>

Kiracının Tahliyesi- Tahliye Davası- Mıhcı Hukuk Bürosu
Kiracı Tahliyesi- Tahliye Davası- Mıhcı Hukuk Bürosu

Kira hukuku bir tarafın kiraya veren diğer tarafın kiralayan olduğu uyuşmazlıklarda uygulanacak hukuki düzenlemeleri içerir. Kira hukuku avukatı da bu alanda uzmanlaşmış kişidir. Mıhcı Hukuk Bürosu bu alanda tecrübe sahibi bir bürodur. Kiracıyı nasıl tahliye ederim, kiracı tahliyesi nasıl olur sorusunun cevabına gelirsek ilk olarak kira sözleşmesinin tanımını yapmakla başlamalıyız. TBK m.299 a göre kira sözleşmesi kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı,  kiracının da buna karşılık kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

 1. KONUT KİRASI

Kişinin sürekli ikamet ihtiyacını karşıladığı yer konuttur. Konut olarak değerlendirilme şartı kişinin burada çevreden gelen etkilere karşı bir koruma sağlamasıdır. Bu sebeple çadır veya baraka gibi yerler konut kirasına konu olmazlar.

 1. ÇATILI İŞ YERİ KİRASI

Ticari faaliyetlerin yürütüldüğü satış yerleri, bürolar,  mağazalar işyeri kirasına konu olurlar. Üstü kapalı olmayan yerler için kanundaki çatılı iş yeri kirası hükümleri uygulanmaz.

 1. KİRA SÖZLEŞMESİ SÜRESİ

Konut ve çatılı işyeri kirası sözleşmeleri belirli veya belirsiz bir süre için yapılabilir. Kanuna göre belirli süreli sözleşmeler için 15 gün önceden bildirim yapılmadıkça sözleşme aynı koşullar dahilinde bir yıllığına uzatılmış kabul edilir.

Kiraya verileni sözleşmeye uygun şekilde kiracıya sağlamak, bu şekilde sözleşme süresince bulundurmak kiraya verenin borçlarıdır. Kiraya verenin kiralananın ayıbından da sorumluluğu vardır. Bu ayıplar fiziki olabileceği gibi hukuki de olabilir. Teslim anındaki ayıplarda kiracı, borçlu temerrüdü hükümlerine veya sonradan ayıplı hale gelme halindeki hükümlere yönelebilir. Teslimden sonraki ayıplarda ise kiracı ayıbın giderilmesini, fesih hakkını, ayıbı giderip bunu kiradan düşme hakkını, kira indirimini, ayıpsız benzerle değiştirilme hakkını veya tazminat hakkını seçimlik olarak kullanabilir.

Kiracının borçları ise kiralananı sözleşmeye uygun kullanmak, özenli kullanım, komşulara saygı göstermek ve kira bedelini ödemektir.

Konut ve çatılı işyeri için kira sözleşmesi belirli süre için yapılmışsa -daha önce değinildiği üzere- en az 15 gün önceden yapılacak bildirim sözleşmeyi sona erdirir. Belirsiz süreliler ise fesih bildirimi ile sona erdirilebilirler.

 Tahliye Davası İle Kiracı Tahliyesi

Tahliye davası konut ve çatılı işyeri kira konusu olduğu sözleşmelerde kiracıyı evden veya işyerinden çıkarmak için kullanılabilecek bir yöntemdir. Borçlar Kanununda m.350-352 de gösterilen sebeplere dayalı olarak açılabilecek bu dava ile mahkeme kararı sonucu kiracıyı çıkarmak mümkün olur. Tahliye davasında görevli mahkeme sulh hukuk mahkemesidir.

Kiracı Tahliyesi Nedenleri

TBK hükümleri genel olarak kiracıyı korumaya yöneliktir. Bu nedenle kiracıyı evden çıkarmak için tahliye sebeplerinden biri doğmamışsa, kiracı 15 gün önceden tahliye edeceğini bildirmedikçe kiracıyı evden veya iş yerinden çıkarmak mümkün olmaz.

Kiracıdan Kaynaklı Nedenler

 • a) Yazılı Tahliye Taahhüdü ile Kiracı Tahliyesi

Kiracı eğer yazılı bir tahliye taahhüdü vermişse ki bu taahhüt kira sözleşmesinin kurulmasından sonra verilmeli, kiraya veren bir ay içinde evden ya da çatılı işyerinden çıkılması için icraya başvurabilir ya da tahliye  davası açabilir. Bu dava veya mümkünse bir icra hukuku avukatının yürüteceği icra takibi sonucunda kiracının evden çıkarılması mümkün olabilir.

 • b) Haklı Sebepten İki Tane İhtara Dayalı Kiracı Tahliyesi

Kanunda belirtilen süre zarfında kira bedelini ödemeyen kiracıya yapılan iki tane haklı ihtar sonucu kiralayanın sözleşmeyi sona erdirme hakkı olur. İhtar noter aracılığıyla, mektupla veya telgrafla yapılabileceği  gibi ödeme emriyle de yapılabilir. İhtarlar bir kira yılında farklı aylara ait ödemezlikler için olmalıdır. TBK m.352 hükmü uyarınca tahliye davası 1 ay içinde açılmalıdır.

 • c) TBK m.352/III Hükmü Sebebiyle Kiracı Tahliyesi

Kiracının veya beraber yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belde sınırları içinde oturulabilecek konutu varsa ve kiraya veren sözleşmeyi kurarken bunu bilmiyorsa buna dayanarak tahliye talep edebilir. Dava açma süresi sözleşmenin bitiminden itibaren 1 aydır.

 • d) Kiracının Ölümü

Borçlar Kanununa göre kiracının ölmesi sonucunda ölenin ortakları, ölenle birlikte aynı konutta oturanlar sözleşmeye uydukları sürece kira sözleşmesine taraf olabilirler. Bu kişilerin kiracının ödemediği borçlardan sorumlu olmadıklarını beyan etmeleri sözleşmeye aykırılık olur ve kira sözleşmesi sonlanır.

KİRAYA VERENDEN KAYNAKLI NEDENLER

 • a) Konut Gereksinimi Tahliyesi Nedeni ile Kiracı Tahliyesi

Eğer kiraya verenin kendisinin, eşinin, altsoyunun,  üstsoyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ihtiyacı varsa belirli süreli sözleşmelerde kira sözleşmesinin sonundan itibaren, belirsiz süreli sözleşmelerde ise kanundaki fesih sürelerine uyarak belirlenen tarihten itibaren 1 ay içinde tahliye davası açabilir.

 • b) İşyeri Gereksinimi ile Kiracı Tahliyesi

Konut gereksinimi için sayılan maddelerde yer alan zaman şartı bunun için de aynıdır. İhtiyaç ise aynı kişiler açısından icra edilecek bir meslek veya sanata yönelik olmalıdır.

 • c) Taşınmazın Yeniden İnşası Amacı ile Kiracı Tahliyesi

Kanuna göre kiralananın esaslı şekilde tamiri veya inşası gerekiyorsa yukarıda sayılan zaman şartına uyularak tahliye davası açılabilir.

 • d) Yeni Maliki Gereksinimleri Tahliyesi ile Kiracı Tahliyesi

Kira konusu yeri sonradan edinen yeni malikin o yere kendisinin, eşinin, altsoyunun, üstsoyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyacı olması sonucu iktisaptan itibaren bir ay içinde kiracıya yazılı bildirim yapmalıdır. Bildirimin varmasıyla iktisaptan itibaren 6 ay sonra tahliye davası açılmalıdır.

Mıhcı Hukuk Bürosu, kira ve gayrimenkul hukuku alanında uzman avukatları ile müvekkillerinden gelen kiracının tahliyesi konusundaki uyuşmazlıklara karşı danışmanlık ve dava takibi hizmeti vermektedir.

Bu yazıyı okuduktan sonra ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:
 1. 26 Ocak 2017

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Size Izmir’den yaziyorum. Gecen yaz baslarinda bos olan evime kiralik olarak yine ayni apartmandan tanidik bir aileyi yerlestirdim. Tanidik oldugu icin de sözlesmeyi sonra da yapabiliriz diyerekten bir türlü yapamadik. Simdi sorunlar yasiyorum sürekli gec ödemeler, idare edin demeler falan son derece sinirlerimi bozdu ve nihayetinde evimden cikmalarini istedim ancak ”ne yaparsan yap cikmiyoruz” diye bi cevap aldim. Isler daha fazla kötüye gitmeden ve daha fazla maddi kayba ugramadan bu sorunu cözmek istiyorum. Herhangi bir hukuksal sorun yasarsak diye telefonumda bütün mesajlasmalar vs duruyor… Elektrik su benim üzerime onlari kapattirsam illegal olarak yine acabilir mi ya da en sözün özü en etkili olarak ne yapabilirim.

  Tesekkürler,
  Özkan OKUR

  • 28 Ocak 2017

   En etkili olarak tahliye edersiniz. Kira sözleşmesinin yazılı olma zorunluluğu yok. Sizin yine sözleşmeniz var sayılacaktır. Geç kalmadan işlemlere başlamalısınız aksi halde bu şekilde kalmaya devam edeceklerdir.

 2. 23 Ocak 2017

  Merhaba ben evimi 3 polis memuruna kiraya verdim kira sözleşme tarihi 15.08.2016 tarihinde kiraya verdim 15.12.2016. tarihinde tayinimiz çıktı evi boşaltılar bana bilidirm tarihi evi boşaltmadan 1 hafta önce kışın ortasında çıktıkları için şuan kiracıda zor bulunuyor 700 tl verdiğim daire 600 tl ancak kiralanır 2 aydır daire boş aidatlarıda bana kaldı anlayacağınız baya mağdur ettiler kanunen yasal haklarım nelerdir

  • 28 Ocak 2017

   boşta kalan süre açısından zararınız için dava açabilirsiniz.

 3. 21 Ocak 2017

  merhaba mustafa bey, 3 yıllık kiracımı evden çıkartmak istiyorum. nişanlıyım eşimle beraber boş dairenizde oturmak istiyorum dedi. bnde çalıştığı yerdeki esnaflara sordum iyi biri dediler o şekilde evi verdim kira sözleşmeside imzalamadık. 1. ay tek başına oturdu eşim dediği kişiyle 1-2 ay daha oturdu. sonra sözde eşimden boşandım tek oturmaya devam edicem dedi. sonrasında ise konuştuğumuz sözlü kuralları yavaş yavaş çiğnemeye başladı. eve farklı kızlardan gece yarısı gelmeler, poşette bira şişeleriyle farklı farklı erkek arkadaşlarıyla birlikte eve girip çıktı sürekli. 2 3 defa uyardım tamam bir daha olmaz dedi ama devam ettim sonra bir arkadaşını kalıcı olarak eve aldı ona da birşey demedim. o gelen kişide farklı insanları, kızları eve getirmeye devam etti. evi boşalt konuştuğumuz şekilde hareket etmedin uyardım anlamadın ev bul kendine dedim. tamam ev bakcam dedi nerdeyse 1 ay gecti hala çıkmadı. son ses müzik dinleyerek diyerek diğer kiracılarımıda rahatsız ediyor. onlarda farklı insanların eve gece yarıları girip çıkmasından rahatsız. ne yapmam gerekiyor evden çıkarmak için?

  • 29 Ocak 2017

   evi kiraya vermeniz kiracınızın hayatına karışma yetkisi vermez.

 4. 6 Ocak 2017

  merhaba 2014 de bir ev kiraladım ilk sözleşmeyi 1 senelik %10 kira artışı olarak imzaladık ve daha sonraki sözleşmeyi yenilemedik ancak bu sene Yİ-ÜFE oranında kira ya zam yaptım 7 aydırda aynı fiyattan oturuyorum ancak şimdi ev sahibi aradı ve %10 kira ve 7 aylık zam farkını istiyor böyle bir yasal hakkı varmı kanunen nasıl bir yol izlemeliyim

  • 28 Ocak 2017

   evlerde ve işyerlerinde kira artış oranı yazımızı okuyabilirsiniz. ÜFE’den fazlasını talep edemez.

 5. 4 Ocak 2017

  merhaba benim iş yerim satıldı yeni malik çıkartmaya çalışıyor 10 ekim 2019 a kadar eski malik ile olan kira kontratım var kontratta 250 tl idi bende üfe oranında zam yaparak konutta ödemeli yolladım bugün bana 3000 tl kira bedelidir diye ihtar yollamış 3 ay içerisinde geri kalan para 8200 tl yi ödemezsen icra takibi başlatacağım diye kendi kafasından ihtar yollamış ne yapmalıyım acaba

  • 5 Ocak 2017

   Bununla ilgili kira artış oranı hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz. Ancak sözleşmenizde yazan miktarın üzerinde artış yapamaz. Çünkü mülkü satın alan sözleşmenin de tarafı olur.

 6. 16 Aralık 2016

  Merhaba Kiracımı kendim oturacağım diye çıkardım. İhtarname çekmedim.1 ay önceden söyledim. Sözleşme sonunda çıktı. Kontrata kendim oturacağım diye imza attım. Bu durumda ben oturmayıp kiraya verirsem ne olur.

 7. 5 Aralık 2016

  Merhabalar, 2012 yılında babamın vefatıyla bana ve kardeşlerime miras kaldı. ancak kardeşlerimle anlaşamadığımız miras sorunu geçen mayıs 2016 da çözüldü. bana içinde ev olan bir arsa düştü. ne varki babam ölmeden 3-4 yıl önce kattığı kiracıya üzerime tapu geçer geçmez giderek, 600 lira kirada oturduğumu, benim eşim adına başkaca bir konut bulunmadığı, ayrıca burayı yıktırıp yeni ev yaptıracağımı söyledim. adam olumlu karşılayıp, ev bulunca çıkacağını söyledi. ancak benim yeni malik olarak ihtarname çekme hakkım olan 1 ay sonra evden çıkmayacağımı belirtti. eve taşındığı tarihi bilmediğim için bende 1 ağustos 2016 tarihinde az önceki sebeblerle ihtarname çektim. aklıma nüfus idaresi geldi oraya sordum. adam 19 ağustos 2009 da 4 ağustos 2009 günü eve taşındığını beyan etmiş. bu arada elektrik su ölen babamın üzerineydi. ben 3 hafta önce üzerime aldım sonra aboneliğimi iptal ettirdim. beyana dayalı elektriği açtırdı. ancak kira sözleşmesi isteyen su idaresinde suyu açtıramadı. çok büyük olasılıkla ölen babamla kira sözleşmesi yapmadılar. adam babam ölmeden bir yıl öncesinden 2015 mayısına kadar 275 lira veriyordu. hiç zam yapmıyordu. ben 2015 mayısında 300 liraya çıkardım. ne varki 2016 mayısında 325 lira yatırması gerekirken kendi kafasına göre 300 liraya yatırmaya devam ediyor. eş dost akraba araya kimi soktuysak benim buradan ölüm çıkar diyar başka birşey demiyor. ben, eşim 3 çocukla 2+1 evde 600 lira kiradayım. bu anlattıklarıma göre ben ne zaman tahliye davası açarım. ilgili kanunları okuyorum ama fesih süreleri kafamı karıştırmakta. lütfen bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • 5 Ocak 2017

   Bahsettiğiniz konu ayrıntılı inceleme ve cevap verilmesi gereken bir konudur. Bu konuda yalnızca sorunun cevaplanmasını istiyorsanız danışmanlık almalısınız. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 8. 22 Kasım 2016

  Merhaba Mustafa Bey,
  Kiracim zamaninda odemiyor kiralari gecikmeli oduyor, ben evi bi taraftan satısa cıkardım ancak herzamsn musait olmadigini soyleyerek musterileri kacirmami sagliyor. Kiralari gecikmeli odedigi icin tahliye ettirip yeni kiraciya verebilir miyim evi? Bu arada kira sozlesmesini kaybettim yenilemem gerekiyor mu ihtar cekmeden ve mahkemeye gitmeden? Son bi sorum da ihtari mutlaka noter vasitasi ile mi gondermeliyim zira 100 tl gibi bir ucreti var.
  Cok tskler.

 9. 10 Kasım 2016

  Merhaba, benim dairemde 2010 yilindan beri ayni kiraci oturuyor kiralari zamaninda oduyor fakat bolgede kentsel donusum nedeniyle rayicler cok artti kira her yil tufe oranindan arttigi icin cok dusuk kaldi. Su anda 1200 tl aliyorum fakat rayic 2000 tl civari kiraci da daha fazla artisi kabul etmiyor. Bu durumda ne yapabilirim 1 temmuz 2017 de 5 yili doldurdugu gerekcesiyle kiracimi cikarabilir miyim?
  Tesekkurler

  • 12 Kasım 2016

   Kira tespit davası açabilirsiniz. Bununla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca şartları varsa kiracı tahliyesi yoluna da gidebilirsiniz.

 10. 10 Kasım 2016

  Merhabalar ben kiracıyım daireyi 6 ay önce kiraladım ve 1 yıllık kira kontratı yaptık. Ben evi kiraladıktan sonra ev sahibine lojman çıkması durumunda evi boşaltacağımı sözlü olarak söylemiştim ve bu ay lojman çıktı ben de daireyi boşaltmak durumundayım. Ev sahibi bu durumdan çok hoşnut kalmadı ve çıkmamı istemiyor. Hukuki olmayan bir durum var mı acaba? Evi boşaltırsam ev sahibinin üzerimde yaptırımları var mı? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler…

  • 12 Kasım 2016

   Borçlar Kanununda belirtilen sürelere uyarak ve kiralayana bildirerek her zaman kiralananı tahliye edebilirsiniz.

 11. 9 Kasım 2016

  Merhaba avukat bey cevap verirseniz sevinirim ben 5 6 yıldır aynı dairede oturuyorum 7 ay önce ev sahibim oğlum gelecek çık dedi sonra kendim geleceğim dedi ama benim kontratımın bitmesine 6 ay falan vardi sonra benim bu ay eylülün 5 de yenilendi ama bana 25 gün sonra mahkemeden kağıt geliyor kızı burda çalışıyormuş o yüzden çıkmamı istiyorlar bana daha önce bana ihtar yollandı ne yapabilirim.

  • 12 Kasım 2016

   Bu bilgilerle net cevap vermek doğru olmaz ancak evden çıkmak istemiyorsanız dava açılmasını bekleyin ve bir avukat ile çözüme gidin. Kiracı tahliyesi davaları, kiracının korunan taraf olması ve usüli bir çok duruma dikkat etmek gerektiği için kiracı bakımından avantajlı denebilir.

 12. 5 Kasım 2016

  Merhaba,
  Temmuz sonunda bir ev satın aldım. Evde kiracı vardı. Evden çıkacağını fakat çocuğu hasta olduğu için 1 ay zaman istedi.
  İnsanlık yapıp olur tabi ki sorun değil dedim.
  Kiracıya 2 aydan beri ulaşamıyorum. Site yönetimi de ulaşamıyor. Evden eşyalarını alıp kaçmamış. Site yönetiminin ve güvenliğin bilgisi olmadan taşınma işlemlerine izin verilmiyor. Kiracı 3 aydan beri kira ödemiyor. Site aidatlarını nisan ayından beri ödemiyor. En son İSKİ den de gelip suyu kesmişler. 15 gün önce noterden ihtarname çektim. İhtarname de “1 ay içinde kira bedellerinin ve site aidatlarının ödenmesini ve kira sözleşmesine sadık kalınmadığı için sözleşmenin fesh edildiğini belirttim”. Ayrıca Kiracının bizzat imzaladığı ve tarih alanı boş olan bir kiracı tahliye taahhütnamesi bulunmaktadır.
  “Taahhütname de ev satıldıktan üç ay sure zarfı içinde evi tahliye edeceğim” yazıyor. Kiracıdan istediğim tüm borçları tahsil etmek ve en kısa surede evi boşaltmasıdır. Hukuki olarak bunu nasıl yapabilirim.
  Yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.
  Saygılar,

  • 12 Kasım 2016

   Telefonda bu durum konuşulmuştu.

 13. 17 Eylül 2016

  İyi günler bir konuda yarcimci olabileceginizi düşünerek size yaziyorum. 2 yıl önce çok kotü bir sekilde olan dükkani kiralayarak icine yuklu miktarda para harcayarak bir isletme actik. Bu isletme annemin adina sahis olarak acildi. Suanda dukkanimizin borclarindan dolayi dukkanimizi devretmek istiyoruz devr alacak kisi ve aramizda herhangi bir sorun yok her konuda anlastik fakat dukkan sahibi kontratta devr izniyle alakali olumlu yada olumsuz bisey yazmadigi halde hic bi sekilde buna izin vermiyor. Acaba biz sahis isimizi sirkete cevirerek devr alacak kisiyi buna ortak yapip daha sonra biz ortakliktan cikabilirmiyiz. Buna dukkan sahibinin karisabilecegi bir durum varmidir. Yada yaptigimiz sey yasalmidir. Yasal olmayan bir seyi yapmak istemiyoruz o yuzden sormak istedik tesekkurler simdiden

  • 21 Eylül 2016

   Kural olarak kiracı başka kiracıya kiralayamaz. Sözleşmeden buna izin veren durumlar müstesna. Diğer hususta ise yaptığınız şekilde olmaz çünkü siz şahıs olarak kiraladığınız yeri şirkete kiralayan ile yeni bir sözleşme yapmadan geçirmeniz aynı başkasına kiralamak gibidir. Kuracağınız şirket yine 3. kişi konumundadır ayrı bir tüzel kişiliği vardır her ne kadar şirketin ortağı siz olsanız da.

 14. 16 Eylül 2016

  Hocam meraba konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum cevap verirseniz çok sevinirim
  Hocam 3 katlı bir evimiz var bir katı bana ait ve diğer katları 2 kardeşime ait yalnız ayrı tapular yok bir tapu var ve oda babamın üstüne hocam sorum şu bir kardeşim taşındı ve evini bir kiracıya verdi yalnız kiracı çok gürültülü geceleri sesten gürültüden uyutmuyorlar gündüzleri evin içinde top oynuyorlar yukardan su döküyorlar misafirleri vesayre derken biz çok rahasız oluyoruz o kardeşimle küsüm kaç defa çıkar dedim kapınız ayrı yolunuz ayri dedi diğer kardeşim il dışında oturuyor onun evinde babam gil oturuyor yani 1. katta biz 2de kiracı 3de babam gil hocam bunların evden tahliyeleri için nasiıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

 15. 5 Eylül 2016

  Mustafa Bey merhaba,

  Bir kiracim var 3 senedir oturuyor. 1 yıldan sonra kiraları epey sarkitmaya başladı. Sabır sabır şu an 8 aydır ödemiyör.

  Bugün noterden ihtarname çektim.

  Sizin fikriniz göre nasıl bir yol izlemeliyim.

  • 6 Eylül 2016

   Tahliye işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Bize vekalet verirseniz işlemleri yürütebiliriz. Bu aşamadan sonra zaten ödeme ihtimali çok düşük görünüyor.

 16. 2 Eylül 2016

  iyi çalışmalar*
  Ben bırcok mesaj yazan kısının aksıne kıraacıyım ve ev sahibim daha dogrusu evın uzerıne kayıtlı oldugu sırket evı bır sahsa sattı bu sahsın benı yasal çerçeve içerisinde evden cıkarma suresı ne kadardır. ?

  • 2 Eylül 2016

   Evi aldıktan sonra 1 ay içinde bildirimde bulunduktan sonra 6 ay sonra kiracı tahliyesi davası açabilir.

 17. 23 Ağustos 2016

  Merhaba ,kiracım 2 ay oldu kira vermiyor ama hep verecem diyor .ben kiradayım 550 tl kira alıp normalde 850 tl kira veriyorum .kiracı kira vermediği için ben de kiramı vermekte zorlanıyorum ve mağdurum artık kiracılar ile uğraşmaktan çok sıkıldım kendim evime geçmek istiyorum bu düşüncemi kiracı ile paylaştım lakin henüz ev bile aramıyor kendine
  Ayrıca kirayı bu sene 550 yaptık daha önce 500 in altında olduğu için kirayı elden alıyorduk
  Mahkemeye de başvurumadım çünkü kontrat mart ayında
  ÖnerileriniZi bekler ,iyi çalışmalar dilerim

  • 23 Ağustos 2016

   kira borcunun verilmemesi kiracıyı evden çıkarmak için haklı bir neden sayılır. dolayısı ile bu şartlar altında kiracının tahliyesi mümkündür.

 18. 22 Ağustos 2016

  İyi çalışmalar,

  Bir konuda danışmak isterim.Beylikdüzünde kiracım oturuyor.01.10.2010 yılında 1 yıllık kira sözleşmesi yapmıştım.Ondan sonra herhangi bir sözleşme yapmadım.Bu süreç zarfında kiracı ev sahibi ilişkisi devam etti.Ancak kiraları 10-15 gün gecikmeli aldım.Ayrıca kira tutarı çevredeki diğer dairelere göre çok düşük kaldı.1100 civarı kiralar ancak 750 tl ye oturuyor.Sözleşmede kira artış oranı ya da üfe oranı belirtilmedi.Basit bir sözleşmeydi.Arttırmak istesek de istediğimiz ölçüde kabul etmiyor.Geçen yıl evi satmaya karar verdik.İlanı da verdik.Ayrıca kiracıdan evi 4-5 ay içinde tahliye etmesini istedik.Herhangi bir ihtarname göndermedik.Kiracı çıkacağını söylemişti ancak sürekli bahaneler üreterek evden çıkmayı geciktiriyor.Eve gelen alıcı adayları kiracıyı evde bulammadıkları için evi de göremiyorlar.Satış da yapamıyoruz.

  Sormak istediğim ;

  1-Kira sözleşmesi 1 yıllık yapıldığı ve devamında sözleşme yapılmadığı için şu an herhangi bir hükmü var mı?Yani iki tarafta aksine beyanda bulunmadıkça sözleşme otomatik 1 yıl uzuyor mu?Uzuyorsa 01.10.2016 ya kadar ihtarname çekmem gerekiyor mu?Çekmeme rağmen çıkmazsa ne yapmalıyım?

  2-İhtarname çekmeden polis marifetiyle çıkarabilir miyim?Olmuyorsa hangi gerekçeyi öne sürerek çıkarabilirim?Hukuki süreç nasıl işler?Bilgi verirseniz çok memnun olurum.Gerekirse süreçle ilgili sizinle irtibata geçebilirim.

  Saygılarımla.

  • 22 Ağustos 2016

   yoruma mail yolu ile cevap verilmişti. Kiralar düşük kaldı ise kira tespit davası açarak kirayı yükseltme imkanınız vardır. Onun dışında kiracıyı çıkarmak için haklı sebep olması gerekir. Evin satılması haklı sebep sayılmaz. Evde kiracı varken de ev satılabilir. Yeni malik isterse onu çıkarabilir. Kiracı evi göstermiyorsa bunun için bir dava türü var onun açılması gerekir. Bu mahkeme kararına göre kiracı belli zamanlarda evi göstermek zorunda kalıyor. İsterseniz bu davayı açabiliriz dolayısı ile mahkemece belirlenen sürelerde evi göstermeye mecbur kalabilir. Şuan sözleşme devam ediyor ve polisle mahkeme kararı olmadan çıkarmak mümkün değildir. Ya haklı neden bulup tahliye kararı alınacak yada kiracı ile birlikte satılması gerekecektir.

 19. 1 Ağustos 2016

  Merhabalar, 6 yıldır kiracısı olduğum evin sahibi kira artışlarını sözleşmede %10 yazmasına rağmen kiralar arttı, biz bundan yararlanamıyoruz diyerek geçen yıl %15 yapmama rağmen bu yılda %20 daha artış yapmamı istedi. Buna itiraz edip sözleşmede yazıldığı şekilde %10 yapacağımı söyledim. Her yıl otomatik uzayan sözleşme tarihide 15 gün geçmiş durumda. Acaba ev sahibim beni istediği an çıkarabilir mi? Bu arada kiralarımı hiç aksatmadım gününde ödüyorum.

 20. 18 Temmuz 2016

  Merhaba ev sahibim abim taşınacak diye evden çıkarmak istiyor beni,aynı semtte başka evleride var,sözleşmemiz bu ay bitiyor,sizce ne olabilit?

 21. 12 Temmuz 2016

  Merhaba 15 senedir kiraci oldugum camii altinda kiralari 3 er aylik pesin ödemek suretiyle ankara keciören müftülügüne ödüyordum 2016 haziran ayi sonu itibariyle sözlesme bitti fakat bize müftülükten hicbir yazi gelmedi 10 gün sonra camii dernegi baskani artik bizimle kira sözlesmesi yapacaksiniz dedi bunun üzerine müftülüge gittik biz onlara devrettik artik muhattabiniz onlar dedi basindan atti simdi dernekte 5.500 tl kira verdigim aylik isyerine 16.000 tl isteyip acikca cik git diyor sizden profesyonel yardim almak istiyorum lütfen acil ulasin ki hakli haksiz olmayalim

 22. 29 Haziran 2016

  merhabalar ben evimdeki sahislari cikartirmak istiyorum soslesmem falan yok evden cikmalari icin ihbar gonderdim sureside doldu ama hala cikmadilar elektirigi kestirdim ama yine cikmadilar ne yapa bilirim bu konuda yardim ediniz lutfen

  • 30 Haziran 2016

   Tahliye şartları varsa kiracının tahliyesi davası açmanız gerekir.

 23. 7 Mayıs 2016

  Merhaba. Mart 15 te evi kiraya verdim, kiracım ilk aydan kirayı ödememeye başladı.kira sözleşmesini çok basit yaptık ayrıntı yazmadık. kira müddetine 3 ay yazdık. kiracım kira ödemiyor üç ay müddetim var diyor. kontratta maddede kiranın aylık ve 5 gün içinde ödenmesi gerektiğini bildiriyor. kendimde kiradayım. kiracıya ödeme yapmayacaksan çık kendimin oturacağını söyledim. kontrat olduğu için çıkmayacağını söylüyor.kontrat üç aylık nezaman ihtar çekmeliyim çıkarmak için. ne yapabilirm çıkarmam için sözleşmeyi yenilemezsem sözleşme kendiliğinden yenileniyor.

  • 7 Mayıs 2016

   kiralanan taşınmazların ilamsız icra yoluyla tahliyesi yoluna başvurabilirsiniz.

 24. 8 Nisan 2016

  Kiracıyı evden çıkarmak istiyorum. Şuan ki avukatım çok uzattı süreci evden çıkaramadı kiracıyı. Bende kira tahliyesi konusunda uzman avukatla çalışmak istiyorum. Ne yapmalıyım bunun ücreti ne olacak bize.

  • 20 Nisan 2016

   Akın Bey, bunun için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Hukukun el verdiği şekilde kiracının tahliyesini sağlamaya çalışırız.

 25. 3 Şubat 2016

  Merhaba. Dairemizde 10 aydır kiracı var. Kira ödemelerini ypıyor . Ancak durum şu; evi satmam gerekiyor durumum itibariyle . Bunu söylediğimde karşı çıktı. Sürekli arayıp rahatsız ediyor . Kombi arızası diyor, kapı kırıldı diyor vs vs bu kişiyi nasıl tahliye edebilirşz

  • 3 Şubat 2016

   Kiralanan evin icra yoluyla tahliyesi yoluna gidilirse hem paranın tahsilini hemde evin tahliyesini en hızlı şekilde böyle sağlayabilirsiniz. Bu işlemleri bizimle yapmak isterseniz iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

 26. 31 Ocak 2016

  Avukat bey, kiracıyı evden çıkarmak istiyorum. 4 ay oldu kirayı vermiyor. Her zaman diğer ay vereyim diyor ama gelen kira yok. Kiracının tahliyesini nasıl sağlarız hemen.

  • 31 Ocak 2016

   kiracıyı evden çıkarmak için en uygun yol zaten kiracının kira ücretini ödememesidir. Sizin anlattığınız gibi 4 aylık kira borcu ödenmemişse kiracı tahliye edilebilir. Tahliye davası açılabileceği gibi, kiralanan taşınmazların ilamsız icra yoluyla tahliyesi yoluna da başvurulabilir.

 27. 30 Kasım 2015

  Merhaba bir dairemi kiraya verdim kiraciya polis baskın yapmış kiracim gasp darp beyaz kadin ticareti yapıyormuş evimden nasıl tahliye edebilirim

  • 30 Kasım 2015

   Hamza Bey,
   Yargıtay kararı “kiracı hakkında fuhşa teşvik, fuhuş yaptırmak ve aracılık etmek suçlamalarından dolayı kamu davası açılmış olması durumu açıktan fena muamele olarak kabul edilmiş ve bu durumda her hangi bir ihtara gerek kalmaksızın kiracının tahliyesine karar verilmesi gerektiği” şeklindedir. Bu durumda polis baskını sonucu kamu davası açılırsa ihtarsız tahliyeli davası açmanız mümkündür.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: