaşılan durum- Karayolları Trafik Kanunu madde 48 fıkra 5’te belirtilen alkollü araç kullanma ve alkol cihazına üflememe hallerinde rastlanmaktadır.

Alkollü araç kullanma cezası iki farklı kanunda öngörülmüş cezalara tabidir. Bunlardan ilki Kabahatler kanununun ilgili hükmü gereğince idari para cezası ve Türk Ceza Kanununun ilgili hükmü gereğince 2 yıl üst sınırdan başlayan hapis cezalarıdır. Eğer alkol oranı denetimde 100 promil alkol üzerinde çıkarsa alkollü araç kullanma cezasına sürücü karşı karşıya kalacağı ceza yargısı sonucunda çarptırılacaktır. Ancak sürücü trafik kontrolünde 100 promil alkolün altında bir promil seviyesi ile karşı karşıya kaldığında bu sefer idari para cezasına çarptırılacaktır. Ancak bu cezalara karşı ilgili itiraz yolları açıktır. Çünkü çoğu kez bu cezalar sürücülere hukuka aykırı sebeplerle verilmiş olmaktadır. Cezaya çarptırılan sürücünün ilgili hukuki itiraz yoluna trafik hukuku avukatı ile birlikte başvurmaları halinde cezadan kurtulabilmesi ve ödediği idari para cezasını geri alabilmesi mümkündür.

Alkollü araç kullanma nedeni ile ehliyetine el konulan sürücünün ehliyetine el konulma süresi bu yasağı kaçıncı defa ihlal ettiğine göre değişmektedir. En kısa 6 ay en uzun 5 senelik dönemler için ehliyete el konulabilecektir. Bu sürelerin tamamlaması ile birlikte sürücü idari para cezasının ödendiğini belgeleyen makbuz ve ehliyetinin alındığını belgeleyen tutanak ile bölge trafik bürosundan ehliyetini geri alabilecektir. Ayrıca 2 sene ve daha ehliyete el konulması durumlarında sürücüler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulacaklardır. Bu eğitimin süresi 4 haftadır. Ancak sürücü belgesinin alınmasının hukuka aykırı olduğunu, ilgili hukuki usul ve esaslara uygun davranılmadan tutanak tutularak alındığını iddia eden kişiler kendisine biçilen mahrumiyet süresini beklemeden sürücü belgesinin iadesi ve sürücü belgesinin alınmasına dair tutanağın iptaline yönelik dava açabileceklerdir.

Kanun koyucu trafik denetimlerinde alkollü sürücülerin alkol promil seviyesinin yapılan ölçümlerde 50 üzeri olması halinde ehliyetlerine el konulmasını ancak kullanılan aracın hususi araç olmaması halinde eşik promil seviyesinin 20 olması ve hususi aracını sürmeyen sürücülerin 20 promil alkol seviyesi üzerinde kontrole yakalanması halinde ehliyetlerine el konulması gerektiğini ve bu sayede trafiğe çıkmalarının önüne geçerek trafik güvenliğinin sağlamak istemiştir.

Bunlara ek olarak alkol ölçüm cihazına üflememe nedeni ile de ehliyete el konulması durumu mevcuttur. Hatta bazı durumlarda hem alkol ölçüm cihazına üflememe nedeni ile hem de alkollü araç kullanma nedeni ile el koyma durumu ile karşılaşmaktayız. Bunlardan eğer birisi varsa diğeri olmaması gereklidir. Bunla ilgili aldığımız iptal kararları mevcuttur.

Alkollü Araç Kullanma ve Alkol Ölçüm Cihazına Üflememe Nedeniyle Ehliyete El Konulmasına Nasıl İtiraz Edilir?

Ehliyete el konulmasına itiraz konusu uygulamalı hukukta yetkili ve görevli mahkeme tespiti açısından yıllardan beri sorun yaratmakta olup bu konu çoğu çağı uyuşmazlık mahkemesi önüne, sürücü belgesinin alınması tutanağının iptali davasında görevli ve yetkili mahkemenin tespiti yapılması için getirilmiştir. 2013 yılında Karayolları Trafik Kanunu madde 112’de yapılan değişikliğe kadar alkolü araç kullanmadan dolayı ehliyetine el konulan kişilerin sürücü belgesinin alınmasına dair tutanağın iptaline ilişkin dava yolunda idari yargı yolu kullanılmakta olup bu idari işleme karşı bölge idare mahkemelerinde idari işlemin iptali davası açılmaktaydı. Ancak 2013 yılında ilgili kanunda yapılan değişiklikle birlikte bu davanın sulh ceza mahkemelerinde açılmasına ve yargılamanın sulh ceza mahkemelerinde yapılması gerekmektedir. Nitekim 2014 senesinde uyuşmazlık mahkemesi de verdiği bir kararda sürücü belgesinin alınmasına dair tutanağın iptaline yönelik sulh ceza mahkemesinde açılan davanın bu mahkemece görevsizlik kararı gereği reddedilmesinin yanlış olduğunu ve bu dava yolunun Karayolları Trafik Kanunu madde 112 gereğince sürücü belgesinin alınma işleminin gerçekleştirildiği adli yargı yeri sulh ceza mahkemesinde kullanılması gerektiğine hükmetmiştir ve dava dosyasını geri sulh ceza mahkemesine göndermiştir.

Ayrıca önemle belirtmek gerekir ki ehliyete el konulmasına itiraz etmek isteyen sürücülerin zaman aşımı sürelerinden dolayı dava hakkını kaybetmemeleri için ellerini çabuk tutarak gerek kendileri gerekse bir trafik hukuku avukatına vekaletname vermek suretiyle bu haklarını kullanmaları gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 23 Eylül 2018

  merhaba avukat bey.dün rutin bir cevirme vardı ve birden alkolmetre ile bir polis memuru yaklaştı direk üfle dedi.kendimden emin bir sekilde üfledim 202 promil alkol var dedi.oysa ben içmemiştim ve tekrar üfletin içmedim dememe rağmen olmaz dedi.bende kan vermek istediğimi belirttim.2 yıl ehliyeti aldılar ve 1236 bi küsür ceza yazdılar..polis memuru sürekli hastaneye gitmemek için beni caydırmaya calıştı.hastaneye gidersek alkol çıkarsa tekrar 1500 tl ceza yazacagını belirtti. ve üç dört defa tekrarladı.sonra ifademi aldıktan sonra polis memuruyla hastaneye gittik kan verdim.ama sonuçları bana vermediler.1 saat sonra tek başıma hastaneye gittim ordaki asistandan sonucu istedim bana vermedi.karakola göndereceklerini söylediler..bari kanda birsey çıktımı onu söyleyin dedim sıfır promil alkol yok dedi.ve ben suan aracıma binemiyorum ehliyetim olmadıgı için.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  teşekkür ederim.

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   Sulh Ceza Hakimliğine hastaneden alınacak kan tahlil sonucuyla itirazda bulunabilirsiniz.

 2. 8 Haziran 2018

  Merhaba avukat bey ben alkolden ehliyetimi 2.kez veriyorum 0:44 promille araç ticari olduğu için aşmışım limiti fakat ben alkolmetreye üflemediğim için asayiş ekipleri tarafından devlet hastanesi acil kısmında üfledim ayni saat içinde fakat trafik ekiplerince uygulama noktasında üflememekten hem para cezası hemde 2 yıl daha süre ile el konulmuş yani toplam 4 yıl boyunca ehliyetime el konuldu hastane raporu var bunun iptali için ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atıldı. İyi günler dilerim.

 3. 6 Haziran 2018

  Merhaba avukat bey ben 2011 senesinde alkollu kaza yaptim babamin bi arkadasi varmis ehliyetimi almis mahkemeler suruyordu yeni bitti 2 sene denetim verdi 130 bin para cezasi yani kan parasi birde mahkeme kagitlarinda 1 yil sureyle ehliyetin geri alinmasi diye yaziyor mahkeme boyle ama ben 2016 da bu sefer alkollu yakalandim uflemedim ama hastaneye goturduler ehliyetime 2 yil el koydular o sure doldu e devlette bile 23 haziran 2018 de gunu doluyo uflemedigim icin surucu degerlendirmeye gitmicekmusim oraya gittim senin degerlendirmeye girmene gerek yok dediler uflemedim cunku o sebeptenmis gunu geldigi zaman ehlieytimi alabilirmiyim alsamda bidaha alirlarmi ilk yaptigim kazadan bilgi verirmisiniz acaba

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 4. 3 Ekim 2017

  Merhaba dün gece 02.10 2017 tarihinde maddi hasarlı bir kazaya karıştım.gelen trafik polisleri alkol metreye uflememi söyledi bende itiraz Edip hastaneye gitmek istediğimi söyledim bu arada ehliyetini 2 yıl aldılar 2 bin TL de para cezası uygulandı.ayni ekiple aynı saatte hastaneye gittim rapor aldım fakat alkol oranı 034 çıktı.sindi ben bu raporla nereye dava acmaliyim tesekkurker

  • 3 Ekim 2017

   Bu konuda alkolden de ceza kesilmişse, üflememe cezası iptal edilebilir. Bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

 5. 2 Ekim 2017

  slm 13/11/2016 tarihinde alkol metreye üflemediğim için 48/9 maddesi uyarınca 2,450 tl para cezası ve 2 yıl süre ehliyetime el konulmuştur ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan tarafıma kamu davası açılmıştır.ben bu davadan beraat aldım bu karara istinaden ehiyetimin iadesi ve para cezasının iptali için ne yapmalıyım

 6. 1 Ekim 2017

  Merhaba avukat bey çevirmede alkol testi yapıldı 0.50 promil çıktı araç kamyonet cinsi olduğu için sınır aşılmış dedi 6 ay ehliyete el koydu ve 876 tl ceza kesildi itiraz etme yolu varmı ehliyeti geri alabilrimiyim.?

 7. 28 Ağustos 2017

  iyi günler avukat bey, 27.08.2017 de saat 15:00 sıralarında jandarma karakolu önünde çevirme vardı beni durdurdular ehliyet ruhsat sordu bende verdim alkol metreyi getirdi fakat ucundaki pilastiği değiştirdiğini görmedim üfle dedi bende kendimden emin bi şekilde üfledim ve 0.68 alkol çıktı alkol almadığım halde başladı aracı müsait biyere çektirdi ve başladı bana ceza yazmaya nabıyosunuz siz dediğimde işimi yapıyorum dedi ben alkol almadığımı söledim yapıcak bişey yok dide beni hastanaye gönderin orda test yapsınlar dediğimde ceza kesildi artık yapıcak bişey yok deyip karakola götürdü beni ve ben itirazıma devam ettim otur oraya ses çıkartma deyip cezayıda bi güzel imzalattılar bana benim itiraz etme hakkım varmı ehliyetim 2 yıl gitti ve 1193 lira para cezası kestirler yardım ederseniz çok sevinirim lütfen

  • 28 Ağustos 2017

   Bir yanlış olmalı ilk kez ise 6 ay ehliyete el konulmalı. 2 yıl konuldu ise iptal ettirebilirsiniz.

 8. 16 Ağustos 2017

  Merhaba avukat bey ben araç kullanıyorken asayiş polisleri dur demiş ben görmedim bi yere park ettim arabayı ve yürüyordum asayiş polisleri geldi ve kimlik sordu verdim ehliyet dedi vermem dedim durdular trafiği aradılar trafik geldi üfle dedi ve ben üflemedim emniyete ve sonra hastaneye götürdüler gene işlem yaptırmadım ehliyetimi 2 sene eş koydular ve 2713 TL para cezası kestiler asayiş polisi geldiğinde arabam park halindeydi ve ben basında değildim aracın ehliyetimi geri alabilirmiyim veya süreyi düşürebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  • 16 Ağustos 2017

   alkolmetreye üflememe durumunda bu ceza kesilecektir. Hastanede de işlem yaptırmamışsınız yapacak bir şey yok malesef.

 9. 15 Ağustos 2017

  Merhaba avukat bey benim 0.68 promille alındı ehliyetim 1 saat geçmeden hastaneden rapor aldım 0.1 promil yani yok dediler ne yapmalıyım

  • 16 Ağustos 2017

   Aldığınız belge ile birlikte cezaya itiraz edebilirsiniz.

 10. 1 Haziran 2017

  Merhaba avukat bey 2 gün önce sadece alkol cihazina üflediğim için alkolden ehliyetim alındı… sadece alkol cihazı tespit için yeterli mi …. her hangi bir sağlık kuruluşunda kan testi yapilmadi. Itiraz etmiş olsam ehliyetimi geri alabilir miyim

  • 2 Haziran 2017

   İtirazınızı o aşamada yapmış olmalıydınız şuan bir tespit yapmak mümkün değil malesef.

 11. 18 Mayıs 2017

  merhaba avukat bey, bahsettiğiniz gibi, hem alkolmetreye üflememe hem de alkollü araç kullanma nedeni ile ehliyetime el konuldu aynı dakikalarda. bununla ilgili başvurmak istiyorum çünkü iki sebepten ayrı ayrı ehliyete el konuldu birinin cezası bitince diğer başlayacak dolayısı ile 2,5 sene ehliyetim yok anlamına geliyor.

  • 20 Mayıs 2017

   Merhaba, bu durumda alkol ölçüm cihazına üflememeden dolayı kesilen cezayı iptal ettirmek mümkündür. Bunla ilgili olarak aldığımız kararlar mevcut iki ceza aynı anda kesilemez.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: