Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması 
                                           Yabancıların Banka Hesabı Açması

Ülkemiz dünya üzerinde bulunduğu konum gereği, jeopolitik yer, ekonomik geçiş noktası ve tarihi neticesinde birçok yabacının gelmek için uğraş verdiği bir noktadır. Yabancı uyruklu kişiler çalışmak için, ikamet için, vatandaşlık almak için veya yatırım yapmak için ülkemizi tercih etmekte olup tüm bu süreçler içi Türkiye Cumhuriyet tarafından tespit edilmiş hukuki düzenlemelere de uyulmak mecburiyeti vardır.

Türkiye Cumhuriyeti son dönemlerde ülkemize yapılan yatırımı artırmak ve ülke içinde barınan yabancı uyruklu kişilere kolaylık sağlamak için bir takım düzenlemeler ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmasını rahatlatmıştır. Bu düzenlemeler ile ülkemizde çalışmak için bulunan yabancılar bankacılık işlemleri sayesinde ülkesindeki ailesine rahatça para gönderebilecek, bankacılık işlemlerinden istifade ederek ülkemizdeki hayatı kolaylaşacak, kira gönderimi gibi günlük işlerde banka üzerinden ev sahibi ile iletişime geçebilecek ve yatırım amaçlı ülkemize gelen yabancıların yatırım ve şirket finansal faaliyetleri büyük hızda gerçekleşebilecektir. Özellikle son yıllarda orta doğu ülkelerinde meydana gelen karışıklıklar bu ülkelerde yer alan sermayelerin Türkiye’ye sığınmasına yol açmış olup bu sermaye sahibi kişilerin paralarını yönetmek adına bankacılık faaliyetlerine ihtiyaç duyması ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması önem kazanmıştır.  Ancak yabancıların banka hesabı açması bankadan bankaya değişmektedir. Kimi bankalarda uzun sürerken bu işlem, kimi bankalarda kısa sürebilmektedir. Bir avukat eşliğinde yürütülecek olan yabancıların banka hesabı açma işlemi ise hukuki sürece hakim avukatın eşliğinden dolayı elbette ki kişisel girişimlerden daha hızlı sonuç verecek olup yabancı uyruklu kişilerin bu işlemler için profesyonel hukuki destek almasının sürecin sağlığı ve hızı açısından büyük önemi vardır.

Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması iki şekilde gerçekleşmektedir. İlki kişilerin banka hesabı açmak isterken izleyeceği prosedür ikincisi ise şirketler adına banka hesabı açılacakken izlenmesi gereken prosedür.

Kişilerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Banka hesabı açmak isteyen kişi ilk olarak kendisine bir tebligat adresi belirlemelidir.
  • Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır.
  • Yabancının vergi dairesinden temin ettiği vergi numarası ile yabancı, banka hesabı açabilecektir ve bankacılık faaliyetlerinde bulunabilecektir.
  • Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir.

Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişisel banka hesaplarından farklı olarak şirket banka hesapları, şirketin imza yetkisi tanıdığı müdür tarafından açılabilecektir.
  • Şirket için vergi dairesinden vergi numarası alınmalıdır. Banka hesabı alınmak istenen şirketin Türkiye’de Ofisi veya Türkiye’de ticari faaliyette bulunmasına gerek yoktur. Şirkete vergi numarası alınması için tebligat adresinin var olması yeterlidir.
  • Yetkili şirket müdürü banka hesabı almak için vergi numarası ile birlikte bankaya gider ve beraberinde şirkete ait tüm belgeleri tercüme edilmiş ve noterce veya konsoloslukça onaylanmış halde bankaya götürür. Bu belgeler, şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kayıtları, ticaret sicili kayıtları, kuruluş ve faaliyet belgeleri ve varsa lisanslarıdır.
  • Türkiye’de bankalar yabancı şirketlere sınır uygulanamamaktadır. İstedikleri kadar hesap açılabilir.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak yabancıların banka hesabı açması işlemlerinde ve hukuki süreçte vereceğimiz hukuki destek ve hukuki hizmetle yanlarında olarak banka hesabı açılması işlemlerinin hızlandırılmasında ve başarıya ulaşmasında etkin bir rol üstlenmekteyiz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  1. 4 Nisan 2017

    salam
    ben sizi Bakuden arayiram
    benim burda azerbaycanda bir sirketim var
    turkiyeye mal ihrac edirem
    ben bu sirketin istanbulda her hansi bi bankada hesabini acmag isteyirem. bunun ucun yardimci olursunuz sevinirim. cevabi …….. e-mail adresine yollayin.

    • 10 Nisan 2017

      Konu ile ilgili mail gönderildi.

  2. 14 Mart 2017

    Selam aleykum.bu yardımınız çin teşekkür ederim çok bilgi edindim.sadece bir sorum var. Ben azerbaycanlıyım ve normalda 1 aydan bir giriş çıkış yapmam gerekiyor 1 yıldır burdayım yani oturma iznim yok.. ben hesap numarası aça bilirmiyim.şimdiden teşekkürler.

    • 20 Mart 2017

      Muhtemelen sizden bir kira sözleşmesi, adınıza fatura veya ikametgah belgesi talep edebilirler. Bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: