Çek İptali Davası
                                                       Çek İptali Davası

Çek, özelikle ticaret hayatında sıklıkla kullanılan ve para yerine geçen kıymetli evraklardan bir tanesidir. Ancak kimi zaman herhangi bir nedenle çek ya da senet kaybolabilmekte ya da söz konusu çek ya da senet yanlışlıkla tahrip edilerek kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda çekten kaynaklanan haklarınızı korumak, bankalara karşı çek yaprağına ilişkin maddi sorumluluk bedelini ödememek ve kayıp çekin üçüncü kişiler aracılığıyla kullanılmasına engel olmak için söz konusu çek ile ilgili çek iptali davası açılabilinmektedir.

Çek İptali Davası Nasıl Açılır?

Genel olarak çeki kaybeden ya da tahrip eden kişi yani yetkili hamil söz konusu davayı açabilmektedir. Yetkili hamil kavramından anlaşılması gereken ise kıymetli evraktaki bazı unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda yetkili hamil; hamiline yazılı olarak nitelendirilen çekte çeki elinde bulunduran, emre yazılı senette en son ciro kendisine yapılmış olan ve nama yazılı ise üzerinde adı bulunan ya da en son tarihli temlik sözleşmesini ibraz eden kişi yetkili hamil olmakta ve söz konusu davayı açabilmektedirler. Ancak söz konusu çekin keşidecisi bu davayı açamamaktadır.

Çek İptali Davası ve Özellikleri

Çek iptali davası taraf belirtilmeden yani hasımsız olarak açılabilecek dava türlerindendir. Ayrıca bu dava açılırken ödeme yasağı beyanında bulunularak da dava açılabilinmekte ve böylelikle çekin ödenmesi yasaklanabilinmektedir. Henüz keşide edilmemiş, çek niteliği olmayan tamamen boş yaprakları tedavüle konmuş sayılamayacağından çek iptali davası konusu olamamaktadır.

İlgili mahkeme, çekin kullanılamaz olduğuna karar vermesi halinde belirli olmayan hamili ilan yoluyla, söz konusu senedi en az altı ay olmakla birlikte belirlenen sürede sunması için çağırmakta ve aksi halde iptal edeceğini bildirmektedir. Söz konusu ilan belirtilen aralıklarla üçer kez aralıklarla Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmaktadır. Bu süre zarfında kendinde olduğunu söyleyen bir kimse çıkmaz ise de ilgili mahkeme tarafından çekin iptaline karar verilmektedir.

Çek iptali davasında görevli ve yetkili mahkeme, çekin hamilinin yani bulunduranın yerleşim yeri ya da ödeme yerindeki Asliye Ticaret Mahkemesi’dir

Çek İptali Davasının Sonuçları

Çek iptali davası sonuçlanarak çek iptal edilmesinin ardından çek düzenleyene ve varsa çekteki cirantalara karşı hukuken bedel kadar başvurma hakkınız doğmaktadır. Ayrıca bu dava ile banka şubesinin her bir çek yaprağıyla ilgili sorumlu olduğu miktarı müşterisine yansıtacağı sorumluluk bedeli de ortadan kalkmaktadır. Ancak bunun için bankaya çek kaybına dair mahkeme kararını mutlaka ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca çek iptali davası sırasında verilen süreler içerisinde çek mahkemeye sunulması halinde ise, mahkeme iade davası açması için davacıya süre vermekte ve süresinde dava açılmaz ise mahkeme çeki ya da senedi getirene iade etmekte ve muhatap hakkındaki ödeme yasağını da kaldırmaktadır.

Çek iptali davası uzun bir süreci içinde barındıran prosedürler silsilesidir. Bu nedenle de profesyonel bir hukuki yardım alınmadan tek başına yürütülmesi imkansız bir hal alabilmektedir.

Hukuk büromuz uzman, tecrübeli ve mevzuata hakim avukat ekibi ile çek iptali davası ve diğer tüm davalarda etkin bir dava süreci yürütebilmekte ve en etkili şekilde danışmanlık hizmeti vermektedir. Böylelikle davanız lehinize, istediğiniz biçimlerde ve de en başarılı biçimlerde sonuçlanabilinmektedir. Bu konuda hukuk büromuzdan danışmanlık etmemizi ve davanızı tarafımızın yürütmemizi istemeniz halinde, bizimle iletişime geçmek için web sitemizdeki telefon numarasını arayarak randevu alabilir ya da diğer iletişim yolları ile tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 19 Nisan 2017

  MERHABA,
  MAKİNE İMALATÇISIYIZ BİR MÜŞTERİMLE MAKİNE İÇİN SÖZLEŞME YAPTIK VE KARŞILIĞINDA 40.000 TL LİK BİR ÇEK ALDIK
  BİZDE BU ÇEKİ KULLANMAK ADINA BİR ŞAHSA VERDİK
  SÖZLEŞME YAPTIĞIMIZ FİRMA İLE ANLAŞAMADIK VE SÖZLEŞMEYİ İPTAL ETTİK VE ÇEKİ İPTAL ETMELERİNİ İSTEDİK ONLARDA BUNU KENDİLERİNİN YAPAMAYACAĞINI BİZİM YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER.
  BİZ ÇEKİ VERDİĞİMİZ ŞAHISTAN GERİ ALAMIYORUZ
  BİZİM BU DURUMDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

 2. 18 Mayıs 2017

  çek yaprağını kaybetmiş durumdayım oldukça yüksek meblağlı bir çekti. bu davayı açıp kazanırsam eğer yine çekim var gibi işlem yapabiliyor muyum?

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba, çek iptal davası sonunda çeki keşide edene ve cirantalara çek bedeli miktarında takip imkanınız mevcut olacaktır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: