Güncelleme Tarihi:

Boşanma Davası
                                                                           Boşanma Davası

Boşanma davası, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenen ve yine aynı kanunda yer alan boşanma sebeplerinden en az biri ile evliliğin sona erdirilmesi durumudur.

Türk Medeni Kanunu’nda yer alan boşanma sebeplerinden (terk, zina, kötü hayat sürme, şiddetli geçimsizlik vs.) birine dayanan eş, mahkemeler aracılığıyla açacağı boşanma davası ile bu talebini öne sürebilir. Eşlerden her biri, yetkili ve görevli mahkemede açacağı davayı kendisi takip edebilirse de; nafaka, varsa çocukların velayeti ve boşanma sonrası tazminat ve  mal paylaşımı gibi sahip olacağı hak ve yükümlülüklerde daha avantajlı bir konum elde etmek için bir boşanma davası avukatı aracılığıyla davasını yürütmesi tavsiye edilir. Özellikle ayrılık kararı alındığı sıradaki duygusallıkla taleplerin, normalde hak edilebilecek olandan çok daha az tutulması daha sonradan pişmanlıkla sonuçlanabilmektedir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanmak için ancak belirli nedenler ileri sürülebilir. Medeni Kanun bunların dışında başka bir boşanma sebebini kabul etmemektedir. Davayı açacak eş, Türk Medeni Kanunu’nda yer alan terk, zina, kötü ve haysiyetsiz hayat sürme, şiddetli geçimsizlik, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebeplerinden birine dayanarak davasını açabilecektir. Anlaşmalı boşanma bunların dışındadır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası nasıl ve nerede açılır? Eşlerden her biri tarafından ya da bir boşanma davası avukatı aracılığıyla, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda sayılan boşanma sebeplerinden birine dayanarak, eşlerden birinin yerleşim yeri ya da davadan önce son defa 6 ay’dan beri birlikte yaşadıkları yer Aile Mahkemesi’ne sunulacak bir boşanma davası dilekçesi ile açılabilecektir. Boşanma davası açabilmek için belirtilen yetkili mahkemeye gidilerek dilekçe teslim edilir. Ancak burada; hangi konuların neler ile ispat edileceği, mal paylaşımında hangi malların kimin olduğu nasıl temin edildiği gibi konuların yanında vatandaşlarca bilinmesi çok güç olan hukuk usulü kuralları gibi önemli nüanslar söz konusudur. Boşanma avukatının önemi burada daha belirgin olmaktadır.

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davaları olmak üzere iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Taraflar eğer kendi hazırladıkları ya da bir boşanma davası avukatına başvurarak hazırlattıkları ve üzerinde anlaştıkları bir anlaşmalı boşanma protokolünü dilekçeye eklemek suretiyle davalarını açmışlarsa bu anlaşmalı boşanma olarak nitelendirilir ve bu davanın kendine has prosedürü vardır. Eğer taraflar anlaşmalı olarak boşanacaklarsa dilekçede bunu belirtmeleri ve mutlaka iyi hazırlanmış bir anlaşmalı boşanma protokolünü bu dilekçeye eklemelidir.

Taraflar boşanma sonrası hak ve yükümlülükler konusunda anlaşamamışlarsa açacakları dava çekişmeli boşanma davası olacaktır. Davacı taraf iyi hazırlanmış bir boşanma davası dilekçesinde olayları olduğu gibi aktarmalı ve ne istediğini açık bir şekilde belirtmelidir. Boşanma davalarında hakim, tarafların talepleriyle bağlı olacağından ve fazlaya hükmetme yetkisi bulunmadığından; özellikle nafaka, çocukların velayeti, maddi ve manevi tazminat gibi hususları tereddüde yer bırakmayacak açıklıkta belirtmek gerekecektir. Burada çocuğun velayeti konusunda hakim; çocuğun yaşı, tarafların ekonomik durumu, tarafların kişilikleri gibi etkenlere bağlı olarak velayetin kimde kalacağına takdir yetkisi ile karar verebilir. Örneğin çocuğun yaşının çok küçük olması anneye verilmesine etken iken, annenin haysiyetsiz bir hayat sürmesi durumunda çocuğun velayeti babaya verilebilir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları, dava sebebinin ve olayların özelliğine göre değişen sürelerde sonuçlanabilmektedir. Boşanma davası için şu kadar zamanda sonuçlanır demek her zaman için doğru olmayacaktır. Ancak özellikle anlaşmalı boşanma davaları eğer anlaşma üzerinde ihtilaf yoksa tek celsede tahminen 1 ay içinde sonuçlanabilmekte, çekişmeli davalar ise özellikle davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğu ve olayın özelliklerine göre değişebilecek sürelerde sona ermektedir. Belirtmek gerekir ki; büyükşehirlerde açılan davalar, taşra bölgelerine göre daha uzun sürebilmektedir.

Boşanma Avukatının Önemi

Boşanma davasından iyi bir sonuç elde etmek ve olası hak kayıplarının önüne geçmek için davayı açmadan önce alanında uzman bir boşanma davası avukatına başvurulup hakların tespit edilmesi ve davayı kazanabilmek için gerekli olan delillerin nasıl elde edilebileceğinin öğrenilmesi yararınıza olacaktır. Yine aynı şekilde davanın uzun süre sürüncemede kalmaması açısından usul hukuku kurallarına ve sürelerine dikkat edilmelidir. Bu konu ile ilgili sorularınız olması durumunda sitemizin avukata sor bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 18 Mayıs 2016

  Merhaba 8 aylık evliyim ve evliligim tamamen hayal kırıklığı verilen hiçbir sözlerin tutulması vs. Eşimin ilgisizligi pasif davranışları şiddeti gece calisiyo olmasi benimde gündüz çalışıyor olmam geceleri korkarak uyumam vs pskolojim tam cokmustu sonra bir gece eşimin amcasının bana cinsel istismarı ile karşılaştım eşim evde yokken bize gelmişti ve bana müstehcen konuşmalar arti bedensel tacizde bulundu ve zor kurtuldum elinden dünyayı ayağa kaldırdım ama beni susturdular kimse duymasın diye kimse bu aileye bidaha kız vermez diye eşinde aynı şekilde çok tepkisiz kaldi ve bu beni hem eşinden hem dünyadan soguttu çıldırmış gibiydim is sebebi ile birçok erkekle eczacı vs konusyordum önceleri sadece is içindi sonrasında yaşadığım pskolijik çöküntü nedeni ile hepsinden ilgi alaka bekliyordum kendimi özel ve güzel hissetmek istiyordum ve aşk sözcükleri söylemeleri için bende onlara söylüyordum eşim bilgisayara vatsap izleme programından benim tüm yazışmaları mi gördü ve elime valizi verdiği gibi kovdu evden hastasın sen deyip sonra bende pskologa gidiyordum ve yaşadıklarımın bende bipolar bozuklugu neden olduğunu tanısı koydu ve uzun süreli bir tedaviye aldı eşim anlaşmalı bosanma istiyor lakin bende beni mafetti leri için tazminat istiyorum ama haksız durumdayım şu an mesajlardan dolayi mesajın biri sadece kanıtlayan olabilir oda bir kızın olursa adını ne koyardın oda ikimizin mi demiş bende evet ikimizin demişim diğerleri hep neden cevap vermiyorsun bir gün kocam.diyorsun şimdi yazıyorum yazmiyorsun şeklinde bu hususta benim nasıl bir yol izlemem gerekli bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

 2. 9 Nisan 2016

  Avukat bey, 7 aylık evliyiz. boşanma davası açmak istiyoruz. Eşimle konuştuk ve karar verdik. Anlaşmalı boşanma davası ile boşanacağız. Bu süreç ne kadar sürer. Boşanma davası masrafı çok önemli değil ancak kısa sürmesi gerekli ben yurtdışına çıkacağım orada yaşayacağım.

  • 10 Nisan 2016

   Ayşenur hanım, 7 aylık evli iseniz zaten anlaşmalı boşanma davası mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için en az 1 yıl evli olmak gerekmektedir. Bununla ilgili bilgiye anlaşmalı boşanma davası linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açacağınız boşanma davası çekişmeli boşanma davası niteliğinde olacak ve anlaşmalı boşanma davasına göre uzun sürer. Bu süre mahkemelerin iş yüküne göre değişir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: