Adli Sicil - Sabıka Kaydı ve Arşiv Kaydı Sildirme
                                              Adli Sicil – Sabıka Kaydı ve Arşiv Kaydı Sildirme

Adli Sicil (Sabıka Kaydı) ve Arşiv Kayıtları

Kısaca bir kimsenin mahkûmiyetinin olup olmadığının anlaşılması için konulmuş olan kayıt yöntemi olarak ifade edilebilen sabıka kaydı (adli sicil kaydı) ve arşiv kaydı, sosyal hayatın çeşitli evrelerinde birçok hak mağduriyetine yol açabilmektedir. Örneğin özel sektörde faaliyet gösteren şirketler iş başvurularında adli sicil ve arşiv kayıtlarını dikkate alabilmektedir. Bununla birlikte birçok dernek ve vakfın üyelik şartnamelerinde adli sicil ve arşiv kaydının bulunmaması aranmaktadır.

Hakkında Türk mahkemeleri veya yabancı ülke mahkemeleri tarafından kesinleşmiş ve Türk hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş olan yabancıların kayıtları da dahil tüm adlî sicil bilgileri, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ndeki merkezî adlî sicilde tutulur. Bu merkezde tutulan adli sicil ve arşiv kayıtlarının yasada öngörülen şartların yerine getirilmesi halinde kişinin uğramış olduğu hak mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için adli sicil kayıtlarını (sabıka kaydı) ve arşiv kayıtlarının silinebilmesimümkündür.  Ancak bu konuda uzman bir avukat yardımı ile arşiv kaydı ve adli sicil sildirme işlemini yapmanız sizin için hukuki açıdan doğru olacaktır.

Adli Sicil Sildirme (Sabıka Kaydı Sildirme)

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 9. maddesi uyarınca adlî sicildeki bilgiler;

 • Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,
 • Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,
 • Ceza zamanaşımının dolması,
 • Genel af,

halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce silinerek, arşiv kaydına alınır. Bununla birlikte kişinin ölmesiyleadli sicil bilgileri (sabıka kaydı) silinir. Kanun bu yeni düzenlemeyle birlikte yukarıdaki şartların mevcudiyeti halinde kayıtların Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimince kendiliğinden silinerek arşive kaydedilmesini öngörmüştür.

Yabancı Mahkemelerce Verilen Hükümlerin Durumu

Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup, adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adli sicil sildirme durumundan sonra arşiv kaydına alınır.

Adli Para Cezası Verilen Mahkûmiyet Hükümleri Adli Sicil Kaydına Alınır Mı?

Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir.

Arşiv Kaydı Sildirme

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 12. maddesi uyarınca adli sicil kayıtlarından farklı olan arşiv bilgileri;

 • İlgilinin ölümü üzerine,
 • Anayasa ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;
 • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluylaonbeş yıl geçmesiyle,
 • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,
 • Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

Kanun, bu düzenlemeyle arşiv kayıtlarının silinmesini farklı süre ve koşullara tabi tutmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, eğer yasaklanmış hakların geri verilmesi gereken bir suç işlenmişse bu durumda kanunda öngörülen otuz yıllık sürenin alınacak mahkeme kararıyla onbeş yıla düşürülmesi imkanının mevcudiyetidir. Bu noktada alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması tavsiye edilir.

Suç Olmaktan Çıkan Fiilden Dolayı Mahkûmiyet Durumu

Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin sabıka kaydı ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

YARGITAY İncelemesi Sonucu Verilen Beraat Kararı Durumunda Sicil Kaydı

Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

1 Haziran 2005 Tarihinden Önceki Adli Sicil Kayıtlarının Durumu

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Haziran 2005 tarihinden önceki adli sicil kayıtları mülga adli sicil kanuna tabi olarak verilmiş olduğundan bu dönemde işlenen suçlara ilişkin sabıka kaydı ve arşiv kayıtlarının silinmesi bir geçiş hükmüyle düzenlenmiş olup, işlenen suça göre değişen bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Adli Sicil Sildirme, Sabıka Kaydı Sildirme, Arşiv Kaydı Sildirme.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 18 Haziran 2018

  Sabıka kaydı zaman aşımı süresi 18 yaş altılar için degisiyormu bnm bikacta suç var ama 18 yasindan küçükken işlediğim suclar para cezalarınıda ödemedim hapsede cevrilemio şildirmek için ne yapmam lazm

  • 19 Haziran 2018

   Adli Sicil Kaydınız silinebilmesi için öncelikle cezaların infaz edilmesi gerekmektedir. İyi günler dileriz.

 2. 16 Haziran 2018

  Mustafa Bey Merhabalar
  Hakaret davası yüzünden 100 gün hapis veya 2000 tl para cezası aldım . Para cezasını ödeyip mahkemeyi sonlandırdım. Davacı davasını geri aldı ama benim adli sicil kaydım da çıkıyor onu sildirebilirmiyiz..

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 3. 2 Ekim 2017

  denetimli serbestlikten kamuya yararli 8 ay calisma cezasi almistim uyusturucu kullanmaktan yanliz sicilime isledigi icin ehliyet alamiyorum acaba sildirmem mümkün mu yardimci olabilirmisiniz avukat bey teşekkür ederim

  • 2 Ekim 2017

   Adli sicil kaydınızı bize mail olarak atarsanız silinebilir mi bakalım.

 4. 27 Eylül 2017

  avukat bey iyi günler benim eskiden hırsızlık suçundan kaydım var bayabi eski ama kayıt silinmedi adli sicil kaydı vardır diyor acaba silinirmi

  • 2 Ekim 2017

   İnfaz tamamlanmış ise silinmesi mümkündür ancak doğru cevap vermek için kaydı görmek gerekecektir.

 5. 26 Ağustos 2017

  Benim durumum farklı ama bilgi almak için yazıyorum. Hakkımda aynı suçtan dolayı iki ayrı dava açıldı ve biri sonuçlandı 1500tl adli para cezası aldım ve karar kesin olduğu istinaf başvurusu da kabul edilmedi. Ama hem soruşturma aşamasında savcılara hem de yargılama aşamasında hakime aynı suçtan dolayı iki ayrı suç duyurusu ve iki ayrı dava var dediğim halde hakim takmadı cezayı yazdı. Ama ben her iki soruşturma savcısına farklı belgeler sundum ikisi birden değerlendirmeye alınması gerekirdi alınmadı. Bu durumda adil yargılanmadan söz edilemez diyerek tekrar yargılama isteyebilir miyim.

  • 28 Ağustos 2017

   Dosyaları görmek gerekecektir. Eğer aynı suç ile derdestlik itirazında bulunulabilir.

 6. 15 Ağustos 2017

  Mustafa Bey öncelikle bu sitede vatandaşların sorunlarına yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim.Bir yakın tanıdığım insan kaçakçılığından 3.5 yıl hapis cezası aldı.21.08.2016 da girdi hapse 11.09.2016 da denetimli serbestlik ile şartlı tahliye oldu.Denetimli serbestliği 18.05.2018 de bitiyor.Denetimli serbestlik bittikten sonra sicili silinebilir mi ?.Cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • 16 Ağustos 2017

   Net cevap verebilmek için adli sicil kaydınız görmek lazım ancak anlattığınız kadarı ile adli sicil kaydı silinebilir.

 7. 12 Mayıs 2017

  Kolay gelsin avukat bey ben 18 yasindan kucukken kasten yaralama sucundan adliye para cezasi aldim odeme yapmadim ve sicilim temiz gecenlerde polislige girdim elendim ve seneye birdaha polislige girecem ne yapmam lazimki polislige engel olmasin tsk

  • 14 Mayıs 2017

   adli sicilin silinmesini istiyorsanız cezanın infazı tamamlanması gerekir bu kapsamda adli para cezasını ödemelisiniz.

 8. 11 Mayıs 2017

  İyi günler ben 2014 yılında uyuşturucu madde kullanmak dan denetimli serbestlik gördüm tahlillerimi temiz vErdim yanlız yanlız seminere katilmadigim için dosyam denetimli serbestlik de kapandı tekrar mahkeme ye çıktım hakim 10 ay hiç bir suça Karışma dedi 10 ay geçti ve ben ehliyete yazılmak istedim 191 madde den dolayi yazılmadim sabika kaydi silinmesi gibi bir şey duydum dilekçe versem sabika kaydım siline bilir mi ehliyet alabilir miyim Teşekkür ederim

  • 15 Mayıs 2017

   sabıka kaydınızı mail olarak atarsanız silinip silinmeyeceğine bakalım.

 9. 9 Mayıs 2017

  (005402014T0053378(05420343-14) 09.12.2008 5237SA;CK:102/1 62/1 53/1
  53/2 63. ESKİŞEHİR;2.ACM 1Y8A H.14/04/2010 2009/195-2010/118
  ESKİŞEHİR;2.ACM 27/08/2014 *-2014/1120 D.İŞ ŞARTLI TAHLİYE 28/08/2014 ) bu çıkıyor kayıtta. 1 sene önce denetim falan bitti.silinebilir mi.

 10. 28 Nisan 2017

  slm avukat bey.. 2009 yılında konut dokunulmazlığı ihlali ruhsatsız silah tehtid’ten 6 yıl ceza aldım. Yargıtay onadıktan sonra 2914’te cezavine girdim. Ağustos ayında yasa ile çıktım ve denetimim bitti. Sabıka kaydını nezaman sildirebilirim acana?
  Teşekürler…

  • 15 Mayıs 2017

   sabıka kaydınızı gönderin kontrol edelim.

 11. 26 Nisan 2017

  Meraba kolay gelsin.benim bi sorum olacaktı ben tehdit ve santaj suçundan 19.03.2014 tarihinde hapis cezası karşılığı 6000 ve 2000 tl cezaya çarptırıldım ve parasını 06.05.2016 tarihinde taksitlerimi ödedim bitirdim.
  1.sorum: Bu ceza benim memur olamama engel mi?
  2.sorum: Bu cezayı hangi tarihte tamamen sildirebilirim?adli sicil kaydından ?
  3.sorum: Bu ceza Eski hükümlü olarak geçermi işe girebilirmiyim?

 12. 26 Nisan 2017

  Merhaba mustafa bey 2010 yilinda suc aletini kabul etme veya satin almadan kesinlesmis 5 ay 4 gun hapis cezasi aldim 5 YIL HAGB karati verildi 2013 yilinda tekrar bi olaya karistim kasten afam yaralamadan bu mahkemede 11 ay 20 gun hapis verdi 7000 para cezasina cevirdi diger mahkemenin kararida aciklandi 5 ay 4 gun olan hapis 3000 tl para cezasina cevrildi bugun itibariyle 7000 tl para cezasini KAMUYA YARARLI BI ISTE CALISARAK ODEDIM. Diger 3000 tl yide suan para yatirarak odemeye devam ediyorum. Benim sorum sabika kaydimda 3000 tl odedigim para cezasi gorunmuyor ama 7000 tl para cezasi cikiyor kamuya yararli bi iste calistim bitti bunu sildirme hakkim varmi yoksa sildirmek icin zamanasimi falan diyorlar odami olmasi lazim anlamadim lutfen beni aydinlatin.

  • 21 Mayıs 2017

   Adli sicil kaydınızı mail olarak gönderirseniz net yardımcı olalım.

 13. 25 Nisan 2017

  Ben 2009 da uyusturucudan hukum yedim 5 yıl cezamı infazetim şartlı tahliye oldum 2012 de adlî sicir kaydim silinirmi

  • 21 Mayıs 2017

   merhaba anlattığınız duruma göre adli sicil sabıka kaydınız silinebilir.

 14. 17 Nisan 2017

  Merhaba ben hülya yaralamadan 2 yıl 1 ay ceza almıştım birkaç gün ceza evine girdim sonra denetimliyle bitirdim sicilim silindi geçen yıl arşive alındı arşivden silinmesi ne kadar sürer acaba bilgi verebilirsiniz sevinirim

  • 22 Mayıs 2017

   merhaba makalede arşiv kaydının silinmesi ile ilgili de bilgi verilmiştir okuyabilirsiniz.

 15. 16 Nisan 2017

  merhabalar,
  2011 yılında çalıştığım şirket ile ilgili güveni kötüye kullanma suçundan hakkımda dosya açıldı ve suçlu bulundum.5 yıl süre ile cezam ertelendi ancak 2012 ocak ayında bir arkadaşımdan dolayı aracımda kaçak sigara yakalandı ve ceza aldım.geçen yıla kadarda sabıkam kaydında bişey yoktu şuan ise ‘adli sicil kaydı vardır’ ibaresi yer almaktadır.bu ne zaman düzelir? ben lisans mezunuyum ve 2013 yılında temiz sabıka kaydı ile bir işe girdim ancak benden yeni bir sabıka kaydı istenmesi muhtemel bir durum.işin maddi boyutu çok umurumda değil bunu avukatlık hizmetleri ile sildirebilirmiyim? lütfen dönüş yaparmısınız!saygılarımla..

  • 22 Mayıs 2017

   Adli sicil kaydınızı atarsanız silinip silinmeyeceği konusuna bakalım.

 16. 14 Nisan 2017

  kasten adam yaralama sucundan( kavgada yumruk atma sonucu burun kirilmasi tehdit silah bicak yok ) 11 ay yirmi gun 350 gun hapis cezasi verildi paraya cevrildi temyizden onaylanip geldi on bes gun icinde ya parayi yatir yada cezaevine gir denildi kendi istegimle teslim oldum 2013 2014 de cezami tamamladim sabika kaydim yok arsiv kaydim var arsiv kaydini sildirebilirmiyim baska bi sucum tanikligim falanda yok yardimci olursaniz sevinirim

 17. 13 Nisan 2017

  1 T: A00812002T0030838(00800006-97) 00.00.1986 CK:202/1 202/S 59 227.
  ANKARA;6.AĞM 2Y9A10G AH;MEMNU HAKLARININ İADESİ.06/12/1989 98-191
  ANKARA;6.AĞM 23/12/1996 00000371-00000000
  ceza aldım ve özal affıyla cezanın 3/1 ni yatarak çıktım bu tarihten sonrada 27 yıldır hiç bir adli olayım olmamıştır adli sicil kaydım silinirmi saygılar

  • 22 Mayıs 2017

   merhaba, adli sicil kaydınızı sildirebiliriz.

 18. 12 Nisan 2017

  Merhaba uyuşturucu kullanmak suçundan mahkeme 10 ay hapis cezası verdi suçu tekrar islemiyecegim kanaat getirilerek 2 yıllık denetimli serbestligi tabi tutuldum bu süreyi sorunsuz olarak bitirdim sicil kaydimdan silinip arşive alınması için gerekli şartlar oluşmuşmudur 03.04.2017 denetim başlama tarihi 03.04.2017 denetimin bittiği tarih mahkemenin karar tarihi işi 01.12.2014

 19. 12 Nisan 2017

  merabalar ben 2 sene 1 ay hapıs cezası aldım 4 ay 20 gun acık ceza ınfaz kurumunda yattım 1 sene denetımlıye ayrıldım ınfazımda bıttı ama sabıka kaydı aldıgımda cıkıyor ıse gırmekte zorluk cekıyorum acaba sıldırmek mumkunmudur .

  • 22 Mayıs 2017

   Silinmesi mümkündür. Sildirmek istiyorsanız bize iletişimden ulaşabilirsiniz.

 20. 10 Nisan 2017

  Avukat bey iyi akşamlar. Benim 2011 yılında kesinleşmiş mala zarar verme ve basit yaralama suçlarında ertelenmiş 1 yıllık denetimli serbestlik aldım 2012 yılında sürem doldu herhangi bir suç işlemedim. İş için bugün aldığım adli sicil kaydında sicilimde görünüyor. Kesinşeşmiş ceza 5 yıl geçti işe başlıyamıyorum özel sektör olduğu için adli sicil kaydı temiz belgesi isteniyor. En hızlı şekilde nasıl sicil kaydımı sildirebilirim. Elimde evrak olarak mahkeme kararı var lütfen bana yardım edin.

  • 23 Mayıs 2017

   Adli sicilin bahsettiğiniz hızlı bir şekilde silinmesi için bir avukat ile çalışmanızı öneririm. Bizimle çalışmak isterseniz mail yolu ile yazabilirsiniz.

 21. 4 Nisan 2017

  Merhaba adli sicil kaydının silinmesi için başvuru yapıldı fakat ne kadar sürede yanıt gelir yani başvurudan sonra ne kadar sürede sabıka kaydı silinir.Teşekkürler kolay gelsin

 22. 4 Nisan 2017

  Merhabalar ben 2011 yılında kasten yaralama suçu sebebiyle hapis cezası aldım ancak ceza paraya çevrildi ve 2011 yılında arşiv kaydına alındı. 2016 yılında beş senelik süre doldu herhangi bir yasaklanmış hakkım yok bu para cezasını arşiv kaydımdan sildire bilir miyim ? Saygılarımla teşekkür ederim.

  • 10 Nisan 2017

   Anlattığınız kadarı ile arşiv kaydınız silinebilir görünüyor.

 23. 4 Nisan 2017

  Merhaba avukat bey 2007 yılında haksız yere benim telefonumdan yüzkızartıcı olay yaşandı hattım annemin üstüneydi Fakat ben kullandığım İçin mahkeme çıktım benim yaptığıma dair delil olmamasına rahmen 5gün Hapis cezasını 500tl paraya çevrildi ödedim sabıka kaydım Yok Fakat arşiv kaydım gözükmekte bu yüzden özel güvenlik silahlı Ve silahsız alamadım arşiv kaydımı nasıl sildirebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür Ederim saygılar..

  • 10 Nisan 2017

   Adli sicil ve arşiv kaydının silinmesi konusu için hangi suçtan ceza aldınız bunu bilmek gerekecektir.

 24. 3 Nisan 2017

  Merhabalar ben 2012 yilinda trafik kazasi gecirdim ve alkollu oldugum icin tum maddi hasarlari odedim ve 5yil acik infaz aldim 2013 temmuz ayindada kazaya karistigim ve alkol ciktigi icin infazimda yandi ve yuklu para cezalari odedim ve herhangi bir borcum yoktur adli sicil kqydimda cikan bu para cezalarini nasil sildirebilirim eger yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

  • 10 Nisan 2017

   Sicil kaydınızı mail olarak gönderirseniz inceleyelim.

 25. 1 Nisan 2017

  merhaba.ertelenmiş hapis cezası aldım.adli sicilime işli.işyeri tapdk ruhsatı için arşive geçmeden alamıyorum.arşive geçmesi için napabilirim.

  • 10 Nisan 2017

   Verdiğiniz bilgiler ile arşive alınma şartları oluşmuş mu bunu bilemeyiz malesef. Daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olalım.

 26. 21 Mart 2017

  hayırlı günler avukat bey YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI VARDIR.

  1 T: 006902011T0033638(06912470-11) 28.09.1993 765SA 342/1 59. İZMİR;1.ACM
  1Y8A H.27/02/1995 1994/274-1995/54 İZMİR;1.ACM 03/02/2011 *-2011/117
  D.İŞ MEMNU HAKLARIN İADESİ

  YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI VARDIR.
  2 C: A01062002C0182523(09350070-96) 28.09.1993 CK:342/1 59. İZMİR;1. AĞM
  1Y8A AH.27/02/1995 94/274-54 06/12/1995
  adli sicil kaydını sildirmek istiyorum emekli muhsebeciyim adliyede bilirkişilik yapmak istiyorum belgem ve bilgim var sildirebilirmiyim. 24 yıl oldu.?? şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  • 22 Mayıs 2017

   Yasaklanmış hakların iadesine ilişkin mahkeme kararı alınmış olması sebebiyle ve kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu göz önüne alındığında kanunda belirtilen on beş yıllık sürenin geçmiş olması hasebiyle adli sicil kaydınızın silinmesi mümkündür.

 27. 14 Mart 2017

  Merhaba efendim,
  01.01.2010 tarihinde askerde iken Özürsüz eşyayı kaybetmek suçundan adli para cezası aldım,
  toplam 1500 tl borcumu ödedim velakin halen sabıka kaydımda adli para cezası 1500 tl olarak yer almaktadır,
  sicil kaydımdan sildirmek istiyorum yardımcı olur musunuz ?

  • 20 Mart 2017

   Tabi online danışmadan bize ulaşırsanız yardımcı olalım.

 28. 9 Mart 2017

  Hocam iyi akşamlar.2002 yılında 18 yaşımda işlediğim suçtan dolayı mahkemede beraat ettim,dosya temyizden geri döndü beraatime itiraz edildi ve para cezasına mahküm edildim,para cezamı ödedim ve sabıka kaydımı aldığımda arşive işlendiğini gördüm.Arşiv kaydımın silinmesini istiyorum.Şuan 35 yaşındayım Tiflis Devlet Tıp Fak.’den bu yıl mezun oldum denklik aşamamı bekliyorum,sizden ricam bu arşiv kaydımın tamamen silinmesi,nasıl yapabilirim hocam,yakında ALES sınavına gireceğim kazanırsam adli sicil kaydım çıkarsa öğretim üyesi olma hayallerim suya düşecek gerçekleşmeyecek delirmek üzereyim ne olur yardımcı olun rica ediyorum sizden haber bekliyorum iyi akşamlar dilerim teşekkür ederim

  • 10 Mart 2017

   arşiv kaydının silinmesi için yasaklanmış bir hakkınız yoksa arşive alınma tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi gerekiyor. Adli sicil kaydı evrakınızı bize mail ile atarsanız net cevap verelim.

 29. 3 Mart 2017

  sayın avukat mustafa mıhçı, 2012 yılında sonuçlanan asliye ceza mahkemesinde 1Y8A ertelenmiş hapis cezası aldım. 2 yıl denetim süresi konulmuş kararı malesef temyiz ettik ve 2016 yılında ceza onandı ve adli sicil kaydıma işlendi. denetim süresi sonunda infaz edilmiş sayılıp sicil kaydımdan silinerek arşiv kaydıma işlenecek bu sabıkayı hukuki başka bir yolla daha erken (örneğin şimdi) sicildrn arşive aldırmak mümkün müdür? Teşekkürler.

  • 3 Mart 2017

   Malesef adli sicil kaydının silinmesi için cezanın infazı tamamlanmalıdır.

 30. 31 Aralık 2016

  Merhaba iyi Günler. benim 2005 te 490 tl para cezasi yedim ve itirazda bulundum buda bana 4 günlük hapis cezasina cevrildi ve 4 gun hapis cezasi yatip ciktim. Şimdi bir işe girdim resmi kurumda lakin sabika kaydi aldigimda 2005 teki bi cezam sabika kaydinda gozukuyor. Ve ben bas vurdugum her yerde cezami cektigimi soyleyip uzerinden 11 yil gectigini dilekce yoluyla silinecegini soylediler Ve Ben Ankara adli sicil istatikler mudurlugune fax yoluyla bir dilekce birde kimlik fotokopisi yolladim 29.12.2016 tarihinde sonra telefonla aradim telefonla aradigim kiside gununun doldugunu silinmesi gerektigini kendi agziyla soyledi lakin soledigi baska bir durum ise bunun bir kac el dolanacagini yani buroya ordan savciya ordan bilmem nereye felan filan yani silinmesinin en az 3 hafta surecegini dile getirdi bana Lakin Ben bunu bir hafta icinde sildiremessem isimden olacam Size Yazmamin Sebebide bu Bu Konuda Bir Bilgi Verirseniz Ve Daha Erken Sildirmeme Yardimci Olursaniz Çok Sevinirim Şimdiden Teşekür Ederim Kolay Gelsin.

 31. 29 Aralık 2016

  selamın aleykum ben ferhat kolay gelsın ben kılıtlı bır dolap acmaktan 2 sene 6 ay ceza aldım bunun 8 ayını yattım ve denetımlıge cıktım onceden hıc bır cezam yoktu bu cezada saten ıftıradan oldu kendımı savunamadım nese benım cezamda serbes denetımlıgımde bıttı tahlıye oldum ve ben sıcılımın sılınmesı mumkunmudur cevaplarsanız cok sevınırım sımdıden kolay gelsın selamın aleykum…

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba, cezanızın infazı tamamlanmış ise adli sicil bilgilerinin silinmesi mümkündür.

 32. 26 Kasım 2016

  Merhaba bundan 15 seneyi aşkın bir zaman önce babam silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılanmıştı ancak hakkında bir kanıt bulunmamaktan ve pişmanlık yasasından yararlanmasından dolayı 11 ay sonra beraat edildi adli sicil ve arşiv kaydı silinebilirmi ?

 33. 22 Kasım 2016

  Avukat bey ben 6sene 8 ay hapis cezası aldım 3 sene 5 ay yattıktan sonra denetimli serbestlik kapsamında 2015 şubat ayında tahliye oldum şuç tarihinde de 18 yaşından ufaktım ben sicili mi ne zaman sildire bilirim şuan üniversite okuyorum kpss den de iyi bir puan bekliyorum memur olmak istiyorum bi yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden.

 34. 16 Kasım 2016

  Merhaba mustafa bey iyi calismalar ben 23.09.2011 tarihin hirsizlik sucunda 1 ay hapis yattim ve sonra serbest birakildim ve adli sicil kaydimin silinmesi icin dilekce yazim fakat ben evlenmeyi dusunuyorum ve nisanlim alman vatandasi orda yasamayi dusunuyoruz herhangi bi engel soz konusu olumu acaba tesekkurler.

  • 29 Kasım 2016

   Adli sicilin silinmesi için infazın tamamlanması gerekmektedir.

 35. 1 Kasım 2016

  Merheba 2007 Almanyada ceza aldım ve şuanda türkiyede yaşamaktayım savcılıktan sicil kaydımda halen gözükmekte acaba silinirmi ?

  • 12 Kasım 2016

   Anlattığınız kadarı ile şuan silinmesi gerekiyor.

 36. 24 Eylül 2016

  merhabalar 5 aylık bi hapis cezası vardı denetimli serbestlikten yararlanıp çıktık şu an bir sene oldu istanbulda yaşıyorum cezayı veren mahkeme bodrumda sildirmek için ne yapmalıyım yardımcı olurmususnuz

 37. 28 Mayıs 2016

  Merhabalar;
  Silahla tehdit suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım ve cezanın infazının tamamlanmasına müteakip sicil kaydımı sildirmek istiyorum.Üniversite öğrencisiyim Özel sektörde kurumsal şirketlerde kariyer planlarım var.Sicil kaydımı sildirdikten sonra alacağım adli sicil kayıtlarında adli sicil kaydı yoktur yazacağı söylendi.Fakat adli sicil kaydı yoktur arşiv kaydı vardır mı yazacak ? Ve ayrıca arşiv kaydı vardır diye yazmasa da arşiv kaydımın olduğu herhangi bir şekilde anlaşılabilir mi?

  • 1 Haziran 2016

   Adli sicil-sabıka kaydının silinmesi ve ayrıntılı bilgi için için bize iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

 38. 9 Nisan 2016

  Kolay gelsin avukat bey, benim yaralamadan dolayı çok eski tarihlerde hapis yatmıştım. Ancak ceza zamanaşımına uğramış kanuna baktım süre geçmiş görünüyor. Sabıka kaydım silinmiş midir? İşe gireceğim benden sabıka kaydı istediler. Bende bu durumun çıkacağından korkuyorum. Silinmemişse en kısa yoldan sabıka kaydımı sildirmek mümkün müdür?

  • 10 Nisan 2016

   Kazım Bey, ceza zamanaşımına uğramışsa adli sicil kaydı silinerek arşiv kaydına alınır. Buna rağmen Adli sicil kaydı silinmemişse, silinmesi mümkündür. İletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: