Güncelleme Tarihi:
Boşanma Avukatı İstanbul
                                                              Boşanma Avukatı İstanbul

Boşanma

Boşanma avukatı ile ilgili olan temel dava konusu kavramı boşanmadır. Boşanma, evlilik birliğinin sürdürülemez olduğu durumlarda tarafların anlaşarak ya da kanunda yer alan anlaşama nedenlerini ileri sürerek yasal olarak ayrılmalarıdır.

Boşanma avukatının temel alması gereken mevzuat, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’dur. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 2.bölümün 161.-184. maddelerinde boşanma kavramı tanımlanmakta ve hukuki açıdan hükme bağlanmaktadır. Kanunda tanımlanan boşanma sebepleri şunlar olup bunların haricinde bir nedene dayandırılarak boşanma gerçekleştirilemez;

 1. Zina nedeniyle boşanma
 2. Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma
 3. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma
 4. Terk nedeniyle boşanma
 5. Akıl hastalığı nedeniyle boşanma
 6. Evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma (şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma)

Boşanma Davası

Boşanma, tarafları oldukça yıpratan ve zorlayan bir süreçtir. Boşanma davası açmaya karar veren kişiler, bu süreçte hem maddi hem psikolojik açıdan yıpranmaktadırlar. Ayrıca boşanma davasında ve sonucunda tarafların maddi beklentileri de birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle bu sürecin en hızlı ve en kolay bir şekilde atlatılması adına boşanma avukatına vekâlet verilerek sürecin başarılı bir şekilde sonlandırılabilmektedir.

Ayrıca boşanma davasının yanı sıra nafaka, çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat gibi hakların korunması ve elde edilmesi için de temel alınan konu boşanma davası olmasından boşanma avukatı ve taraflarca dikkatli ve doğru bir şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir.

Boşanma davaları ise genel olarak anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası olarak 2 çeşittir. Anlaşma boşanma davaları, daha kısa zamanda ve daha az maliyetle sonuçlanmaktadır. Ancak bunun için de taraflar her konuda anlaşmaya vararak taleplerini bir anlaşma protokolü ile boşanma davasına sunması gerekmektedir. Bu süreçte de özellikle anlaşma protokolü hazırlanırken bir boşanma avukatına başvurularak protokolün maddelerin hazırlanması gerekmekte ve daha sonrasında hak kayıplarına yol açmamak adına bu maddeleri belirlemek adına boşanma avukatına başvurmak gerekmektedir.

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı, boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış, boşanma davası süreçlerinde deneyim sahibi, hukuki mevzuata hâkim ve yetkin bir avukattır.

Boşanma avukatının tecrübeli olması, davadaki tarafların süreç içerisinde karşılaşacakları farklı durumlarda izlenmesi gereken yolu kolaylaştırmakta ve tarafların taleplerine vereceği yanıtta gerçekçi olmasını sağlamaktadır. Bu da boşanma avukatına başvuran kişilerin hangi ölçütlerde isteklerinin karşılanabileceği konusunda doğru bilgilendirilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca boşanma davasında hukuki usuller sıkı sıkıya uygulanmakta ve bir eksiklik geri dönülmez şeylere neden olabilmektedir. Bu nedenle de zamanında ve gereği gibi tedbir talebinin belirtilmemesi, boşanma dilekçesinde yer alması gereken başka kritik ifadelerin yer almaması, dilekçede sakıncalı ifadelerin yer alması, önemli delillerin belirtilmemesi, kanunda öngörülen sürelerin kaçırılması gibi sorunlarla karşılaşmamak için boşanma sürecinde bir avukatın yürütmesi en azından sadece bu konular için bile gereklidir. Çünkü bu durum daha sonrasında taraflar için hak kayıplarına neden olabilmekte ve başka davalara da konu olabilmektedir.

Boşanma avukatı genel itibariyle; anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma, boşanma protokolü, evliliğin iptali, mal rejimi, nafaka davası, velayet davası ve velayet değiştirilmesi, iddet süresi ve iddetin kaldırılması konularında uzman olmalı ve boşanma davasını yürütürken daha sonraki evrede boşanmanın bu davalarla ilgili olmasından dolayı süreci iyi yöneten bir avukat olmalıdır.

Boşanma Avukatının Yürüttüğü Hizmetler

Boşanma avukatının genel itibariyle yürüttüğü hizmetleri maddelendirmek gerekirse boşanma avukatı şu hizmetleri vermektedir;

 • Boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma davaları için tarafları dinleyerek talepleri doğrultusunda ve kendi müvekkili için hak kayıpları oluşmaması adına anlaşmalı boşanma protokolünü hazırlamaktadır.
 • Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarında müvekkilini en iyi şekilde temsil etmekte ve boşanma sürecini en iyi şekilde yönetmektedir.
 • Çocukların velayeti, kişisel ilişkilerin kurulması, değiştirilmesi davalarına bakmaktadır.
 • Boşanma avukatı, nafakanın arttırılması davası, alınamayan nafakanın tahsili için icra takibi yapılmasıyla ilgilenmektedir.
 • Boşanma avukatı, nafakanın azaltılması ve kaldırılması davalarıyla ilgilenmektedir.
 • Boşanma davası sırasında tarafların mal paylaşımı konuları ile ilgilenmekte ve boşanma davası sonrasında açılmış olan mal paylaşımı davalarına bakmaktadır.
 • Çeyiz eşyaları, ziynet eşyaları ve ev eşyalarının geri alınması ve paylaşımı davaları ile ilgilenmektedir.
 • Boşanma avukatı, evlilik sözleşmeleri, miras sözleşmeleri ve evliliğin iptali konularına bakmaktadır.

Sonuç olarak, başarılı ve işinin uzmanı bir boşanma avukatı ile çalışarak, boşanma davaları ve diğer ilgili konular ve davalar en kısa sürede ve en az masrafla başarılı bir şekilde sonuçlandırılabilecektir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Mayıs 2017

  anlaşmalı boşanma davasında protokolde sadece çocukları almak istiyorum geri kalan ortak malımızın yüzde 80 ini eşime vereceğim bu mümkün müdür?

  • 21 Mayıs 2017

   Merhaba, anlaşmalı boşanma davası ile mallarınız üzerinde tasarruf yetkiniz vardır ancak çocukların velayeti konusunda son sözü hakim söylemektedir. Protokole uygun şekilde velayet verilmeyebilir. Protokolün uygun olup olmadığı konusunda bir avukat ile çalışabilir veya bir avukat ile bu evrakı hazırlayabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: