Yaş Değiştirme Davası - Yaş Değiştirme Avukatı, Ücreti, Süresi
Yaş Değiştirme Davası – Yaş Değiştirme Avukatı, Ücreti, Süresi

Yaş Nasıl Değiştirilir?

Bir kişinin dünyaya geldiği gün olarak nüfus bilgilerine kaydedilen doğum tarihi, günlük hayatta birçok işlem ve ilişkilerde kullanılmaktadır. Örneğin bazı medeni hakların kazanılmasında, sürücü belgesi başvurularında, bazı özel hukuk işlem ve ilişkilerinde doğum tarihi esas alınarak işlem yapılmaktadır. Dolayısıyla doğum tarihi, bir hukuki işlem ve ilişkinin kurulması veya sona ermesinde, idari işlemlerin tesisinde oldukça önem arz eden bir nüfus kaydı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamusal önemi son derece yüksek olan doğum tarihi bilgileri ancak açılacak bir yaş değiştirme davasıyla değiştirilebilir. Bunun yanında cumhuriyet savcıları gerekli durumlarda açacakları kamusal nitelikli yaş değiştirme davasıyla doğum tarihinin değiştirilmesini talep edebilir.

Yaş Değiştirme Davasının Özellikleri

Yaş değiştirme davalarında doğum tarihine ilişkin değişiklik yapılmasına karar verildiği takdirde, düzeltilen doğum tarihinin, kişinin varsa diğer kardeşlerinin doğum tarihiyle uyumlu olması gerekmektedir. Bu uyum kural olarak iki doğum arasında en az 180 gün olması esasına dayanır ve YARGITAY tarafından açılan yaş değiştirme davalarında gözetilmektedir.

Yaş değiştirme davalarında kişilerin gerçek yaşının tespit edilebilmesi için tıbbi donanımı yüksek bir hastane tarafından tıbbi yaş durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. Yaş değiştirme davasında, mahkeme kamu düzenine ilişkin bir durum söz konusu olduğundan alınacak sağlık kurulu raporunda gösterilen doğum tarihine göre hüküm tesis edecektir. Ancak Adli Tıp Kurumu’nun bilimsel nitelikteki görüşlerine göre 25 yaşını doldurmuş kimselerin yaşlarının tespiti tıbben kesinlik arz etmemektedir. Bu durumda anne babanın tanık olarak beyanları, hastane kayıtları ve sair belge ve evrak üzerinden inceleme yapılarak hüküm tesis edilmektedir.

Yaş büyütme veya küçültme davasında doğuma ilişkin hastane kayıtları varsa öncelikli olarak bu kayıtlar dikkate alınacak ve aksi ispat edilene kadar geçerliliğini koruyacaktır.

Yaş değiştirme davalarında mahkeme tarafından değerlendirilen bir diğer husus ise annenin biyolojik olarak doğum yapabileceği yaş aralığıdır. Dolayısıyla örneğin anne 9 yaşında doğum yapamayacağı gibi 90 yaşında da doğum yapamaz gerçeğinden hareketle değiştirilen yaş kaydı ile annenin yaşı arasındaki ilişki hakim tarafından incelenmektedir.

Yaş büyütme veya küçültme davasında yaşının değiştirilmesi talep edilen kişinin ceza yargılamasında sanık veya mağdur olması durumunda görevli mahkeme ceza davasının görüldüğü mahkeme olacaktır.

Yaş değiştirme davalarında okul, askerlik, aşı, evlilik kayıtları yardımcı delil olarak mahkeme tarafından yapılacak araştırma sonunda hükme esas tutulabilir.

Yaş Değiştirme Davası Ücreti

Yaş değiştirme davası ücretinin belirlenmesinde İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi yön gösterici olacaktır. Bu konuda Mıhcı Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek ücret sormanız uygun olacaktır.

Yaş Değiştirme Davası Süresi ve Usul

Bu dava türünde o yerin mahkemesinin iş yüküne göre değişiklik göstermektedir. Yaş değiştirme konusunda tecrübeli avukatlar ile süreci yürütmeniz durumunda dava daha kısa sürecektir.

Yaş değiştirme davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Ancak ceza kovuşturmasındaki sanık veya mağdura ilişkin yaş değiştirme davalarında görevli mahkeme kovuşturmayı yürüten asliye veya ağır ceza mahkemesidir.

Yaş değiştirme davasında yetkili mahkeme değiştirmeyi talep eden kişinin yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesidir.

Yaş düzeltme davasında Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda öngörülen ispat ve sair yargılama usulleri uygulanır. Ancak nüfus kayıtları kamu düzenine ilişkin kayıtlar olduğundan hakim tarafından re’sen (kendiliğinden) araştırma yapılma ilkesi yargılamaya egemen olacaktır. Tüm bu dava sürecinin yürütülmesi için yaş değiştirme konusunda uzman bir yaş değiştirme avukatına danışmanız yerinde olacaktır. Yaş nasıl değiştirilir? Yaş nasıl büyütülür ve küçültülür? diyorsanız sitemizin online danışma bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 10 Nisan 2017

  Merhaba,ben 1977 doğumluyum.kamuya girmek istiyorum ama kurumsal sınavların 35 yaş sınırı var.bunun içinde yaşımı küçültmek istiyorum.internetten araştırdığım kadarıyla hayli uzun ve teferruatlı gözüküyor.nüfus tescil tarihide 1982 .yaşımdan da baya küçük gösteriyorum.acaba masrafı var mı varsa ne kadar tren beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. 5 Nisan 2017

  Merhaba ben 17.12.2003 doğumluyum fakat annemler o zaman bi köyde öğretmenlik yapıyormuş o köyün bağlı olduğu ilçeye gitmeleri gerekiyormuş annem hastanedeymiş on gün sonra gitmişler sistem bozul demişler bi daha gittiklerinde geciktirdiğiniz için cezası var demişler, annemlerde sonra kayderttirmiş. Bu yüzden nüfusta 09.03.2004 olarak geçiyor. Ben çok kafaya takıyorum ve değişmesini istiyorum annemler ise bu kadar kafaya takmamı gereksiz buluyor. İlerdeki resmi işlemlerimde gerçek doğum tarihim oldun istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • 10 Nisan 2017

   Ebeveynleriniz birlikte vekalet verdikten sonra dava açılmalıdır. Anladığım kadarı ile hastane doğumu olmamış. Gerekli değişiklik yapılabilir.

 3. 5 Nisan 2017

  Benim doğum belgem kayıp 1991 aralık doğumluyum 1992 ocak olarak değiştirmek mümkün mi hastane kayıtları var mıdır

 4. 4 Nisan 2017

  merhaba benim doğum tarihim 04/06/1993 ama kimlikte 06/04/1993 yazıyor değiştirilebilir mi? ayrıca değişiyorsa neler gerekli tşk ederim şimdiden

  • 10 Nisan 2017

   Asliye hukuk mahkemesinde kaydın düzeltilmesi için dava açmanız gerekir.

 5. 19 Mart 2017

  Doğum tarihim 31 05 1999. Fakat kimlikte 01.09.1999 doğum kağıdım kayıp . Doğum tarihimi düzeltmek için ne yapmam gerekiyor.

  • 20 Mart 2017

   Siz mail ile de sormuştunuz sanırım. Sizin doğum tarihinizde değişiklik yapılabilir.

 6. 18 Mart 2017

  Merhabalar ,
  Babamin nüfus kağıdına dogum tarihi yanlis belirtilmis. Üzerine alacağı birseyi bu durumdan alamıyor su an. Yapmasi gereken adım nedir bilgilendirirseniz sevinirim 😊

  • 20 Mart 2017

   Doğum tarihinin düzeltilmesi için dava açılması gerekir. iletişimden ulaşabilirsiniz.

 7. 16 Mart 2017

  Merhaba ben yaşımı küçültmek istiyorum mümkün olur mu kimlik de doğum tarihim doğru evde doğmuşum psikolojik olarak iyi hissetmek için küçültmek istiyorum

 8. 14 Mart 2017

  Ben ailenin tek çocuğuyum ve doğum tarihim tamamiyle yanlış yazılmış ben bunu değiştirebilir miyim ve 1 yaş büyütebilir miyim istediğim gibi ve doğduğum hastane yıkıldı. ?

 9. 12 Mart 2017

  Sayın avukat kimlik ismim saniye kullanmakta olduğum adim songul kızkar desimle kimliklerimizi yasimızdan dolayı biz küçükken anne babamız değiştirmiş saniyenin yani benim kullanmış olduğum kimlik teki yaşım 1981 kız kardeşim songulun kimlik yaşı 1986 gerçekten benim 1986 doğumluyum acaba mahkeme acsam sizin vasıtasıyla kimliğimi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • 13 Mart 2017

   Biraz karışık anlatmışsınız ancak hastane kayıtları şuan ki kimlikteki doğum tarihini göstermiyorsa ve değiştirmek istediğiniz yaşta kardeşiniz yoksa yanlış yazılmış doğum tarihinizi gerçek olan tarih ile değiştirebilirsiniz.

 10. 9 Mart 2017

  Merhaba

  Biz iki kardeşiz nüfus cüzdanımızda birimizin 17/02/1981 diğerimizin 17/02/1983 gözüküyor ama gerçekte birimizin doğum tarihi 03.01.1982 diğerimizin 26.03.1983 ayrıca doğum yerimizde farklı gözüküyor birimiz devlet hastanesinde diğerimiz evde doğmuş nüfus cüzdanımızı düzeltmek istesek çok uzun sürermi acaba

  • 10 Mart 2017

   hastane doğumlu olan için doğum tarihinin değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. diğer kardeş için doğum tarihi değişikliği yapılabilir.

   • 15 Mart 2017

    Numaranızı alabilir miyim telefonla konuşmak istiyorum

    • 20 Mart 2017

     iletişim bölümünde numaramız mevcut.

 11. 1 Ocak 2017

  Yaş büyütmek için ilk dilekçe yazdıracaksınız dedii yazdırdım 10ay oldu haberi yok napmam lazım

  • 5 Ocak 2017

   Nereye ne yazdınız net bir şey söylememişsiniz ama mahkemeye vermiş iseniz bir gidip kontrol etmekte fayda var. 10 ay uzun bir süre.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: