Borçlu Olmadığı Halde İcra Tebligatı Gelen Ne Yapmalı?
Borçlu Olmadığı Halde İcra Tebligatı/Yazısı Gelen Ne Yapmalı?

İcra İflas Kanununa ve mevzuata göre bir kişi alacaklı olmadığı halde başka bir şey kişiye karşı ilamsız icra takibi yolu ile icra takibi başlatabilmektedir. İcra takibi başlatacak kişinin, takibi başlatırken icra dairesine her hangi bir belge verme yükümlülüğünde değildir. İcra daireleri de ödeme emri gönderirken bir kişinin kişiye olan boşluğunu araştırma görevi yoktur. Hal böyleyken borçlu olmadığınız halde veya icra dairesinden gönderilen miktar kadar borçlu olmadığnız halde tarafınıza icra yazısı gönderilebilir

Kendisine icra dairelerinden icra tebligatı gelen kişi ilk olarak tebligat üzerine kendisine tebliğ edilen tarihi yazmalıdır. Bu itiraz süresinin sonunun tespit edilmesi için önem arz etmektedir. Borçlu olmayan veya ödeme emrinde belirtilen miktardan daha az borçlu olan kimse, eğer takip ilamsız takip ise 7 gün; çek, senet poliçe gibi kambiyo senetlerine özgü ödeme emri gelmiş ise 5 gün içinde borca yada imzaya itiraz etmelidir. Aksi halde borcu kabul etmiş sayılır ve haciz işlemleri uygulanmaya devam eder.  İcra takibinin türüne göre itiraz sonrası yapılacak işlemler değişik ihtimallere göre farklılıklar gösterir. Borçlu olmayan kişi için ayrıca bir seçenek olarak genel mahkemelerde menfi tespit davası açarak borçlu olmadığının tespitini mahkemeden istemesi önerilebilir. Hatta icra tehdidi ve baskısı altında veya icra takibinde sonra borçlu olmadığı halde karşı tarafa ödeme yapan kişi bir icra avukatına vekalet vererek ve istirdat davası açarak ödediği meblağın kendisine iadesini sağlayabilir.

Bu tür hukuki konularda hak kaybı yaşamamak için alanında icra hukukunda uzman  avukatlar vasıtası ile profesyonel destek almalısınız. Aksi halde borcunuz olmamasına rağmen, yüklü miktarlarda borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mıhcı Hukuk Bürosu bu konuda uzman avukatları ile haksızlığa uğramış veya uğrama ihtimali olan kişilere avukatlık hizmeti vermektedir. Borcunuz olmadığı halde borç ödemeyin.

Yazıyı Paylaş
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 30 Eylül 2017

  Patronuma 12500 tl para verdim.borcunu ödemeyince tartıştık ve karakolluk olduk.patronum ifadesinde 12500 tl benden borç aldığını söylüyor.bırakabilirim.

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba, bu konu ile ilgili bize ulaşırsanız borcun tahsili üzerine konuşalım.

 2. 27 Eylül 2017

  Ben kayseri ilinde ikamet ederim bana ankara 24 ve 31 icra md. İcra evrakı geldi avukatı aradığımda bana bozkurt mobilya dan mobilya aldığımı ve sizi icraya verdiğini söyledi ayrıca alacaklı ın tlf istedim vermediler bende borca itiraz ettim takip durmuş alacaklı yusuf koca adında biri yusuf koca yı tanımam bile bu durumda ne yapmalıyım ankara ya gitmeli iyim benim durumumda olan bir çok insan var lütfen yardımcı olurmusunuz

  • 2 Ekim 2017

   Takip durdu ise kaşı taraf itirazın iptali davası açmalıdır.

 3. 26 Mayıs 2017

  Merhaba
  rica etsem yardımcı olur musunuz ben 2011-12 yıllarında okurken geri dönüşümlü kyk dan kredi çekmiştim ödeme zamanı geldiğinde düzenli ödeme yapamadım geçen yıl vergi affından yararlanıp borcumu vergilendirdim 2 ayda bir düzenli taksitlerimi ödüyorum banka dekontlarıda elimdedir bu sabah maliye bakanlığından evime tebliğ zarfı geldi üzerinde kırmızı damga ile vadesi gelmemiş borçların dikkate alınmaması ibaresi bulunuyordu zarfın içinden ödeme emri kağıdı çıktı kağıtta verlendirmeden önce ödemem gereken borcun tutarı yazılmış 7 gün içinde borcunuzu adı geçen vergi dairesine veya bunlar adına tahsile yetkili olanlara ödemeniz veya borcunuzu karşılayacak mal bildiriminde bulunmanız gerekiyor diyede belirtilmiştir zarftaki tebliğ edilen belgenin tarihi 11/08/2016 benim borcumu yapılandırdığım tarih 20/09/2016 ilk ödemem ise 30/11/2016 budurumda benim sorum bu belgenin bir hükmü varmıdır ödemelerimi yapılandırmama rağmen neden böyle bir zarf gönderiyorlar rica etsem beni aydınlatır mısınız çok teşekkür ediyorum.

 4. 24 Mayıs 2017

  merabalar adımın ve adresımın oldugu bı kagıt gonderdıler . muhtarlıktan aldım mektup ustundekı ısım tc bana ait ama içeriğindeki tc adres ımza senettekıler bana aıt degıl sadece aynı semtte ve de aynı ısım soyısmı benzerlıgı var. e devlet sıstemınde de bu durum benım gıbı gozukuyor. ıcra daıresıne gıttıgımde bana avukatın bu tc ye yollattıgını yani bana, avukat burosunun maıl atıp kaldırabılıceklerını soyledıler. ama avukat burosu bunu yapmadı benden dılekce vermemı ıstedı. bende bana aıt olmadıgı ıle ılgılı bır dılekce yazdım. dılekce ornıgını de almayı unuttum o sınırle bundan sonra nasıl bır adım ızlemelıyım.

  • 24 Mayıs 2017

   kambiyo senetlerine özgü takipse 5 gün içinde itiraz etmelisiniz. süreyi kaçırırsanız borç kesinleşir ve haciz işlemleri başlar.

 5. 27 Nisan 2017

  Merhaba;
  Şahsıma haberim ve ıslak imzam olmadan hat açılmış ve benim bundan icra takibi başlatmalarıyla haberim oldu. Tebligat bayrama denk geldiği için bayramdan sonraki ilk iş günü itiraz ettim fakat cuma günü resmi değil idari tatil olduğu için o gün yapılması gerekiyormuş şuan maaşıma haciz geldi bundan sonra ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • 15 Mayıs 2017

   menfi tespit davası açmalısınız bunla ilgili yazımız var okuyabilirsiniz.

 6. 23 Nisan 2017

  Slm ev sahibime yıllık kanunun öngördüğü oranda zam yapıp kiramı yolladım ev sahibi istediği kirayı alamayınca aradaki farlk kadar icra yolladı ben ihtiraz ettim yine yolladı icra ben yine ihtiraz ettim kredi alacaktım icralar cıktı ev sahibime nadıl bir dava acabilirim ben şahıs firmam var ve kredi ile iş yapan biriyim yükl miktarda tazminat davası acabilirmiyim

 7. 21 Nisan 2017

  slm ben tesadüf e devlet ten girdim ttnet ve türktelekoma borcum oldugunu ögrendim türk telekoma baş vurdugumda 2010 yıllarına ait oldugunu söylediler ve ama ben telekom ve ttnet ödeyip kapatmıştım ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

  • 21 Mayıs 2017

   borcunuzun olmadığını düşünüyorsanız ve eminseniz itiraz edebilirsiniz aksi halde ödemeniz gerekir.

 8. 20 Nisan 2017

  İyı günler rica etsem ne yapmam gerekiyo acaba ben pazarcıyım mal aldığım yere borcum yok ama malı yıl başı gelmeden bugünkü fiyatdan mal parası ver malını sana aydan aya verelim dediler bende peşin param yok dedim en azından senet ver yoksa malın fiyatı artacak dediler senet verirsen bu günkü fiyatdan hesap yaparız dediler bende 30 bin tl lik senet verdim ama bi şartla verdim senet verdime dair sözleşme aldım örnek:karşı tarafın yazması aylık 5 bin tl den 30 bin tl lik senet alınmış olup senet tutarı kadar mal verilecek para alınacaktır diye bana sözleşme yazdı verdi kendi el yazısıyla tc sini girdi ad soyad yazdık imza atdı bende imzaladım ama benim malımı getirmiyo senetlerinide öde diyo ne yapıcamı şaşırdım senet tutarı kadar mal vermediki neyle ödiyeyim ne yapmam gerekiyo yardımcı olun ltfen benim adımada malı verdik diye fiş fatura düzenlemiş şirket

 9. 29 Aralık 2016

  Merhabalar iyi günler ttnetden sene başında bana icra davası açılmış ilamsız takipde icra davası ben buna yedi gün içinde gidip itiraz ettim arkasından suç duyurusunda buldum savcılığa. Tekrar aralığın 26 sında tüketici heyetine şikayet etmişler beni yazı geldi on beş gün içinde itiraz etmezseniz ilamlı takip başlatılacaktır diye bende tüketici mahkemesine gidip itiraz ettim dava açmış oldum ve dava açmak için ücret ödedim dava olumlu sonuçlandığı takdirde yatırdığım masrafları alabilirmiyim

  • 5 Ocak 2017

   Davayı kazanırsanız ve yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesini talep etmiş iseniz alırsınız.

 10. 27 Aralık 2016

  gıda mühendisleri odasına 2010 yılında 7, ayda kayıt yaptırıp çalıştım 2011 yılının 1. ayının 10nunda işten çıktım geriye dönük oda aidatları hakkında icra başlattılar .o tarihten sonra çalışmadım ama bunu odaya bildirmemişim .avukat masraflarını istiyorlar ne yapmalıyım.

  • 5 Ocak 2017

   borçlu olmadığınızı düşünüyorsanız icra takibine itiraz edebilirsiniz. Bununla ilgili icra takibine itiraz yazımızı okuyabilirsiniz.

 11. 1 Kasım 2016

  merhaba
  senet ile araç satın aldım araç sorunlu çıktığı için 3 gün içinde aracı geri aldılar. bana aradan 5 ay geçtikten sonra icra yazısı geldi.benim borcum olmadığı halde icra tebligatı geldi. ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz.

  • 12 Kasım 2016

   İcra mahkemesinde borca itiraz etmeniz gerekmektedir. Süreleri kaçırmayın.

 12. 12 Ekim 2016

  Merhabalar;Efendim
  Bir kooperatifden ev satın almıştım.
  Kooperatif yönetimi o gün bu gündür koop.adına olan borçdan benimde mesul olduğumu iddia ederek benden para istemekteler.
  Hatta Kooperatif üyeliğini devir almadığım halde beni üye de yapmışlar…Adıma sahte imza atmış olabilirler

  Şimdide İcra dairesinden bugün (12.10.2016) yazı göndermişler.5 bin tl borcunuz bulunmaktadır diye?

  Neler yapabilirim…

  • 16 Ekim 2016

   Borca itiraz edersiniz ispat yükü onlardadır. Sahte imzadan dolayı da suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   • 18 Ekim 2016

    TEŞEKKÜRLER AVUKAT BEY.İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM

 13. 2 Eylül 2016

  Gıbı tebligatla isim olmadığı halde tebligatiniz 5. Gün sonunda geçerli sayılacaktır şeklinde iki mesaj geldi. Dedigim gibi borcum yok bişeyim yok ve bu mesaj ne diye kimden geliyor

  • 2 Eylül 2016

   Muhtelemen gelir idaresi başkanlığıdır. Artık vergi dairesi elektronik tebligat sistemine geçti. Bundan sonra bu şekilde tebligatlar yapılacak. Muhasebeciniz ile konuşun.

 14. 13 Haziran 2016

  takip açıldiktan ve tebligat elime ulaşmadan borcumu ödedim dosya masraflari ve vekalet ücretini ödemek zorundamiyim ?
  Teşekkür ederim

  • 15 Haziran 2016

   takip açıldıktan sonra ise ödemeniz gerekir. ancak vekalet ücreti 1/4 indirimli olacaktır.

 15. 8 Nisan 2016

  Merhaba, borçlu olmadığım halde icradan yazı gelmiş. İstanbul 5. icra dairesi diyor ama ben zaten İzmir de oturuyorum. Benim ilgim yok orası ile. Ne yapmalıyım. Türk Telekom borcu bu ama dediğim gibi borcum yok.

  • 7 Mayıs 2016

   Yetki itirazında bulunabilirsiniz. Onun dışında borcunuz olmadığı halde icra dairesinden ödeme emri gelmiş ise itiraz hakkınız var. Süreleri kaçırmayın ve usule dikkat edin yada garanti olması için bir avukat ile çalışın.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: