Güncelleme Tarihi:
Anlaşmalı Boşanma Avukatı
                                                 Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Davası

Boşanma davaları, anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Boşanma davası türlerinden olan anlaşmalı boşanma davası, tarafların boşanmayı isteyerek çocuğun velayeti, maddi ve manevi tazminat, nafaka, malların tasfiyesi ve paylaşımı, katkı payı alacağı konularında uzlaşmaya vararak açılan boşanma davası türlerindendir.

İlk bakışta her ne kadar anlaşma ve uzlaşma terimlerini içerisinde geçirdiği için kişilerce kolay bir işlem olarak görülüp avukat tutulmadan çözümlenebileceğine inanılsa da anlaşmalı boşanma davasının da diğer davalar gibi belirli şartları mevcuttur. Bu şartlara sahip olan kişiler anlaşmalı olarak boşanabilmektedirler. Ayrıca bu davanın açılmasının ardından dava sürecinde yaşanabilen bir tatsızlıkla davanın uzayabilmesi ve çekişmeli boşanma davasına dönüşebilmesi hatta davanın reddedilerek yeniden dava açılması için en az üç yılın beklenmesi gibi durumlarla da karşılaşılabilinmektedir.

Bunun yanında anlaşma kelimesi geçmesinden dolayı davanın kolay olarak algılanması muhtemel ise de tarafların zaten anlaşamadıkları için boşanmalarının söz konusu olmasından dolayı kolayca uzlaşmaya varmaları da mümkün gözükmemektedir. Ayrıca çocuğun velayeti, maddi ve manevi tazminat, nafaka, malların tasfiyesi ve paylaşımı, katkı payı alacağı gibi hususlarda da anlaşmaya varılması zor konulardandır ve hak kaybı doğurması muhtemel durumlardandır. Her işi profesyonellerine yaptırılmasının daha iyi sonuçlar alınmasını sağladığından anlaşmalı boşanma avukatı ile davanızın görülmesini sağlamak en işlevsel yoldur.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan anlaşmalı boşanma davası şartları şunlardır;

 1. Çiftlerin evliliği en az bir yıl devam etmiş olmalıdır.
 2. Çifter ilgili mahkemeye birlikte başvurmalıdırlar.
 3. İlgili mahkemedeki hakim, tarafları bizzat dinlemekte ve anlaşmalı boşanmayı hür iradeleri ile isteyip istemediğini görmektedir.
 4. Çiftlerin anlaşmalı boşanma talepleri bir protokole bağlanarak hangi konularda, ne şekilde anlaştıklarını içermesi gerekmektedir.

Ayrıca her ne kadar bu konular bir protokole bağlansa da ilgili mahkeme, tarafların açıkça hak kaybına yol açtığı durumlarda değişiklik yapma hakkına da sahiptir.  Özellikle müşterek çocukla ilgili olan maddelerde çocuğun menfaatine ve zarara uğrayıp uğramayacağına ilgili hakim tarafından dikkat edilen hususlardandır.

Anlaşmalı boşanma davası, ilgili Aile Mahkemesinde açılmaktadır.

Anlaşma boşanma davaları, şartlara uygun açılmış bir davanın varlığı halinde ve mahkemenin yoğunluğu ve gerekli dilekçelerin ve protokolün hazır edilmesi ile bağlantılı olarak çok kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Yani yaklaşık iki ay içerisinde taraflar boşanmış olmaktadırlar.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı İşlevi

Anlaşmalı boşanma avukatı, anlaşma boşanması davasının hukuki prosedürüne hakim, protokolün hazırlanması konusunda yeterliliğe sahip ve uzlaşma yeteneği fazlasıyla mevcut olan kişilerdir.

Anlaşmalı boşanma avukatının yürüttüğü işlemler şunlardır;

 1. Dava sürecinde mal paylaşımının nasıl yapılacağı, velayeti alan ve almayan kişilerin çocukla görüşmesinin unsurları, maddi ve manevi tazminat hususları, yoksulluk nafakası ve çocuklar için bakım nafakası gibi durumlarda yardımcı olmaktadır.
 2. Açılacak olan davada hukuki prosedürlerin hızlı ve doğru şekilde yerine getirilmesini sağlayarak kısa sürede boşanmanın gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.
 3. Anlaşmalı boşanma protokolünün düzgün bir şekilde menfaatler açısından dikkat edilerek ve fazlasıyla hak ihlali yapılmadan hazırlanmasını ve bu konuda diğer tarafla uzlaşmaya geçilmesi ve tarafın haklarının savunulması işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Sonuç olarak, velayet, tazminat, nafaka gibi konular, ilerde pişmanlığa yol açabilecek önemli konulardandır. Bu nedenle büyük mağduriyetler yaşanılarak ileride pişmanlığa neden olunmaması adına başarılı, etkin, tecrübeli ve mevzuata hakim anlaşmalı boşanma avukatı tarafından yürütülmesi gereken davalardandır.

Hukuk büromuz,  tecrübeli ve konunun uzmanı anlaşmalı boşanma avukatı ekibi ile size ve bu konuda yardıma ihtiyaç duyan herkesin hukuki sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır. İnternet sitemizin iletişim kısmında yer alan telefon numarası ya da sağ alt köşede yer alan bildirim köşesinden sorularınızı sorarak danışabileceğiniz gibi randevu alarak da bire bir görüşme sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 18 Mayıs 2017

  merhaba, eşimle yeni evlendik henüz 3 ay geçmesine rağmen bir türlü anlaşamıyoruz ve bir tanık cinsel sorunlarımız var boşanmak istiyoruz. ama kısa sürmesi için anlaşmalı boşanma yoluna gitmek istiyoruz. diğer türlü boşanma çok uzun sürüyor illa 1 sene beklemek zorunda mıyız bazı durumlarda bir senelik süreç atlatılabilmekte midir?

  • 20 Mayıs 2017

   Merhaba, anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesinin ilk şartı en az 1 yıl evli kalmaktır. Malesef 1 yılı beklemelisiniz veya beklemeden çekişmeli boşanma yoluna gidebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: