Borçlu Olmadığı Halde İcra Tebligatı Gelen Ne Yapmalı?
Borçlu Olmadığı Halde İcra Tebligatı/Yazısı Gelen Ne Yapmalı?

İcra İflas Kanununa ve mevzuata göre bir kişi alacaklı olmadığı halde başka bir şey kişiye karşı ilamsız icra takibi yolu ile icra takibi başlatabilmektedir. İcra takibi başlatacak kişinin, takibi başlatırken icra dairesine her hangi bir belge verme yükümlülüğünde değildir. İcra daireleri de ödeme emri gönderirken bir kişinin kişiye olan boşluğunu araştırma görevi yoktur. Hal böyleyken borçlu olmadığınız halde veya icra dairesinden gönderilen miktar kadar borçlu olmadığnız halde tarafınıza icra yazısı gönderilebilir

Kendisine icra dairelerinden icra tebligatı gelen kişi ilk olarak tebligat üzerine kendisine tebliğ edilen tarihi yazmalıdır. Bu itiraz süresinin sonunun tespit edilmesi için önem arz etmektedir. Borçlu olmayan veya ödeme emrinde belirtilen miktardan daha az borçlu olan kimse, eğer takip ilamsız takip ise 7 gün; çek, senet poliçe gibi kambiyo senetlerine özgü ödeme emri gelmiş ise 5 gün içinde borca yada imzaya itiraz etmelidir. Aksi halde borcu kabul etmiş sayılır ve haciz işlemleri uygulanmaya devam eder.  İcra takibinin türüne göre itiraz sonrası yapılacak işlemler değişik ihtimallere göre farklılıklar gösterir. Borçlu olmayan kişi için ayrıca bir seçenek olarak genel mahkemelerde menfi tespit davası açarak borçlu olmadığının tespitini mahkemeden istemesi önerilebilir. Hatta icra tehdidi ve baskısı altında veya icra takibinde sonra borçlu olmadığı halde karşı tarafa ödeme yapan kişi bir icra avukatına vekalet vererek ve istirdat davası açarak ödediği meblağın kendisine iadesini sağlayabilir.

Bu tür hukuki konularda hak kaybı yaşamamak için alanında icra hukukunda uzman  avukatlar vasıtası ile profesyonel destek almalısınız. Aksi halde borcunuz olmamasına rağmen, yüklü miktarlarda borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mıhcı Hukuk Bürosu bu konuda uzman avukatları ile haksızlığa uğramış veya uğrama ihtimali olan kişilere avukatlık hizmeti vermektedir. Borcunuz olmadığı halde borç ödemeyin.

Yazıyı Paylaş
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Shares
 1. 8 Nisan 2016

  Merhaba, borçlu olmadığım halde icradan yazı gelmiş. İstanbul 5. icra dairesi diyor ama ben zaten İzmir de oturuyorum. Benim ilgim yok orası ile. Ne yapmalıyım. Türk Telekom borcu bu ama dediğim gibi borcum yok.

  • 7 Mayıs 2016

   Yetki itirazında bulunabilirsiniz. Onun dışında borcunuz olmadığı halde icra dairesinden ödeme emri gelmiş ise itiraz hakkınız var. Süreleri kaçırmayın ve usule dikkat edin yada garanti olması için bir avukat ile çalışın.

 2. 13 Haziran 2016

  takip açıldiktan ve tebligat elime ulaşmadan borcumu ödedim dosya masraflari ve vekalet ücretini ödemek zorundamiyim ?
  Teşekkür ederim

  • 15 Haziran 2016

   takip açıldıktan sonra ise ödemeniz gerekir. ancak vekalet ücreti 1/4 indirimli olacaktır.

 3. 2 Eylül 2016

  Gıbı tebligatla isim olmadığı halde tebligatiniz 5. Gün sonunda geçerli sayılacaktır şeklinde iki mesaj geldi. Dedigim gibi borcum yok bişeyim yok ve bu mesaj ne diye kimden geliyor

  • 2 Eylül 2016

   Muhtelemen gelir idaresi başkanlığıdır. Artık vergi dairesi elektronik tebligat sistemine geçti. Bundan sonra bu şekilde tebligatlar yapılacak. Muhasebeciniz ile konuşun.

 4. 12 Ekim 2016

  Merhabalar;Efendim
  Bir kooperatifden ev satın almıştım.
  Kooperatif yönetimi o gün bu gündür koop.adına olan borçdan benimde mesul olduğumu iddia ederek benden para istemekteler.
  Hatta Kooperatif üyeliğini devir almadığım halde beni üye de yapmışlar…Adıma sahte imza atmış olabilirler

  Şimdide İcra dairesinden bugün (12.10.2016) yazı göndermişler.5 bin tl borcunuz bulunmaktadır diye?

  Neler yapabilirim…

  • 16 Ekim 2016

   Borca itiraz edersiniz ispat yükü onlardadır. Sahte imzadan dolayı da suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   • 18 Ekim 2016

    TEŞEKKÜRLER AVUKAT BEY.İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM

 5. 1 Kasım 2016

  merhaba
  senet ile araç satın aldım araç sorunlu çıktığı için 3 gün içinde aracı geri aldılar. bana aradan 5 ay geçtikten sonra icra yazısı geldi.benim borcum olmadığı halde icra tebligatı geldi. ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz.

  • 12 Kasım 2016

   İcra mahkemesinde borca itiraz etmeniz gerekmektedir. Süreleri kaçırmayın.

 6. 27 Aralık 2016

  gıda mühendisleri odasına 2010 yılında 7, ayda kayıt yaptırıp çalıştım 2011 yılının 1. ayının 10nunda işten çıktım geriye dönük oda aidatları hakkında icra başlattılar .o tarihten sonra çalışmadım ama bunu odaya bildirmemişim .avukat masraflarını istiyorlar ne yapmalıyım.

  • 5 Ocak 2017

   borçlu olmadığınızı düşünüyorsanız icra takibine itiraz edebilirsiniz. Bununla ilgili icra takibine itiraz yazımızı okuyabilirsiniz.

 7. 29 Aralık 2016

  Merhabalar iyi günler ttnetden sene başında bana icra davası açılmış ilamsız takipde icra davası ben buna yedi gün içinde gidip itiraz ettim arkasından suç duyurusunda buldum savcılığa. Tekrar aralığın 26 sında tüketici heyetine şikayet etmişler beni yazı geldi on beş gün içinde itiraz etmezseniz ilamlı takip başlatılacaktır diye bende tüketici mahkemesine gidip itiraz ettim dava açmış oldum ve dava açmak için ücret ödedim dava olumlu sonuçlandığı takdirde yatırdığım masrafları alabilirmiyim

  • 5 Ocak 2017

   Davayı kazanırsanız ve yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesini talep etmiş iseniz alırsınız.

 8. 20 Nisan 2017

  İyı günler rica etsem ne yapmam gerekiyo acaba ben pazarcıyım mal aldığım yere borcum yok ama malı yıl başı gelmeden bugünkü fiyatdan mal parası ver malını sana aydan aya verelim dediler bende peşin param yok dedim en azından senet ver yoksa malın fiyatı artacak dediler senet verirsen bu günkü fiyatdan hesap yaparız dediler bende 30 bin tl lik senet verdim ama bi şartla verdim senet verdime dair sözleşme aldım örnek:karşı tarafın yazması aylık 5 bin tl den 30 bin tl lik senet alınmış olup senet tutarı kadar mal verilecek para alınacaktır diye bana sözleşme yazdı verdi kendi el yazısıyla tc sini girdi ad soyad yazdık imza atdı bende imzaladım ama benim malımı getirmiyo senetlerinide öde diyo ne yapıcamı şaşırdım senet tutarı kadar mal vermediki neyle ödiyeyim ne yapmam gerekiyo yardımcı olun ltfen benim adımada malı verdik diye fiş fatura düzenlemiş şirket

 9. 21 Nisan 2017

  slm ben tesadüf e devlet ten girdim ttnet ve türktelekoma borcum oldugunu ögrendim türk telekoma baş vurdugumda 2010 yıllarına ait oldugunu söylediler ve ama ben telekom ve ttnet ödeyip kapatmıştım ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

  • 21 Mayıs 2017

   borcunuzun olmadığını düşünüyorsanız ve eminseniz itiraz edebilirsiniz aksi halde ödemeniz gerekir.

 10. 23 Nisan 2017

  Slm ev sahibime yıllık kanunun öngördüğü oranda zam yapıp kiramı yolladım ev sahibi istediği kirayı alamayınca aradaki farlk kadar icra yolladı ben ihtiraz ettim yine yolladı icra ben yine ihtiraz ettim kredi alacaktım icralar cıktı ev sahibime nadıl bir dava acabilirim ben şahıs firmam var ve kredi ile iş yapan biriyim yükl miktarda tazminat davası acabilirmiyim

 11. 27 Nisan 2017

  Merhaba;
  Şahsıma haberim ve ıslak imzam olmadan hat açılmış ve benim bundan icra takibi başlatmalarıyla haberim oldu. Tebligat bayrama denk geldiği için bayramdan sonraki ilk iş günü itiraz ettim fakat cuma günü resmi değil idari tatil olduğu için o gün yapılması gerekiyormuş şuan maaşıma haciz geldi bundan sonra ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • 15 Mayıs 2017

   menfi tespit davası açmalısınız bunla ilgili yazımız var okuyabilirsiniz.

 12. 24 Mayıs 2017

  merabalar adımın ve adresımın oldugu bı kagıt gonderdıler . muhtarlıktan aldım mektup ustundekı ısım tc bana ait ama içeriğindeki tc adres ımza senettekıler bana aıt degıl sadece aynı semtte ve de aynı ısım soyısmı benzerlıgı var. e devlet sıstemınde de bu durum benım gıbı gozukuyor. ıcra daıresıne gıttıgımde bana avukatın bu tc ye yollattıgını yani bana, avukat burosunun maıl atıp kaldırabılıceklerını soyledıler. ama avukat burosu bunu yapmadı benden dılekce vermemı ıstedı. bende bana aıt olmadıgı ıle ılgılı bır dılekce yazdım. dılekce ornıgını de almayı unuttum o sınırle bundan sonra nasıl bır adım ızlemelıyım.

  • 24 Mayıs 2017

   kambiyo senetlerine özgü takipse 5 gün içinde itiraz etmelisiniz. süreyi kaçırırsanız borç kesinleşir ve haciz işlemleri başlar.

 13. 26 Mayıs 2017

  Merhaba
  rica etsem yardımcı olur musunuz ben 2011-12 yıllarında okurken geri dönüşümlü kyk dan kredi çekmiştim ödeme zamanı geldiğinde düzenli ödeme yapamadım geçen yıl vergi affından yararlanıp borcumu vergilendirdim 2 ayda bir düzenli taksitlerimi ödüyorum banka dekontlarıda elimdedir bu sabah maliye bakanlığından evime tebliğ zarfı geldi üzerinde kırmızı damga ile vadesi gelmemiş borçların dikkate alınmaması ibaresi bulunuyordu zarfın içinden ödeme emri kağıdı çıktı kağıtta verlendirmeden önce ödemem gereken borcun tutarı yazılmış 7 gün içinde borcunuzu adı geçen vergi dairesine veya bunlar adına tahsile yetkili olanlara ödemeniz veya borcunuzu karşılayacak mal bildiriminde bulunmanız gerekiyor diyede belirtilmiştir zarftaki tebliğ edilen belgenin tarihi 11/08/2016 benim borcumu yapılandırdığım tarih 20/09/2016 ilk ödemem ise 30/11/2016 budurumda benim sorum bu belgenin bir hükmü varmıdır ödemelerimi yapılandırmama rağmen neden böyle bir zarf gönderiyorlar rica etsem beni aydınlatır mısınız çok teşekkür ediyorum.

 14. 27 Eylül 2017

  Ben kayseri ilinde ikamet ederim bana ankara 24 ve 31 icra md. İcra evrakı geldi avukatı aradığımda bana bozkurt mobilya dan mobilya aldığımı ve sizi icraya verdiğini söyledi ayrıca alacaklı ın tlf istedim vermediler bende borca itiraz ettim takip durmuş alacaklı yusuf koca adında biri yusuf koca yı tanımam bile bu durumda ne yapmalıyım ankara ya gitmeli iyim benim durumumda olan bir çok insan var lütfen yardımcı olurmusunuz

  • 2 Ekim 2017

   Takip durdu ise kaşı taraf itirazın iptali davası açmalıdır.

 15. 30 Eylül 2017

  Patronuma 12500 tl para verdim.borcunu ödemeyince tartıştık ve karakolluk olduk.patronum ifadesinde 12500 tl benden borç aldığını söylüyor.bırakabilirim.

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba, bu konu ile ilgili bize ulaşırsanız borcun tahsili üzerine konuşalım.

   • 6 Ekim 2018

    Avukat bey bana 2500 lıralık borc ıcın ıcra kagıdı geldı gelen kagıttakı tum bılgıler dogru 1 tek soyısım yanlış bu yanlişlıktan dolayı bı tutar dalım olurmu acaba

    • 19 Ekim 2018

     Merhaba.
     Tarafınıza ulaşan belgelerdeki maddi hatalar hususunda elbetteki itirazınızı ileri sürebilirsiniz. Yapılan işlem hakkındaki itirazının temellendirilmesi noktasında profesyonel bir avukattan destek almanız size yardımcı olacaktır.Büromuzun iletişim bilgileri üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 16. 27 Ekim 2017

  İcra dosyasında bana borçlu olan kişi benim adima sahte senet duzenleyip beni borçlu kendini kefil göstermiş benim imzam değil ancak itiraz süresini kaçırdım. Savcılığa suç duyurusu yaptım 1 buçuk yıllı geçti ancak açılmış bir dava yok sadece 1 yil once imza sürgüsü verdik sonuç konusunda ve ya bu durumda ne yapmam gerekiyor bilgisi olan lütfen söyle sin

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, borçlu olmadığınız halde adınıza senet düzenlenip başkası tarafından imzalanmış. Süresi içerisinde imzaya itiraz etmemiş olduğunuz için genel mahkemelerde menfi tespit davası açabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapmışsanız istirdat davası ile ödemelerinizi geri alabilirsiniz. Ayrıca belgede sahtecilik ve başka suçlardan ötürü ceza soruşturması başlatılması için şikayetinizi takip edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 17. 15 Kasım 2017

  Merhaba ben 2011 yilinda bulasik makinasi aldim ve taksitli borcumu odedim ama yaklasik 7 seneye yakin oldugu icin elimde odedigime dair bir belge yok beni odemedi diye icra kagidi gonderdiler ben itiraz etmeyi düşünüyorum beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz tsk ederim

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, ödemenizi yapmış olduğunuzun ispatı sizin için en önemli husus. İspat yolarınızın değerlendirilmesi için bir avukattan hukuki yardım talebinde bulunmanızı öneririz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. 18 Kasım 2017

  Merhaba avukat bey dün e-devletde avon tarafından icra davası açıldığını.gördüm bu zamana kadar.avon ürünü almak değil kullanmadım bile.dava yeni açıldığ için mahkeme günü belli değil.borcum olmadığı halde bana neden böyle bir dava acılmıştır beni aydınlatırsanız size minnettar kalırım.şimdiden çok teşekkür ederim. .birde şunu ilave edeyim ben fatihte oturuyorum.dava anadolu adliyesinden açılmış.n

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, adınıza başlatılan takiple ilgili ayrıntılı inceleme yapılması ve hak düşürücü süreleri kaçırmamanız adına bir icra avukatına başvurmanızı öneririz. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 19. 26 Kasım 2017

  Merhaba hocam ben bundan 20 gün önce boş bir dükkan kiraladım kira kontratım var vergi levham var ama benden önceki adamın borcu var ve icralık olmuş geçenlerde icradan geldiler ve işlem yaptılar sırf ufak bir tabelası olduğu için benim ürünlere yedi emin yaptılar bundan bir şey çıkarmı lütfen yardımcı olurmusunuz

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, istihkak iddianızı icra dairesine yöneltmeniz gerekecektir. Hatalı bir işlem sonucu hak kaybı yaşamamanız adına bir icra avukatına başvurmanız faydalı olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talebinde bulunmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 20. 29 Kasım 2017

  Merhabalar.yaklasik 4 ay önce arabam çalındı.kimin çaldığını biliyorum.hatta arabanın onda olduğuna dair şahitler de var.ama çalan kişi inkar ediyor bende değil diyor.dosya şu an savcılıkta.savcinin kendisi de arabanın onda olduğuna kanaat getirdi iddianameyi ona gore hazırlayacağım dedi.ne yapmam gerekiyor.dava sonucunu beklemek mi gerek yoksa yukarıda bahsedilen yöntemi kullanıp borçlu mu çıkaralım.tesekkurler.

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, söz konucu yargılama sürecinin hukuki zeminde sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve hak kayıplarınızın önüne geçilebilmesi adına bir avukat desteğine başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 19 Aralık 2017

  Borcum olmadıgı halde bana ılamsız bir ıcra takıbı yollamıslar bende ıtıraz dılekce sı verdım baska ne yapmam lazımdır.

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, itiraz sürecinden sonra bu itirazın takibini yapmanız gereklidir. İcra takip işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 22. 11 Ocak 2018

  Merhabalar biz 6 kiraci yöneticiye elden kira ödedik yönetici bunu ev sahibine ödemiş elden şimdi ev sahibi ben almadım icraya verdi bizde yöneticiden şu tarihle bu tarih arasında ödeme yaptığımıza dahil imzali kagit aldim kendi eliyle doldurdu imzaladı işimize yarar mı el yazısı kötüydü ama yazıp verdi imzaladı

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, hakkınızda icra takibi prosedürü başlatılmış İlgili süreç çok teknik olup basit bir süre kaçırmanız yahut haksız bir itirazda bulunmanız halinde telafisi güç zararlar doğabilir. Bir avukat yardımına başvurmanız yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 23. 24 Mart 2018

  Merhaba,benim 1100 tl borcum vardı senet yaptım fakat miktar iı girilmemişti o zaman.şimdi bana tebligat geldi.20.000 tl yazıyor senette. tebligatta ise 9.000 tl yazıyor. Me yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim.

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, size gelen ödeme emrinde yer alan miktara itiraz edebilirsiniz. Ancak ispat noktasında sıkıntı yaşarsanız %20 icra inkar tazminatı ödemek durumunda kalabilirsiniz. Konuyu bir icra avukatı ile görüşmenizde fayda var. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 24. 26 Nisan 2018

  Merhaba hcbc ban kredi kart borcum takip nedeni ile avukat aradı faizler dahil 1280 lira ödendiğinde borcum kalmadığını söyledi parayı QNB Fİnansbank ATM den ödedim dekont bende gönderdiğim iban no hepsi para miktarı yazılı ama 20 gun sonra adresime ilamsız takip ödeme emri geldi yaklaşık 900 lira HCBC bank a borcum olduğu u gün içinde ödenmesi gerektiği yazıyor bankayı aradığımda kredi kartim ve banka hesabım kapatılmış alakam kalmamiş borç gözükmüyor ne yapmam gerekli teşekkur ederim şimdiden

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ödeme emrine 7 gün içinde itiraz etme hakkınız vardır. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 25. 2 Haziran 2018

  Merhaba; hayatımda ilk defa icra tebliği geldi telsimden ve hiç telsim kullanmadım ayrıca hiç bilmediğim görmediğim sorsanız haritada bile gösteremeyeceğim bir şehirden alınmış bir hat hemen itiraz dilekçesini yazıp gerekli kuruma gönderdim yaklaşık 1 hafta sonra tekrar başka bir dava daha açmışlar avukatlık bürosunda çalışan hanım efendi ile iletişim kurmaya çalıştım ama hakaret ve terbiyesizliklerle karştım .Şu anda çalışıyorum bu konu yüzünden neredeyse tam gün izin alıp adliyelerde koşturuyorum ne yapmamı önerirsiniz. Teşşekkür ederim.

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 26. 28 Ağustos 2018

  Merhabalar;
  Parası ödenmiş olan dersanenin 8 sene sonra borcu gelmiş ve evdekilerin haber vermemesi üzerine maalesef 7 günlük itiraz sürecini kaçırdım. Bu durumda ne yapabilirim? buna nasıl itiraz edebilirim.

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, itiraz süresini kaçırdığınız için ikinci bir seçenek olarak menfi tespit davası açarak borçlu olmadığınızın tespit edilmesini talep edebilirsiniz. Teknik deneyim gerektiren bu süreçte avukat desteği almanızı öneririz.

 27. 27 Eylül 2018

  Merhaba, bana ait olmayan bir borç icra tebligatına yasal süresi içerisinde itiraz edemedim. Ayrıca savcılık yolu ile borca ilişkin sahtecilik yapıldığı yolunda araştırma talebi ve itirazda bulunabilirmiyim.

  • 6 Kasım 2018

   Merhaba.
   Borcun size ait olmadığına dair genel mahkemede tespit davası açmanız mümkündür. Eğer size ait olmamasına rağmen bir ödemede bulunduysanız ise istirdat davası yoluna başvurmanız yerinde olacaktır. Ceza dava yolunda suçun isnat edilmesi için farklı unsurlar aranmaktadır. Hangi yola başvurmanın ve iddiaların en iyi şekilde değerlendirilmesi için büromuzdan hukuki destek almanızı tavsiye ediyoruz.

 28. 12 Ekim 2018

  2015 yılında çalıştığım işyerine tazminatımı vermedikleri için mahkemeye verdim. Edevlet üzerinden kontrol ettiğimde dava dosyam karara çıkmış olarak gözüküyor, onun yanında icra dosyası oluşturulmuş alacaklı olarak gözüküyorum. Bu durumda kazanmış mı oluyorum? Kazandıysam da tarafıma verilecek olan tazminatın süresi ne kadar? Benim bu durumda yapmam gerekenler neler aynı zamanda firmada beni icraaya vermiş bu ne demek oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  • 7 Kasım 2018

   İşçi alacaklarınız ve icra konu takipler birbirinden ayrı yürümektedir. Her iki konuda da daha detaylı bilgilendirme yapabilmemiz için olay örgüsünün detaylarıyla anlatılmasını öneriyoruz. Büromuza mail, telefon ya da bizzat ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: