Güncelleme Tarihi:
Ceza Avukatı Ücretleri
                                                    Ceza Avukatı Ücretleri

Ceza Avukatı Ücretleri konusunda bilgi ve teklif almak istiyorsanız bize mail yolu, veya sitenin sağ alt köşesindeki kutudan soru sorarak veya telefon yolu ile arayarak ulaşabilirsiniz. Ücret konusunda net bir cevap almak için davanın içeriği ve hangi suçtan yargılandığınız hakkında bilgiler vermeyi unutmayın. Bu konuda hangi hususların ücretleri etkilediği hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyun.

Hakkında ceza davası açılan ya da ceza davası için şikâyette bulunulabilecek kimselerin ceza avukatından yardım alması, sürecin lehlerine işlemesi bakımından önemlidir. Özellikle ülkemizde tam bir hukuk sisteminin olmadığı, mevzuatın sürekli değişikliğe uğradığı ve her yaşanılan olaya farklı bir değerlendirme gerçekleştirilebileceği düşünüldüğünde ceza avukatına danışmak zorunluluk haline gelmiştir.

Özellikle ceza davalarında, dava sürecine geçilmesinden daha önce yani soruşturma aşamasında ceza avukatının davaya dâhil olması, davanın lehe yürütülmesi açısından en önemli durumlardan bir tanesidir. Böylelikle kişinin lehine olabilecek deliller toplanabilir, delillerin karartılmaması sağlanabilir, süreçte yanlışlıklar yapılmaması sağlanabilinmektedir. Bunlardan dolayı ceza davası sürecinin en başından bir ceza avukatına ihtiyaç bulunmaktadır.

Ceza davaları, diğer davalara oranla farklılık gösteren dava süreçlerine ve çalışma alanlarına hâkimdir. Ceza davaları emniyetteki ifade alınmasından, cezaevlerine gidilmesine kadar ve fiili olarak kişinin özgürlüğü ile bağlantılı olmasından kaynaklı olarak en iyi biçimde araştırma gerektirmesi açısından diğer davalardan farklılık göstermektedir. Bu nedenle de ceza avukatı ücretleri de diğer dava ücretlerine oranla farklılık göstermekte hatta daha yüksek miktarda olabilmektedir.

Ceza avukatı ücretleri, ceza avukatının diğer davalara nazaran daha üst bir seviyedeki kişi özgürlüğü ile ilgili olan sorumluluğunu etkileyen ceza davasına harcadığı emeğinin ve mesaisinin maddi değeridir.

Ceza avukatı ücreti için ceza avukatlarının dosyayı inceledikten sonra, her somut duruma kendi içinde değerlendirme yapılarak, uygun bir biçimde ve asgari ücret tarifesinin altında olmayacak belirli bir ücret belirtmeleri en sağlıklı yoldur. Zira ceza avukatı ücreti için sabit bir ücret uygulama zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak belirlenen ceza avukatı ücretleri de kimi zaman fazla gelerek kişilerin etkin olmayan, tecrübesiz ve sorunlarını çözüme kavuşturamayacak kimselere davanın verilmesine yol açmaktadır. Bu durumda da yine en çok zararı sizin göreceğinizi unutmayınız.

Ceza Avukatı Ücretleri Belirleyici Unsurları

Ceza davaları süreç açısından geniş bir perspektife ve farklı birçok olguya dayandığından ceza avukatı ücretleri için de ücreti belirleyici bazı unsurlar mevcuttur. Ücreti belirleyici unsurlar şunlardır;

 1. Kişinin yargılamasının yapıldığı ceza mahkemesinin türü; hukuk sistemimizde bulunan Sulh Ceza, Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerinden hangisinde yürütülen bir dava olduğu, ceza avukatı ücretleri için belirleyici unsurlardandır.
 2. Kişinin tutukluluk halinin bulunup bulunmadığı; kişi tutuklu ise tutukluğunun kaldırılması için gereken işlemleri araştırmak,  ceza evlerine gidilip gelinmesi gibi durumlar da ceza avukatı ücretleri için belirleyici unsurlardandır.
 3. Kişiye yöneltilen suçun niteliği; kişiye yöneltilen suç türü de belirleyici unsurlardandır.
 4. Kişiye yöneltilen suçun örgütlü olarak işlenip işlenmediği; kişinin karşı karşıya kaldığı durumdan kurtulması daha fazla çaba gerektiğinden bu işlemlerde ücretler için belirleyici unsurlardandır.
 5. Kişiye yöneltilen suçla ilgili verilebilecek olan cezanın süresi; kişiye yöneltilen suçun niteliğine de bağlı olarak verilmesi düşünülen cezanın süresinin uzunluğu ya da kısalığı da ceza davalarına bakan avukat ücretleri için belirleyici unsurlardandır.
 6. Kişinin dava sonucunda özgürlüğünü kaybedebileceği durumun mevcut olmasından manevi sorumluluğun ağırlığı; ceza davası sonucunda bir kişinin bunun bedelini özgürlüğüyle ödeyeceği bilincinden dolayı ceza avukatları sorumluluklarına daha sıkı sıkıya bağlı olmaları gerekmesinden dolayı bu durumda ücretler için belirleyici unsurlardandır.
 7. Ceza dosyasının kapsamı, mesleki çalışmanın alacağı süre ve sarf edilecek emek; genel olarak diğer dava türlerine oranla daha fazla sorumluluk ve emek sarf eden ceza avukatlarının dosyanın genel kapsamındaki emeğinin, vereceği süresinin de ölçütü ceza avukatı ücretleri için belirleyici unsurlardandır.

Ceza Avukatı Ücretleri Konusunda Karar Verme

Ceza avukatının harcadığı emek ve mesai, diğer davalara nazaran her ne kadar fazla olsa da bu durum davanıza bakacak olan avukatın ceza avukatı ücretleri açısından değerlendirilme yapılarak karar verilmesini etkilememelidir. Yani en yüksek ceza avukatı ücretleri ile en iyi hizmete ulaşacağınız gibi yanlış fikirler edinmemelisiniz. Bu nedenle de başvuracağınız ceza avukatını belirlerken sadece ücretine bakarak karar vermek yerine mesleki özelliklerine, tecrübesine ve başarılarına bakmak en doğru yoldur.

Ayrıca avukatın ücretinin düşük olduğu durumlarda da dikkatli davranmak gerekmektedir. Zira zorlu bir süreci içinde barındıran ceza davalarının düşük ücretlerle almak pek akıl kari bir iş olmadığı gibi en büyük zararı yine sizin göreceğiniz hatta kimi zaman bedelini özgürlüğünüzle ödeyeceğinizi bilmelisiniz.

Ceza avukatı belirlerken ceza avukatının yaparız, hallederiz, kesin çıkartırız, kesin berat ettiririz gibi garantici ve ticari amaç güden ifadelerine aldanmamak gerekmektedir. Çünkü bir avukat, yargılama neticesinde sadece tecrübesini ve öngörüsünü paylaşabilir, yapacakları hakkında size bilgilendirmelerde bulunabilir ancak herhangi bir sonuç garanti edemez. Zira her ne kadar yasal mevzuatta suçlar ve cezalar belirtilse de her olay ve her durum kendi içinde değerlendirilmesi gereken özel bir durumlardır.

Sonuç olarak, önemli olan, ne kadar ceza avukatı ücreti ödediğiniz değil, ödediğiniz meblağ karşılığında gerekli tecrübeye ve bilgiye sahip etkin bir ceza avukatından hizmet alıp hukuki sorunlarınızın en iyi ve istediğiniz biçimde çözülüp çözülmediğidir.

Ceza davanıza bakılması için gerekli ücret bilgisi için online avukata sor bölümünden veya iletişim bölümündeki telefonumuzdan bize ulaşarak net olarak öğrenebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Ağustos 2016

  merhaba avukat bey, ceza avukatı ücretlerinizi merak ediyorum. Taksirle öldürme suçundan ceza davam var. Trafik kazasından kaynaklanan bir şeydi. Benim suçum yok ama mahkemede yargılama devam ediyor. Bunun için ne kadar ücret ödemem gerekir size?

  • 17 Ağustos 2016

   Aziz Bey, öncelikle geçmiş olsun. Bu konuda ceza avukatı ücretleri için size mail atıldı. Eğer vekalet çıkarırsanız hemen dosyanızı inceleyerek sürece başlayabiliriz.

 2. 17 Ağustos 2016

  kolay gelsin ceza davam var avukat fiyatlarınız nedir bu konu ile ilgili? duruşma 10 gün sonra bir an önce avukat bulmam gerekiyor. hızlı dönüş yaparsanız sevinirim.

  • 17 Ağustos 2016

   Merhaba, ceza avukatı ücretleri hakkında size bilgi verebilmek için daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız var. Örnek olarak hangi suçtan yargılandığınız, yargılamanın hangi aşamada olduğu, olayın nitelikleri gibi. Bu bakımdan ceza avukatı ücretleri konusunda bilgi almak için ayrıntılı olarak açıklama yaparsanız yardımcı olabiliriz.

 3. 18 Mart 2017

  Sürat kargoda çalışan kişi bana haksız yere saldırdı bağırdı tehdit etti şikayetçi oldum benim hiç şahidim Yok ama muhtemelen kamera kayıtları var net ücret ne olur avukatlık için

 4. 11 Mayıs 2017

  Ceza avukati fiyatlarini ogrenebilir miyim ? Davaya 20 gun var . Cinsel istismar davasindan yargilaniyor yakinim

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: