Güncelleme Tarihi:
Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu ve Cezası TCK 103
                       Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu ve Cezası TCK 103

Çocuğun cinsel istismarı suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar başlıklı bölümünün 103.maddesinde tanımlanmaktadır.

Çocuğun Cinsel İstismarı Suçunun Türleri TCK 103 

Kanunumuzda faile verile cezaların niteliği açsından üçe ayrılmaktadır;

Basit Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu TCK 103/1

Suçun sarkıntılık düzeyinde kaldığı hallerde oluşmaktadır. Hangi hallerin sarkıntılık olduğu genelde Yargı kararları ile belirlenmektedir. Bu konuda bir ceza avukatına danışmanız doğru olacaktır.

Temel Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu TCK 103/2

Kanunda belirtilen vücuda organ ve sair cisim sokulmak suretiyle olan suçun genel halidir.

Nitelikli Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu TCK 103/3

Kanunda ayrıca belirtilen hallerle birlikte suçun işlenmesi halinde nitelikli çocuğun cinsel istismarı suçu işlendiği kabul edilmektedir. Kanunda belirtilen haller şunlardır;

 • Suçun, birden fazla kişi ile birlikte işlenmesi halinde,
 • İnsanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğu bulunan ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanarak işlenmesi halinde,
 • Üçüncü derece dâhil olmak üzere kan veya kayın hısımlığı bulunan kişiye karşı ya da üvey baba, üvey ana, üvey kardeş veya evlat edinen tarafından işlenmesi halinde,
 • Vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruyucu aile veya sağlık hizmeti veren ya da koruma, bakım veya gözetim yükümlülüğü bulunan kişiler tarafından işlenmesi halinde,
 • Kamu görevinin veya hizmetinin sağladığı saygınlığı kötüye kullanarak işlenmesi halinde,
 • Mağdurun vücuduna bir şey sokulması şeklinde işlenmesi hallerindedir.

Suçun Unsurları

Çocuğun cinsel istismarı suçu ile ilgili ceza verilebilmesi için yaşanan somut olayda bulunması gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar şunlardır;

 1. Çocuğun cinsel istismarı suçu ile korunan değer, çocukların cinsel gelişimi ve dokunulmazlığıdır.
 2. Suçun faili, suçu işleyen herkes olabilmektedir.
 3. Fail tarafından kasten yani bilerek ve isteyerek işlenmektedir. Ayrıca fail, cinsel arzularını tatmin amacıyla eylemlerini gerçekleştirmektedir.
 4. Mağduru, çocuktur. Çocuk, kanunlara göre on sekiz yaşını tamamlamış kişidir.
 5. Suçun tanımlanması ve mağdurun yaşı bakımından ikiye ayrılarak açıklanmaktadır. Bunlar şunlardır;
 • a)On beş yaşını tamamlamamış ve on beş yaşını tamamlasa da olayın hukuki anlama ve sonuçlarını algılayamayan çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel davranış, çocuğa karşı cinsel istismarı suçu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca çocuğun rızasının olmadığı ve zorla işlendiği de kabul edilmektedir.
 • b)On beş yaşını tamamlamış ve algılama yeteneği gelişmiş çocuklara zorla, tehditle, hile ve iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar çocuğa karşı cinsel istismarı suçu oluşturmaktadır. Ayrıca mahkeme kararı ile ergin kılınmış ya da evlenmeyle ergin kılınmış ancak henüz on sekiz yaşını tamamlamamış çocuklarda çocuğun cinsel istismarı suçu mağduru olabilmektedirler.

Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu ve İradeyi Etkileyen Haller

Çocuğun cinsel istismarı suçu tespiti aşamasında failin çocuğa karşı yöneltilmiş iradeyi etkileyen eylemlerde bulunup bulunmadığının tespiti suçun var olup olmadığının incelenmesi bakımından önemlidir. İradeyi etkileyen haller ise şunlardır;

Cebir (Fiziksel Şiddet ile Zor Kullanma)

Çocuğun cinsel istismarı suçu açısından söz konusu olabilecek cebir, cinsel şiddettir. Yani failin çocuğa karşı cinsel eylemlerde bulunurken zor kullanarak eylemlerini gerçekleştirmesidir.

Tehdit

Failin suç açısından mağdurun veya yakınlarının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik saldırı gerçekleştireceğinden bahsederek cinsel eylemlerde bulunmasıdır. Bu durum psikolojik cebir olarak da değerlendirilebilir.

Hile

Failin cinsel istismar suçu sırasında mağduru hataya düşürmesi ve bir bakıma kandırmasıdır.

İradeyi Etkileyen Diğer Haller;

Mevzuatta tanımlanmayan ancak failin çocuğun cinsel istismarı suçu işlerken mağdurun iradesini etkileyen diğer hallerdir. Örneğin, mağdura cinsel istismar suçu öncesinde alkol veya uyuşturucu verilerek failin eylemlerini gerçekleştirmesi sırasında mağdurun iradesinin devre dışı bırakılması halidir.

Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu Cezası

Çocuğu cinsel istismarı suçu gerçekleştiren kimseye genel olarak verilecek olan ceza, sekiz yıldan on beş yıla kadar hapis cezasıdır. Bu, temel çocuğun cinsel istismarı suçu için verilecek olan cezadır. Suçun sarkıntılık düzeyinde kaldığı durumlarda faile verilecek olan ceza üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıdır. (Bu hükümlerde 13.01.2017 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde Anayasa Mahkemesi tarafından bir takım iptaller yapılmıştır. Bununla ilgili değişiklik olduğunda güncelleme yapılacaktır. Aksi halde ceza avukatımızla iletişime geçebilirsiniz.) Çocuğun cinsel istismarı suçu ile ilgili kanunlarımızda belirtilen nitelikli hallerin var olması halinde faile verilecek olan ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Ancak fail tarafından mağdurun vücuduna bir şey sokularak işlenmesi halinde on altı yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası verilmektedir. (Bu hüküm 11.12.2016 tarihinden başlayacak şekilde Anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmiştir)

Ayrıca on beş yaşını tamamlamamış ve on beş yaşını tamamlasa da olayın hukuki anlama ve sonuçlarını algılayamayan çocuklara karşı zor kullanarak ve tehditle çocuğun cinsel istismarı suçu işlenmesi halinde ve on beş yaşını tamamlamış, algılama yeteneği gelişmiş çocuklara zorla, tehditle, hile ve iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilmesinin yanında silah kullanılarak gerçekleştirilmesi hallerinde faile verilecek olan ceza yarı oranında arttırılmaktadır.

Çocuğun cinsel istismarı suçu işlenirken fail kasten yaralamaya yönelik eylemlerde bulunması halinde de kasten yaralama suçuna ilişkin hükümlerden de ceza almaktadır.  Ayrıca suç ile mağdur bitkisel hayata girmiş ya da ölümüne neden olunmuş ise faile verilecek olan ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olmaktadır.

Suçun temel şeklinde görevli olan mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi ve nitelikli hallerindeyse Ağır Ceza Mahkemesi görevlidir.

Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu ve Şikâyet

Çocuğun cinsel istismarı suçu, sarkıntılık düzeyinde kaldığı durumlarda mağdurun, velisinin veya vasisinin şikâyeti ile soruşturulmaktadır.  Ancak suçun temel hali ve nitelikli hallerinde ise ilgili şikâyet ya da suç duyurusunun yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmasının ardından kendiliğinden ve herhangi bir süreye tabi olmadan soruşturulmakta ve ceza davası açılmaktadır.

Çocuğun cinsel istismarı mağduru veya sanığı olmanız durumunda mağduriyetin çok büyük olması veya çok uzun hapis cezalarının alınması nedeni ile mutlaka bir ceza avukatına danışarak ve birlikte hareket ederek ilerlemelisiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 14 Mart 2017

  benim bir oğlum var.üç arkadaşı ile kızın isteği üzerine üç erkek iki kız erkeklerden birinin evine gidiyorlar.kızın biri a.olan kişi ile daha önce cinsel ilişkiye girmiş.o gün her biri bir bira içiyor.birayıda şikayetçi kız marketten kendi parası ile alıyor.evde a.kişi diğer kızla odaya geçince şikayetçi kız oğlumun elinden tutarak odaya çekiyor.ilişki yok.öpüşme filan oluyor.amaç a.kişiyi kıskandırmak.herkes gidiyor.şikayetçi kız a.kişi ile başbaşa kalıyor.onunlada ilişkiye giriyor.mahkeme aşamasında şikayetçi kız a.dan şikayetçi olmuyor ama oğlumdan şikayetçi oluyor ve zorla yaptı diyor.daha sonrada vicdanım elvermedi ailemden korktum şikayetçi oldum diyerek şikayetten vazgeçiyor.savcı 103{1 a dan ceza talebinde bulundu.oğlum ilişki olmadığını ilk günden beri her aşamada söylüyor.
  bu durumda oğlum ceza alırmı..alırsa ne kadar alır.
  yardımcı olursanız sevinirim

  • 20 Mart 2017

   merhaba, sorduğunuz sorunun net cevabı için; ceza davalarında dosyanın mutlaka incelenmesi gereklidir. Olayın oluş şekli, deliller, ifadeler, tanık beyanları bunların her biri önem arzeder.

 2. 28 Şubat 2018

  Merhaba değerli avukat bey 14 yaşında olan yigenim okulda rehber öğretmenin sözlü baskısı ile öz amcası yani benim hakkımda bir gün önce benim yigenimle el şakası yapıp ardından penisini tuttugumu ve ardından yigenimin bosaldigini belirtmiş ve bunu daha önce bir kaç kez daha yaptığımı İddaa etmiş herhangi bir delil olmadan asılsız iddialar sonucu yigenimin ve anne ve babasının şikayetçi olmamasina rağmen savcılık hakkımda gözaltı kararı verdi bir nezarette kaldım ertesi gün savcılığa çıkarılmaya gittik polislerle savcılık dinlemeden tutuklama istemiyle nöbetçi sulh hakimliğine yolladı hakim ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı sizce yigenimin verdiği çelişkilerle dolu ifade tutanağı ve yigenimin anne ve babasının şikayetçi olmaması dava açılmadan savcının ifadeye çağırması yada yine mahkemeye sevkimde bir tutuklama olurmu yada takipsizlik kararimi verilir bu konuyla ilgili bilgi vermenizi rica eder iyi çalışmalar dilerim

  • 26 Kasım 2018

   merhaba, çocukların cinsel istismarı suçu sarkıntılık düzeyinde kalmış olması durumunda soruşturulması şikayete bağlıdır. Ancak siz mağdurun amcası olduğunuzdan bu suçun nitelik haline girer. Ayrıca penise dokunmak suretiyle bedensel temas söz konusu olmuş ise bu soruşturma artık resen devam edecektir yani şikayete bağlı olmaksızın savcı soruşturmayı sürdürecektir. Cinsel istismar suçu ciddi bir suçtur ve anladığımız kadarıyla iyi bir savunma yapmanız gereklidir. Bu nedenle iyi bir ceza avukatından yardım almanız isabetli olacaktır. Daha detaylı bilgi almak ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: