Alkollü Araç Kullanma Cezası

Trafik kazaları her yıl binlerce can almakta olup kimi kesimler tarafından savaşlardan daha yıkıcı olduğu yönünde ifade edilerek tarif edilmiştir. Trafik kazalarının yıkımının bu denli büyük olmasının nedeni ise trafik kazaları ile birlikte hem ölüm, yaralanma ve yaralanma ile birlikte sakat kalma sonucunun doğması hem de maddi açıdan ekonomik değeri yüksek olan ulaşım araçlarının hasar görmesidir. Trafik kazalarına birçok durum neden olmakta olup, bu nedenler dikkatsizlik, uykusuzluk, hatalı sürüş, trafik kurallarına uymama olarak sayılabilir. Ancak ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının ortaya çıkması ve ekonomik açıdan kaybın oluşmasında etkili olan trafik kazalarında en büyük pay sahibi nedenlerden de alkollü araç kullanmadır.

Yasa koyucu alkollü araç kullanma cezası tespit etmiş olup alkollü araç kullanmanın önüne geçerek can ve mal kaybını önlemek adına kanuni düzenlemeler yapmıştır. Bu kanuni düzenlemelere göre alkollü araç kullanma cezası iki farklı kanunda suç olarak düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerden ilki Trafik Kanunu madde 48 olup, bu madde alkol veya uyuşturucu madde etkisinde araç kullananlar için uygulanacak hukuki usul ve esasları tespit etmiştir ve sürücülere alkollü araç kullanma yasağı getirmiştir. İlgili kanun hükmü ayrıca alkollü araç kullananlar için 700 TL idari para cezası öngörmüş olup bu ceza için kontrollerde çıkan alkol promil seviyesinin 51 ve üzeri olması yeterlidir. Hususi aracını kullanmayan sürücüler için bu seviye 21 promildir. Kanun koyucu ilgili hükümde idari para cezası haricinde bir de ehliyete el koyma tedbirini öngörmüştür. Bu bu tedbir ve cezalar kişinin trafik ceza puanına etki eder nitelikte olup aynı zamanda alkollü araç kullanma cezası alan kişiler bir diğer kontrolde yine alkollü yakalanmaları halinde idari para cezasının ikinci seferde 877 TL üçüncü ve diğerlerinde ise 1407 TL alacaktır. Ayrıca ehliyetlerine daha uzun sürelerde el konulacaktır. Ehliyete el konulmasına itiraz da hukuken mümkündür.

Bir diğer düzenleme ise Türk Ceza Kanunu madde 179/3. Fıkrada yer almaktadır. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunda yer alan bu fıkraya göre alkollü veya başka bir uyuşturucu maddenin etkisiyle trafik güvenliğini tehlikeye sokan kişiler hakkında 2 yıla kadar hapis cezasına hükmedilebilecektir.

Alkollü araç kullanma cezası için sürücünün belli bir alkol promil seviyesini aşması gerekmektedir. Yargıtay alkollü sürücünün TCK madde 179 çerçevesinde yargılanıp hapis cezasına hükmedilebilmesi için alkollü araç kullanan sürücüde 100 promil seviyesini aramıştır. Bu promil seviyesinin altında kalan tehlikeli rakamlarda sürücü diğer kanuni düzenlemeler gereğince idari para cezasına çarptırılacaktır. Yargıtayın tespit ettiği 100 promil eşiği aşan alkollü sürücüler kamu davası niteliğinde olan ceza yargılaması ile karşı karşıya kalacaklardır. Bu kamu davasında mahkeme tarafından cezaya hükmedilmesi halinde alkollü sürücü için idari para cezasına hükmedilemeyecek olup hakkında hükmedilen hapis cezası infaz edilecektir.

Alkollü Araç Kullanma Hapis Cezası

Türkiye Cumhuriyeti trafik hukuku mevzuat düzenlemeleri gereğince alkollü araç kullanma cezası hem idari para cezası hem de hapis cezası olabilecektir. Türk Ceza Kanunu, alkollü araç kullanmanın cezasını 2 sene üst sınır tayin etmiş olup mahkeme sürücünün trafik güvenliğini tehlikeye sokma kastının yoğunluğuna göre ya 2 seneye hükmedecektir ya da 2 seneden daha az cezaya karar verecektir. Bu cezanın tayininde etkili olan sürücünün kast yoğunluğu ise kolluk kuvvetlerinin yaptığı promil kontrolünde çıkan promil seviyesidir. Yargıtaya göre sürücünün alkollü araç kullanma cezası alabilmesi için 100 promilden fazla alkollü olması gerekmektedir.

Alkollü Araç Kullanma Neticesinde Ölüm ve Yaralanmaya Sebep Olma

Alkollü araç kullanarak TCK. Madde 179’da yer alan trafik güvenliğini tehlikeye atma suçunu işleyen kişinin suçlu sayılması ve cezaya çarptırılması için alkollü araç kullanma neticesinde bir trafik kazası geçirmesine gerek yoktur. Çünkü trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu bir tehlike suçu olup kanunda belirtilen durumun oluşması yani trafik kazası tehlikesinin oluşması sürücünün alkollü araç kullanma cezası alması için yeterlidir. Ancak alkollü sürücü bazı durumlarda şanslı olamayıp trafik kazalarına karışmakta ve bu trafik kazası neticesinde ölüm ve yaralanma meydana gelebilmektedir. Alkollü araç kullanarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına sebep olan sürücü iki suç tipini ihlal etmiş olacaktır. Bu suç tiplerinden birisi için Yargıtay bilinçli bir şekilde sürüş yeteneğinin kaybedildiği ve bu yüzden bu durumun bilinçli taksirle insan öldürme veya bilinçli taksirle insan yaralama suçuna dahil edilmesi gerektiğini söylemiştir. Trafik kazasına sebep veren sürücü için işlediği iki suç tipine fikri içtima uygulanacak olup iki suçtan hangisinin cezası daha yüksekse o ceza alkollü sürücü hakkında infaz edilecektir.

Ölümlü veya yaralanmalı trafik kazaları sonucunda maddi ve manevi kayba uğrayan taraf için bu kayıpları tazmin edebilmek adına tarafların tazminat talep yolları açık olup mağdurların kayıplarını en doğru rakamlarla tazmin edebilmeleri adına trafik kazası avukatı ile hukuki süreci yönetmeleri gerekmektedir. Yine aynı şekilde trafik kazası avukatı ile çözüme kavuşturulacak diğer hukuki ihtilaflar ise, trafik kazası sonrası sigortadan tazminat nasıl alınır, trafik kazası tazminatı hesaplama, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında tazminat davası nasıl açılır gibi soruların cevabı trafik hukuku mevzuat ve uygulamasına hakim uzman bir avukat sayesinde alınabilecektir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 18 Mayıs 2017

  alkollü araç kullanmadan dolayı hem para cezası hem ehliyete el konuldu şimdi de ceza davası açılmış. bunun için ne yapabilirim.

  • 20 Mayıs 2017

   Hukuka aykırı bir ceza kesilmesi söz konusu ise itiraz edebilirsiniz. İtiraz süresini kaçırıp kaçırmadığınıza dikkat edin. Alkollü araç kullanmaktan açılan ceza davasında ise savunmanızın yapılması için bir avukatla çalışabilirsiniz. Hem ceza tutanağınızın hem de durumun değerlendirilmesi gerekecektir.

 2. 27 Mayıs 2017

  Sayın Avukatım Benimde Ehliyetim alkolden dolayı trafik denetimi yapılan yerde gectiğim güzergahda durdurulup alkol kontrolü yapılıp 6 ay el konuldu 100 promil yüksek alkolden dolayı mahkemeye sevk edildim ama bana gelen mahkeme bildirisinde Orta Refüşe carptığım yazıyor Kesinlikle Kaza Yapmadım ve uygulama olan yerde orta refüşde yok Lütfen Yardımcı Olurmusunuz 2 maddeden yargılanmam istenmiş 179/3 179/2

  • 27 Mayıs 2017

   Dosya kapsamı incelenmesi ve olaya ve hukuka uygun olmayan bir durum varsa mahkeme aşamasında belirtilmesi gerekir.

 3. 27 Mayıs 2017

  146 primli ile yakalandım 6 ay ehliyetimi alındı 876tl ceza yazıldı.cezayi ödedim daha önce hiçbir adli suçum yoktur Karakola bile ilk defa gittim.
  Kamu davasında sizce hapis cezası alirmiyim.

  • 27 Mayıs 2017

   HAGB verilme ihtimali yüksektir. Bir avukat ile çalışırsanız hukuki olarak daha doğru olur.

 4. 29 Mayıs 2017

  Sayın avukat bey ilk defa 2,86 promille trafiğe yakalandım kaza kural ihlali vs hiçbirşey olmadı daha önce hiç sabıka kaydımda yok mahkemeye çıktım hakim 6 ay 1 ay indirim toplam 5 ay hapis cezası verdi cezayı 5 yıl ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ kararı verdi 7 gün içerisinde temyize göndersem bir değişiklik olabilirmi ? bu durumda ne yapmak gerekir saygılarımla

  • 30 Mayıs 2017

   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz hakkınız var kullanabilirsiniz.

 5. 1 Ağustos 2017

  Selamlar.

  bundan yaklaşık 9 ay önce ilk defa 171 promil alkollü iken trafik kontrolünde ehliyetime el konuldu. Ayrıca mahkeme yanlış hatırlamıyosam 28 gün hapis cezası verdi ve bu kararın açıklanmasını geriye bıraktı. 6 ay sonra ehliyetimi aldığımda tekrar 176 promil ile kontrole yakalandım. Bu sefer ehliyetime 2 sene süre ile el konuldu. Bu olay sebebiyle henüz mahkemeye çıkmamışken, aradan yaklaşık 1 buçuk ay geçtiğinde bu sefer 164 promil ile ehliyetsiz olarak yine yakalandım.

  Bu durumda hapis cezası alır mıyım?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • 1 Ağustos 2017

   Merhaba çok yüksek ihtimalle ceza alacaksınız.

 6. 13 Ağustos 2017

  sayın avukat,

  bende 5 ay önce 1.27 promil ile kendi mahallemde bursa Z yolu denilen ağaçlık ormanlık yerde ehliyetimi verdim 6 ay alındı ve 876tl para cezası yedim ordan karakolluk olduk sonra kamu dava açmış.

  ilk defa alkolden yakalandım. ve trafikte değildim. köy yolunda verdim ehliyeti şimdi hapis cezası alma şansım varmıdır bu şansım varsa düşük müdür yoksa yüksekmidir.

  saygılar

  • 16 Ağustos 2017

   3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası vardır. Bu durum şartları varsa hagb ye çevrilebilir.

 7. 27 Ağustos 2017

  Bundan 3 gün once ,alkollü kücük hasarlı trafik kazasına karıştım 6 aylık ehliyetime el konuldu ve para cezası aldım bu ilk olayım alkollü bu duruma düstüm. 271 promil alkollü cıktım karşı taraf şikayetçi değil. Hasarıda uzlaşıp karşıladım.
  Neticesinde acılan kamu davasın dan maddi bir yaptırım kesin alır mıyım ?
  Ögrenciyim bi gelirim de yok durumum da iyi degil bundan bi ders cikaricam insallah.
  Cevaplarsaniz sevinirim.

 8. 28 Eylül 2017

  Sayin avukat bey benimde alkollu yakalandim ilk testde 1.41 digerinde 86 cikti. Ilk defa isledim . Ilk defa karakolluk oldum. Hapis cezasi verirlermi

  • 2 Ekim 2017

   100 promil üzeri olduğundan tck ya göre yargılanırsınız.

 9. 2 Ekim 2017

  Merhaba avukat bey ben 2008 yilinda 136 promil alkollu oken birden fazla kisinkn yaralanmasina sebep olan bi kaza gecirdim bundan 15 ay hapis cezasi aldim hukmun aciklanmasinin ger birakilmasina karar verdi 2013 senesinde ise yani 5 yil sure dolmadan tekrar alkollu yakalandim ilk kazamdaki yaralanan karsi tarafin avukatlari cezamin yukselmesi icin ikinci alkollu yakalanmami sunarak itiraz etti ve cezam 20 aya yukseldi bende bu karara itiraz ettim paraya cevirmedi hukmun aciklanmasinida geri birakmadi ben suan gecerli olan denetimli serbestlik yasasi olan 2 yilin ltindaki cezalilarin ceza evjne girmemesi durumundan faydalanabilirmiyim yada ne kadar.yatarim

 10. 3 Ekim 2017

  Sayin avukat bey ben 2013 yilinda yaralamali trafik kazasi yaptim mahkemem halen devam etmekte gerekceli karar yazikdi enson durusmam da 45 hapis cezasi aldim toplamda ancak bana denetimliden faydalana cagim soylendi ve bununla birlik te yaralilardan biri tazminat davasi acmisti 25 bin tl ceza dosyasinin sonuclammasini bekliyor diger mahkeme. Bu arada 2017 haziran ayinda tekrar alkollu yakalandim bu devam eden mahkememe etki eder mi bil verirseniz sevinirim.

  • 3 Ekim 2017

   Etki etmeyecektir.

 11. 20 Ekim 2017

  Ben 2016 yılında alkollu yakalandım 2.kez mahkemeye cıktım 5 yıl ınfaz verildi bu koku ile ilgili. 1sene sonra 2017de tekrar alkollu yakalandım. Ehliyetime 5sene daha el koydular. Ehliyetsizliktende yazdılar ceza. Ve simdi cıkacagım mahkeme ne olur cezısı nedir tam olarak ? Saygılar..

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, hakimin, alkollü araç kullanmayı alışkanlık haline getirdiğiniz kanaatine varıp 6 ay’a varacak hapis cezası verebilmesi muhtemeldir. Savunma aşamasında iyi hal indirimi uygulanabilir.

 12. 27 Ekim 2017

  Merhaba avukat bey 10 gün önce 197 promil alkol ile yaralanmalı trafik kazasına karıştım. Karşı taraf kavşaktan çıkarken sağ taraf kuralını ihlal edip kontrolsüz geçis yaptığı için 157/1-a kusurlu görüldü, bende kavşağa yaklaşırken hızımı azaltmadığım için 152/1-a kusurlu görüldüm. Araçlar ağır hasarlı hasarları gidermede ortak anlaşmaya varamazsak şikayetçi olsam alkollü olduğum için tamamen ben kusurlu görülüp bütün hasarlar bana yüklenir mı.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, eğer alkolsüz de kaza meydana gelecek ise, alkollü sürücü (salt-münhasıran-alkol aldığından dolayı) kusurlu sayılmayacaktır. Daha kapsamlı hukuki bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. 1 Kasım 2017

  Alkollü araç kullanırken kaza yaptım. Bende kalıcı hasar oluştu doku kaybı kaşadım. Bu nedenden dolayı sigortadan tazminat alabilir miyim

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, gerçekleştirdiğiniz eylem sigorta şirketinden tazminat almak maksatlı gerçekleştirdiğiniz bir eylem değil. Sürücünün sadece alkollü olması ortaya çıkan zararın sigorta tarafından tazmin edilmesine engel değildir. Tazminat almanız mümkündür. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talebinde bulunmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 14. 26 Kasım 2017

  Alkollü araç kullanırken maddi hasarlı kaza meydana yaptım ancak kusur karşı tarafta. Bu durumda kasko ve sigorta kusursuz olduğum için ödeme yaparmı

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, riziko gerçekleşmiş ve hasar ortaya çıkmış. Sigortadan ödeme alma hakkınız vardır. Salt alkollü olmanız sigortanın sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 29 Kasım 2017

  İyi akşamlar urla 112 de nöbetteyken 145 prm alkolle ters seritten gelerek kafa kafaya carpıştık aractaki 3 kamu personelide hafif yaralandı benim 4 dişim kırıldı .. kazada tamamen kusuru alkollü şahısa verdiler. Burda benim ama dişlerimin kırılması ama telefonumun kırılması gibi zararlarımı alabilirmiyim. Ne davası acmam lazım. Tesekkürler

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, kazaya kusuru ile sebep olan şahıs haksız fiilinden sorumludur. Bu bağlamda uğradığınız her türlü maddi zararı karşılamak zorundadır. Bunun içerisine kırılan telefonunuz da girer, tedavi masraflarınız da girer. Bunun yanında manevi tazminat talep etme hakkınız da vardır. Maddi ve manevi tazminat alacaklarınızı ceza davasından ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 16. 21 Ocak 2018

  Merhaba İLK DEFA ALKOLLÜ YAKALANDIM ARACIM İLE 0.64 promil ile 6 ay ehliyetime el konuldu Ve 1002 tl ceza kesildi. Bu konunun memur olabilmem ile alakası var mıdır?
  Not: Kimse alkollü araç kullanmasın lütfen. Ben çok pişmanım çok tehlikeli bir iş kimseye zarar gelmesin.

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, bu tür cezalar memurluğa engel bir durum gerektirmemektedir. Ehliyetinize el konulması memuriyete engel bir durum değildir. Daha detaylı bilgi ve hukuki yardım için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 17. 16 Mart 2018

  HGB devlet Memur luğuna Engelmi ?

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, bu hüküm sanık açısından sonuç doğurmayacağından engel değildir. Bu konuda uyuşmazlık veya hukuki sorun yaşarsanız gerekli hukuki itirazlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. 26 Mart 2018

  Merhaba Mustafa Bey,
  Alkollü araç kullanmaktan (1.20 promil) yargılandım ve beraat ettim. Fakat Cumhuriyet Savcısı istinaf istemiş. Bu durumda, kararın bozulma olasılığı nedir? Ceza almam kesin midir?

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, dosyanız hakkında daha detaylı bilgi vermeniz halinde size hukuki danışmanlık yapmamız daha isabetli olacaktır. Bu gibi durumlar dosyadan dosyaya değişmek olduğundan bir oran vermek doğru olmaz. Dosyanız hakkında daha kapsamlı bilgi vermek ve kapsamlı hukuki yardım almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 19. 6 Mayıs 2018

  MERHABALAR AVUKAT BEY KOLAY GELSİN GEÇEN YIL EHLİYETİ ILK DEFA KAPDIRDIM ALKOLDEN AMA KAÇ PROMIL OLDUGUNU HATIRLAMIYORUM EMNIYETE FALANDA GÖTÜRMEDILER EHLIYETLI BIRINI ÇAĞIR DEDILER BIR AKRABAMI CAGIRDIM ARABAYI O KULLANDI CEZA KESTILER CEZAYI ODEDIM EHLIYETIM ŞUANDA BENDE ŞUANA KADAR MAHKEME CEZASI GELMEDI BİR BUÇUK YIL OLDU MAHKEMELIK BİRŞEY OLSA ŞUANA KADAR GELMEZMIYDI SIZCE TEŞEKKÜR EDERİM

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, promil değerine göre bu ceza türü değişmekte olduğundan promil seviyenizi bildirseydiniz daha isabetli bilgi verebilirdik. Ancak muhtemelen promil seviyeniz düşük çıktığından sadece para cezası almışsınızdır. Hakkınızda dava açılsaydı size tebligat gelirdi. Daha detaylı hukuki bilgi ve yardım için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 20. 5 Ekim 2018

  Agustos ayında tam 1.00 promil ile yakalandım mahkeme açılırmı acaba.

  • 23 Ekim 2018

   Bu konudaki yargıtay kararları incelendiğinde yargıtayın 100 promili sınır aldığı ve 100 promil eşiğini aşan sürücülerin ceza davasıyla karşı karşıya kaldığını görürüz. Ancak bu durum kesin olarak dava açılmayacağı anlamına gelmez.

 21. 19 Ekim 2018

  Merhaba avukat bey ben alkollü araç kullanmaktan yakalandım ehliyetim yoktu 2015 senesinde kazanmıştım ama evrakları vermediğim için ehliyetsizlikten 1600 +1600 bana ruhsata yazıldı 5 yıl Sonra düşecek dendi tekrar yakalandım 146 promille araç ticari geçiyor kangoo ehliyetime 6 ay el konuldu mahkemeye çıkıcam 20 gün Sonra cezam nedir acaba merak ediyorum ilginize teişekkür ederim

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, alkollü araç kullanmanın cezası somut olayın koşullarına göre adli para cezası veya hapis cezası olabilir, bu mahkemenin takdirindedir. Bu sebeple duruşma görülmeden önce cezanızın kestirilmesi mümkün değildir.

   • 19 Ekim 2018

    Teşekkür ederim avukat bey bu arada karakoldan arandım 2 Ay önce üstüme kayıtlı ev araba varmı diye soruldu maaş geliri felanda soruldu memur tarafından yunu

 22. 26 Ekim 2018

  3 ay önce alkolden yakalandım 2.20 çıktı geçen gün arkadaşlarla içtikten sonra eve giderken arkadan bi araba çarptı yerlerin yaş olmasıyla duramamış cam patladı başımdan yaralandım 2.10 çıktı bende ama kendimi biliyodum oda alkollü çıktı ehliyet 2 yıl uzadı bu gün ilk yakalanmamın mahkemesi geldi ilk ve ikinci yakalanmamda nasıl sonuçlar ortaya çıkar yardımcı olurmusunuz ?

  • 30 Ekim 2018

   Merhabalar, ehliyetinizin alınmasına itiraz hakkınız her zaman vardır. Ancak olumlu sonuç alabilmeniz için bu süreci avukat eşliğinde devam ettirmenizi öneririz. Hukuki destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 23. 30 Ekim 2018

  Merhaba 1 ay önce alkol kontrolünde 1,07 oranında alkol çıktı denilerek ehliyetime 6 ay süre ile el konuldu normalde içki kullanmam ama o gün kontrolden 5 dk önce iki yudum bira içmiştim, Hemen 2 saat içinde savcılık talimatıyla Devlet hastanesinde kan tahlili yaptırdım tahlil sonucu Sıfır alkol ve Kilis sulh cezaya dava açtım.
  Sonuçta davayı kazandım ehliyetimi bugün geri aldım fakat süreç bir ay kadar sürdü.
  Sizlere sorum 1 aylık süreçte maddi manevi zararlara uğradım.
  Masraflarımın karşılanması için hangi mahkemeye dava açmam gerekir.
  Maddi olarak otopark ve çekici ücreti ödedim ama diğer masrafları biriktirmedim tazminat hesabı nasıl yapılmaktadır.

  • 31 Ekim 2018

   Merhabalar, uğradığınız zararların tazminini talep etmeniz mümkündür. Bunun için idare mahkemesine dava açabilirsiniz. Sürecin daha sağlıklı ilerlemesi için avukatlık desteği almanızı tavsiye ederiz, bunun için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 24. 30 Ekim 2018

  Merhabalar 2013 de ehliyetimi 6 aylığına kaptırmıştım. Bu olay ikinci kez 5 yıl 4 ay sonra tekrar yaşandı. Bu sefer sınır 1.07 olduğu İçin dava açıldı. Ceza alır mıyım?

  • 31 Ekim 2018

   Merhabalar, promil oranının 100 promilin üstünde olması durumunda tarafınıza kamu davası açılması mümkündür, lakin dava sonuçlarının öngörülmesi çok zordur. Davanızın olumlu sonuçlanma olasılığını arttırmak için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 25. 31 Ekim 2018

  Merhaba ben ehliyetimi 5 yıl içerisinde 2.kez aldırdım ve mahkemeye çıktım mahkeme bana 6 bin tl ceza verdi 20 ay içinde öde diye ben bu karara itiraz etsem sizce sonuç ne olur

 26. 7 Kasım 2018

  Trafik çevirmesinde 1,20 promil alkollü olduğum tespit edildi fakat isteğim üzerine hastaneye götürüldüm ve 30 dk. sonra 0,78 promil çıktı ancak ilk ölçüme göre hakkımda kamu davası açılacağı söylendi 1 promili geçtiğim için fakat astsubaylığa başvuracağım için hakkımda hüküm veya ertelenmiş ceza vs. olmaması gerekiyor bu durumda ne yapmam gerekir beraat kararı alsam sicilimde bu dava kalır mı teşekkürler.

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, beraat kararı alırsanız sicilinize işlenmez.

 27. 9 Kasım 2018

  Daha önceki alkollü araç kullanmam sebebiyle 1yil hapsim paraya çevrilmişti onu ödedim fakat tekrar alkol yüzünden ehliyetime el konuldu ve tekrar dava açıldı dün sonuç 3ay 10gun hapis cezası olarak kesinleşti itiraz dilekçesi yazdım sonuç sizce ne olur fikrinizi alabilir miyim lütfen

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Hakkınızda verilen cezaya itirazınızın nasıl sonuçlanacağı hakkında fikir beyan edebilmemiz için somut olayın özelliklerinin de bilinmesi gerekir. Cezanın kaç promil üzerinden verildiği veya hükmün verilmesinde hukuka aykırılığın bulunup bulunmadığı ya da itiraz dilekçenizin gerekçelere nasıl dayandırıldığı büyük önem arz etmektedir. Bu noktaların daha detaylı anlatılması adına bize telefon veya mail yoluyla ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim bilgilerimize internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: