Güncelleme Tarihi:
Avukat Arama
                                                           Avukat Arama

Avukat arama, herhangi gerçek ya da tüzel kişinin hukuki sorunlarına çözüm bulması için hukuk kişisi ya da hukuk kurumu bulma sürecidir. Yani avukat bulmak ya da hukuk bürosu ile anlaşmak için sarf edilen işlemler silsilesidir. Avukat arama genelde alanında uzman avukatı bulmak için yapılır. Bu anlamda hukuk büromuz alanında uzman avukatları bünyesinde barındırmaktadır.

Avukat Arama Süreci

Avukat arama sürecinde herkes en doğru avukatı bulma telaşı içindedir. Ancak öncelik hukuki problemin hangi alana girdiğinin tespitidir. Hukuki sorununuzun tespit edilmesinin ardından konunun uzmanı bir avukattan yardım almak en uygun çözüm yoluna ulaşmada en iyi başlangıçlardan bir tanesidir

Genellikle uzman avukat arama ve bulmak da İstanbul gibi büyükşehirlerin olduğu şehirlerde daha kolaydır. Zira küçük şehirlerde genellikle avukatlar, her konuya bakmakta ve gelen parayı kaçırmama telaşı içerisindedirler.

İnternetin henüz yaygınlaşmadığı zamanlarda, avukat bulmak için çevreden, tanıdıklardan ve eş dosttan avukat tavsiyesi istenmekte idi. Ancak daha sonrasında internetin küçük çocukların dahi eline düşmesiyle avukat arama için en doğru yol, avukat bulmak istediğiniz şehrin baro sayfasının web sitesine girerek oradan arama yapmaktır.  Bunun yanında avukatın özgeçmişi, eğitimi, çalışma alanı, uzmanlığı ve tecrübesi konuları da bulduğunuz avukatın dosyanızı yani davanızı başarıya ulaştırmasında önemli etkenlerdendir.

Ayrıca iyi avukatı tespit ederken bunların yanında çeşitli kriterlerde mevcuttur. Avukatın sunduğu somut vaatler, avukatın çalıştığı büronun kurumsal ve profesyonel yapısı, avukatın sistemli ve dürüst çalışması gibi özelliklerde bu kriterlerden birkaçıdır.

Avukat

Avukat, kişi ya da kurumlara hukuki hizmetler veren yani onları savunmak için mahkemeye, kişilere ya da kurumlara karşı vekillik sıfatı bulunan kişilerdir.

Avukat, vekilini yargı kurumları karşısında yani mahkemeler karşısında temsil etmektedir. Bunun yanında vekillerine karşı hukuki danışmanlık hizmeti vererek kişisel ve ticari haklarını ve sorumluklarını bildirmekte ve bunun yanında hak kayıplarının önüne geçmeye çalışmaktadır.

Avukatlar, üniversitelerde dört yıllık hukuk eğitimi alıp bunun yanında yüksek lisans ve doktora eğitimleri alarak eğitimlerini devam ettirebilmektedir. Gerekli bir yıllık stajını da tamamladıktan sonra karmaşık olan hukuk sistemini yorumlayıp yargılama sürecinde insanları savunmak amaçlı yer almaktadırlar. Ancak avukatların bir de kamu düzeninde gerçeği bulma ve doğruya ulaşma sorumlulukları da mevcuttur. Her ne kadar bu sorumluluk günümüzde sekteye uğrayarak ticari amaçlar güden ticaret erbaplarına dönüşen avukatlar haline dönüşülse de asıl olarak bir avukat haklı ya da haksızı değil sizin davanızı en iyi sonuca ulaştırmasının yanı sıra gerçeği en doğru haliyle ortaya çıkarmaya çalışan kişidir.

Uygun Avukat Bulma Halinde Yapılacak İşlemler

Kriterlerinize uygun bir avukat arama işlemini sonuçlandırmanız halinde, her ne kadar kendinizi vekille temsil ettirmek isteseniz de hukuki sorunuzu ve neler yapılabileceğini ve bunların yanında avukata ihtiyaç olup olmadığı konusunda, bulduğunuz avukata danışınız. Avukatınızın da vekille temsil edilmenize ihtiyaç olduğunu belirtmesi üzerine noterden avukatınıza vekâlet vererek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Düzenlenen vekâlet ile birlikte avukatınız vekâletnamenin içeriğinde belirtilenler nezdinde sizi temsil etme sıfatı kazanmaktadır.

Avukatınız, yaşadığınız hukuki sorunlar karşısında neler yapılabileceğini belirleyerek gerekli delil ve belgeleri tespit eder ve uzlaşma, tahkim ya da mahkeme yolu gibi yollarla hukuki sorunlarınızı çözüm yoluna kavuşturmaktadır.

Avukatlık Ücreti

Avukatlar, müvekkilleri ile genel olarak bir ücret anlaşması ya da avukatlık vekâlet sözleşmesi yapmaktadırlar. Bu anlaşma metninde, avukatın sunduğu hizmetin içeriği, ücreti, ödeme şekli, ödeme süresi ve taraflar hakkında bilgiler yer almaktadır. Bunun yanında avukatlık ücretinin yanı sıra şu ücretleri de duyabilirsiniz. Danışma ücreti, oransal ücret, sabit ücret, saatlik ücret ve kanuni ücret gibi. Ama her ne kadar duyacağınız ücretlerin adı değişse de bir avukatın da mesleğinin içerisinde sizin de görmeyeceğiniz bir emek sarf edebileceğini hatta bunun için de senelerce eğitim aldığını düşünerek avukata ya da hukuk bürosuna ödediğiniz ücreti çok bulmamak gerekmektedir. Zira arada her meslekte olduğu gibi bu meslekte de mesleğini yanlış bir biçimde kullanan kişiler olup bu kişilere vereceğiniz ücreti tenzih ettiğimiz belirtmek isteriz.

Avukat Arama: Uzman Avukatın Önemi

Sonuç olarak, hukuk büromuz Mıhcı Hukuk Bürosu etkili ve yetkin avukat ekibi ile sizin avukat arama sürecinizi daha kısa bir sürede sonuca bağlamak adına kendisi branşının en iyisi avukatları seçip sizin önünüze getirmektedir. Bizimle iletişime geçmek adına sağ alt köşedeki soru sor kısmına sorularınızı ve randevu talepleriniz belirterek en kısa sürede tarafımızdan size geri dönüşler sağlanacaktır.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: