Güncelleme Tarihi:

Adli Sicil ve Sabıka Kaydının Silinmesi
Adli Sicil (Sabıka Kaydı) ve Arşiv Kayıtları

Kısaca bir kimsenin mahkûmiyetinin olup olmadığının anlaşılması için konulmuş olan kayıt yöntemi olarak ifade edilebilen sabıka kaydı (adli sicil kaydı) ve arşiv kaydı, sosyal hayatın çeşitli evrelerinde birçok hak mağduriyetine yol açabilmektedir. Örneğin özel sektörde faaliyet gösteren şirketler iş başvurularında adli sicil ve arşiv kayıtlarını dikkate alabilmektedir. Bununla birlikte birçok dernek ve vakfın üyelik şartnamelerinde adli sicil ve arşiv kaydının bulunmaması aranmaktadır.

Hakkında Türk mahkemeleri veya yabancı ülke mahkemeleri tarafından kesinleşmiş ve Türk hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş olan yabancıların kayıtları da dahil tüm adlî sicil bilgileri, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ndeki merkezî adlî sicilde tutulur. Bu merkezde tutulan adli sicil ve arşiv kayıtlarının yasada öngörülen şartların yerine getirilmesi halinde kişinin uğramış olduğu hak mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için adli sicil kayıtlarını (sabıka kaydı) ve arşiv kayıtlarının silinebilmesimümkündür.  Ancak bu konuda uzman bir avukat yardımı ile arşiv kaydı ve adli sicil sildirme işlemini yapmanız sizin için hukuki açıdan doğru olacaktır.

Adli Sicil Sildirme (Sabıka Kaydı Sildirme)

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 9. maddesi uyarınca adlî sicildeki bilgiler;

 • Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,
 • Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,
 • Ceza zamanaşımının dolması,
 • Genel af,

halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce silinerek, arşiv kaydına alınır. Bununla birlikte kişinin ölmesiyleadli sicil bilgileri (sabıka kaydı) silinir. Kanun bu yeni düzenlemeyle birlikte yukarıdaki şartların mevcudiyeti halinde kayıtların Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimince kendiliğinden silinerek arşive kaydedilmesini öngörmüştür.

Yabancı Mahkemelerce Verilen Hükümlerin Durumu

Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup, adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adli sicil sildirme durumundan sonra arşiv kaydına alınır.

Adli Para Cezası Verilen Mahkûmiyet Hükümleri Adli Sicil Kaydına Alınır Mı?

Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir.

Arşiv Kaydı Sildirme

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 12. maddesi uyarınca adli sicil kayıtlarından farklı olan arşiv bilgileri;

 • İlgilinin ölümü üzerine,
 • Anayasa ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;
 • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluylaonbeş yıl geçmesiyle,
 • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,
 • Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

Kanun, bu düzenlemeyle arşiv kayıtlarının silinmesini farklı süre ve koşullara tabi tutmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, eğer yasaklanmış hakların geri verilmesi gereken bir suç işlenmişse bu durumda kanunda öngörülen otuz yıllık sürenin alınacak mahkeme kararıyla onbeş yıla düşürülmesi imkanının mevcudiyetidir. Bu noktada alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması tavsiye edilir.

Suç Olmaktan Çıkan Fiilden Dolayı Mahkûmiyet Durumu

Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin sabıka kaydı ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

YARGITAY İncelemesi Sonucu Verilen Beraat Kararı Durumunda Sicil Kaydı

Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

1 Haziran 2005 Tarihinden Önceki Adli Sicil Kayıtlarının Durumu

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Haziran 2005 tarihinden önceki adli sicil kayıtları mülga adli sicil kanuna tabi olarak verilmiş olduğundan bu dönemde işlenen suçlara ilişkin sabıka kaydı ve arşiv kayıtlarının silinmesi bir geçiş hükmüyle düzenlenmiş olup, işlenen suça göre değişen bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Adli Sicil Sildirme, Sabıka Kaydı Sildirme, Arşiv Kaydı Sildirme.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Avukat Danışma

Yazıyı Paylaş
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares
 1. 31 Ağustos 2018

  Hocam merhaba 2011 yılında adam yaralamadan yargılandım 2016’nın aralık ayında mahkeme 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdiler. Yargıtay’a gönderdim Yargıtay onayladı. 2017’nin eylül ayında bir hafta cezaevinde yattım denetimli serbestlikten faydalanarak çıktım tam tamına bir buçuk yıldır imza ve denetimim var dört ay sonra imzam ve denetim bitecek .. bittikten sonra sicil kaydımı hemen silebilirmiyim..

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, infaz edilen cezalar süre şartı aranmaksızın adli sicil kaydından silinir. Ancak burda dikkat etmelisiniz ki adli kayıttan silinen kayıtlar adli arşive alınır.

 2. 17 Ekim 2018

  Merhabalar Hocam Benim yaklaşık 20 yıl önce bir şekilde göz altına alındım cezada almadım sabıka kaydımı çıkartığımda her hangi bir sicil kaydı sabıka kaydı yok diyor iş başvurularında da ise gbs sorun çıkarıyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, arşiv kaydınızın silinmesi için beraat kararını, yeterli sürenin geçtiğini kanıtlayan vb. gibi gereken belgeler ile adli sicil müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bu belgelerin bir araya getirilmesi ve kayıt sildirilmesini talep etme sürecinin hızlı ve eksiksiz ilerlemesi için hukuk büromuzla iletişime geçerek hukuki destek alabilirsiniz.

 3. 20 Ekim 2018

  Meraba kolay gelsin,
  Benim 2006 ve 2009 tarihli (çek davası) adli sicil kaydım var. Bunların sicilimde halen gözükmesi normal mi? Silinmesi için bir şey yapabilir miyim?

  Saygılar..

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Adli sicil kaydınızın bu şekilde gözükmesi gayet normaldir. Kaydın silinmesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinin teknik detaylar içermesinden dolayı büromuzla iletişime geçmenizi ve gereken hukuki desteği temin etmenizi tavsiye ediyoruz.

 4. 8 Kasım 2018

  Merhaba 2008 yılında hırsızlıktan ceza aldım 2012 de onandı 3 yıl ertelettim 2015 ceza evine girdim 2 gün sonra denetimi serbeslikten çıktım 2016 denetimin bitti sicilini sildere bilirmiyim

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   İnfaz edilen cezalar süre şartı aranmaksızın sicil kaydından silinerek arşiv kaydına alınabilir. Sicil kaydınızın silinmesini talep edebilirsiniz.

 5. 29 Kasım 2018

  Ben iki ayrı para cezası yedim ve onları ödedim bu sicil kaydını sildire bilirmiyim

  • 3 Aralık 2018

   merhaba, adli sicil kaydının silinebilmesi için hükmedilen cezanın infazının tamamlanması gereklidir. Bu hükmedilen ceza adli para cezası ise bu paranın ödenmesiyle birlikte gerekli prosedür uygulanarak adli sicil kaydı silinebilir. Adli sicil kaydı sildirme işlemleri ve daha detaylı bilgi için biizmle iletişime geçebilirsiniz.

 6. 10 Aralık 2018

  Merhaba sayın hocam cevaplarınızı okudum çok aydınlatıcı cevaplar edindim. Benimde denetimli serbestlik sürem hala devam ediyor 2020yılında denetim bitiyor peki denetim serbestlik cezam son bulduğunda bende adli sicil kaydımı sildirebilirmiyim? Cezamı belirtiyim 2007yılı dosyası 5yıl 6ay 20gün ceza aldım 1/2ceza indirimi uygulandı ve açık ceza evinden tahliye edildim denetim görmekteyim şuan suç nitelikli yagma sizce denetim süresi bitince adli sicil kaydım da hemen silinirmi şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim Sayın hocam ….

  • 11 Aralık 2018

   Merhaba, süreniz dolduktan sonra adli sicil kaydını sildirebilirsiniz. Fakat bunun için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Kendiliğinden adli sicil kaydı silinmez, sizin kurumdan talep etmeniz gerekir. Daha fazla bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: