Güncelleme Tarihi:

Ecrimisil Davası (Haksız İşgal Tazminatı)
              Ecrimisil Davası (Haksız İşgal Tazminatı)

Ecrimisil Nedir?

Kimi zaman gerçek ya da tüzel kişinin kimi zaman da devletin sahipliğinde olan taşınmazların bazı kişi yada kurumlar tarafından haksız bir şekilde işgal edilerek menfaat sağlanması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda taşınmazın izinsiz olarak kullanılmasından doğan menfaatin ölçülerek geri alınması mümkündür. İşte geri alınması talep edilen bu bedel, haksız işgal tazminatı olarak da adlandırılan ecrimisildir.

Ecrimisilin mevcut olabilmesi adına bazı şartlar mevcuttur. Söz konusu şartlar şunlardır;

 1. Taşınmaz üzerinde haksız işgal olmalıdır yani malın asıl sahibinin izni olmadan mal üzerinde kullanım gerçekleştirilmiş olmalıdır.
 2. Taşınmaz üzerindeki haksız işgalden dolayı, malın sahibi veya malın kullanım hakkı bulunan kişiler zarara uğramış olmalıdır. Bu zarar sadece menfi zarar olarak değerlendirilmemelidir. İşgalcisinin elde etmeyi ihmal ettiği şeyler nedeni ile de zarara uğratmış olabilir.
 3. Taşınmaz üzerinde haksız işgali gerçekleştiren kişi ya da kurumlar kötü niyetli olmalıdır.
 4. Kötü niyetli olarak taşınmazı kullanan kişi ya da kurumların, elde ettiği ya da elde etmeyi ihmal ettiği sonuçların ya da menfaatlerin bulunması gerekmektedir.

Ecrimisil Davası

Başka kişi ya da kuruma ait olan taşınmazı haksız olarak kullanan ve menfaat elde eden ya da menfaat doğurucu işlemler gerçekleştiren kişi ya da kurumlar hakkında, taşınmazın sahipleri tarafından ecrimisil davası açılarak haksız işgal tazminatı talep edilinebilinmektedir.

Ancak söz konusu davayı açmadan önce durum işgalciye ihtarname çekilerek bildirilmelidir. Mirasçılar tarafından haksız işgal söz konusu ise ihtarname çekme zorunluluğu mevcut değildir. Ayrıca söz konusu taşınmaz sadece bir kişinin olmayıp başka ortaklar ile el birliği ile mülkiyet söz konusu ise ortaklığın giderilmesi davası (izale i şuyu davası) açılarak öncelikle bu sorun çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Söz konusu davayı açabilecek olan kişi ya da kurumlar, taşınmazın sahibi olarak ifade edilen kişi ya da kurumlardır. Kimi zaman hazine tarafından da söz konusu dava açılabilinmektedir.

Taşınmazı işgal ettiği iddia edilen ve haksız işgal olarak ifade edilebilecek durumlar sayısız olmak ile birlikte genel olarak şunlardır;

 • Başkasına ait olan taşınmazın üzerine izin almaksızın inşaat yapmak,
 • Başkasına ait olan taşınmazın sahibinden izin almaksızın taşınmazı kullanmak,
 • Kiraya verilen taşınmazın kira süresinin dolmasına ve kira sözleşmesinin yenilenmemesine rağmen kullanımına devam etmek,
 • Kamu hizmetine tahsis edilmiş binanın bir kısmını işgal etmek vb. gibi durumlardır.

Söz konusu davada ispat yükü davacıya aittir. Yani taşınmazın sahibi kişi ya da kurum taşınmazının işgalinin davalı tarafından gerçekleştirildiğini ve kısmi işgal ile taşınmazının ne kadarlık süreyle işgal edildiğini deliller ile ispatlamak mecburiyetindedir. İlgili mahkemede tapu ve vergi kayıtlarını inceleyerek malın sahibinin kullanım hakkını incelemektedir. Ayrıca ilgili yerde keşifte yapılarak davalının kötü niyetli olup olmadığı ve bilirkişi raporları ile davacının mahrum kaldığı menfaat miktarının tespiti yapılmaktadır.

Ecrimisil bir kira bedeli veya kiracının tahliyesi olarak görülmemelidir. Zira sadece geriye dönük olarak hesaplanan bir tazminat miktarıdır. Bununla birlikte diğer tarafın bu bedeli ödemesi taşınmazdan tahliyesine engel arz etmemektedir.

Söz konusu davada görevli ve yetkili mahkeme, taşınmazın bağlı bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Ayrıca davanın açılmasında zamanaşımı beş yıllık bir süredir. Kötü niyetli işgalci de yaptığı giderlerden ancak hak sahibi için zorunlu olanların geri ödenmesini talep edebilmektedir. Taşınmaz sahibi hazine olması halinde ise işgalciye karşı bir idari dava açılacak ve idari dava usulleri uygulanacaktır.

Sonuç olarak, ecrimisil davası, tecrübeli ve bu konuda bilgili avukatlar ya da hukuk büroları tarafından yürütülmesi gereken davalardandır. Bizimle bu konuda iletişime geçmek için sağ alt köşede yer alan soru bildirim yerine ya da diğer iletişim kanalları ile yardım alabilir ya da randevu isteklerinizi bildirebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 18 Mayıs 2017

  miras kalan tarlayı bir mirasçılardan biri ekip dikiyor ve yararlanıyor. biz herhangi bir şey almıyoruz. ecrimisil talep etme durumu mümkün müdür?

  • 20 Mayıs 2017

   Merhaba, bu durumda ecrimisil talep etme hakkınız mevcuttur.

 2. 22 Mart 2017

  Merhaba Bizim 263 m2 arsa eski bir ev vardi yiktik .Yerin insaat ve plan projesi ciktiktan evin 1.30 m2 komsumuza girdi .ona once noter onayli ihtar gonderdik. 10 ay boyunca birsey yapamadik baska bir tanidik sayesinde yikildi duvarini yeniden yaptik.duvar masrafini ve daha once 20 yillik kullanim hakkini allabilirmiyiz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: