Güncelleme Tarihi:
Cinsel Taciz Suçu ve Cezası TCK 105
                                       Cinsel Taciz Suçu ve Cezası TCK 105

Cinsel taciz suçu ülkemizde sıkça karşılaşılan ancak çok az bir yüzdesi yargı makamlarına taşınan suç tipidir. Zira bu suç türü ülkemizde her gün belki binlerce kez gerçekleşmekte ancak bunların sıradanlaşması, mağdurun önemsememesi veya bu konudaki bilgisizliği gibi nedenleri ile üstü kapalı kalmaktadır. Bu durumun ceza hukuku boyutuna değinmek gerekmektedir.

Cinsel taciz suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar başlıklı kısmın 105.maddesinde düzenlenmektedir. Böylelikle, cinsel hürriyetimiz ve dokunulmazlığımız korunmaktadır.

Burada kelime anlamlarından bakmak gerekirse Yargıtay bir çok durumu taciz olarak nitelendirmektedir. Taciz, kelime anlamı olarak bir kişinin canını sıkma, rahatını kaçırma, sıkıntı verme ve tedirgin etmektir. Cinsel taciz ise cinsel saldırı suçundan farklı olarak, kişi ya da kişilerin cinselliklerine yönelen sözlü, yazılı (mektup, sms, whatsapp gibi) veya vücuda temas içermeyen rahatsız edici nitelikte cinsel amaçlı her türlü eylemleridir. Buna bağlı olarak cinsel taciz suçu da, bir kimseyi cinsel amaçlı taciz etme davranışlarını gerçekleştirmektir.

TCK 105 Cinsel taciz suçu kapsamı geniş olan suç tiplerindendir. Kişiye ıslak çalmak, laf atmak, rahatsız edecek şekilde cinsel içerikli konuşmak, sms, e posta ve diğer iletişim araçlarından içerik göndermek, cinsel organının gösterilmesi, kişiyi takip etmek, ilişki teklifinde bulunmak ve çokça sayılabilecek hareketler bu suç kapsamında değerlendirilebilir. Taciz davranışları; sözle, yazıyla, el kol hareketleriyle, telefonla, mektupla veya araya üçüncü bir kişi sokularak gerçekleştirilebilinmektedir. Özellikle günümüzde internet kullanımının artmasıyla sanal ortamlarda da internet üzerinden cinsel taciz suçu davranışları gösterilebilinmektedir.

Cinsel taciz suçu faili, kadın ya da erkek fark etmeksizin suçu bilerek ve isteyerek gerçekleştiren herkes olabilmektedir. Mağduru da, kadın ya da erkek fark etmeksizin suçun kendisine yöneltildiği ve eylemlere yönelik rızası olmayan herkes olabilmektedir. Yani mağdurun rızasının olduğu durumlarda bu suç oluşmamaktadır. Buradaki söz konusu rıza, cinsel taciz eylemlerinden önce ya da en önemlisi eylemlerin işlendiği sırada açık ya da örtülü olarak reşit kişiler tarafından açıklanmış olmalıdır.

Cinsel Taciz Suçu Cezası TCK 105

TCK 105 Cinsel taciz suçu gerçekleştiren kimseye verilecek olan ceza, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasıdır. Suçun, çocuğa karşı işlenmesi durumunda ise, faile verilecek ceza arttırılmakta ve altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Ayrıca aşağıdaki hallerde işlenmesi durumunda faile verilecek olan ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Suçun cezasını attırıcı haller şunlardır;

 1. Cinsel taciz suçu, fail tarafından kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin ya da aile içi ilişkisinin sağladığı kolaylıktan faydalanılarak işlenmesi halinde,
 2. Vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruyucu aile veya sağlık hizmeti veren ya da koruma, bakım veya gözetim yükümlülüğü bulunan kişiler tarafından işlenmesi durumunda,
 3. Aynı iş yerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan faydalanılarak işlenmesi halinde,
 4. Fail tarafından posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanılarak işlenmesi durumunda,
 5. Teşhir amacıyla işlenmesi durumlarındadır.

Suç nedeniyle mağdur; işini bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalması durumunda ise faile verilecek olan ceza bir yıldan az olmamaktadır.

Cinsel Taciz Suçu ve Şikayet

TCK 105 Cinsel taciz suçu, mağdurun ya da suçtan zarar görenin altı aylık hak düşürücü süre içerisinde ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyet etmesi halinde soruşturulmakta ve ceza davası açılarak faile ceza verilebilinmektedir.

Ancak yukarıda belirtilen faile verilecek olan cezayı arttırıcı hallerin yaşanan olayda var olması durumunda, herhangi bir süreye ve şikâyete bağlı olmaksızın suçun ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmasının ardından kendiliğinden suç soruşturulmakta ve fail hakkında ceza davası açılmaktadır ve dava Asliye Ceza Mahkemesinde görülmektedir.

Sonuç olarak, hayatınızda TCK 105 cinsel taciz suçu mağduru veya sanığı olduğunuz durumlarda mevzuata hâkim, tecrübeli ve başarılı bir ceza avukatından yardım alarak kendinize yönelik minimum dahi zarar almadan ancak failin en kısa sürede ve en ağır biçimde ceza almasını sağlayabilirsiniz[/column]

Yazıyı Paylaş
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares
 1. 26 Kasım 2016

  Tck 105 madde olarak çok sıkıntılı. Taciz kapsamı net olmalı çok geniş tutulmamalı. Orantılı olmalı. Bir kişiye sin kaflı küfür hakaret kapsamına giriyor ve sanığa verilen ceza daha hafif ve sonrasıda kişiyi bir takım haklardan men etmiyo. Ama sadece ıslık çalmak c. Taciz oluyo ve yüz kızartıcı suç olduğundan gerisi malum. Ayrıca çocuğa karşı işlenmesi noktasında yaşı 13 bile olsa rızası varsa yani tepkisi yoksa suç olmuyo. Çünkü tck 103 yargıtayın kararından dolayı elektronik ortamları kapsamıyor fiziki ortam şartı aranıyor. Ayrıca suçun nitelikli hallerinin şikayete bağlı olup olmadığı muamma. Bunun açık tanımlanması gerekir. Şunkadarı varki nitelikli hallerinin şikayete bağlı olmaması mantık olarak hatalı çünkü önce bir eylemin taciz olup olmadığı belirlenmeli ondan sonra nitelikli hallerin var olup olmadığı irdelenmeli . O zaman şikayete tabi olmamalı. Şikayete tabilik varsa bence tamamı şikayete tabi olmalı. Ancak yargıtay işi bırakmak zorunda kalan bir vakada şikayete tabi değil dedi o vakada da nitelikli hallerden ilk ikisini ve saydı ve psikolojik durumu dıkkate aldı.

 2. 17 Mayıs 2017

  internet üzerinden cinsel tacize maruz kaldım. eşimle büyük sorunlar yaşadık. kişi internet üzerinden bana çıplak fotoğraflarını göndermiş bende şikayet etmek istiyorum.

  • 20 Mayıs 2017

   Merhaba, istemediğiniz halde bir kişinin internet üzerinden çıplak fotoğraflarını göndermesi TCK anlamında cinsel taciz sayılmaktadır. Bu kişiye savcılık şikayetinde bulunmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: