(Ödenmeyen) Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir?
                           (Ödenmeyen) Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir? Çek, özellikle ticaret hayatında nakit para yerine tercih edilen ödeme araçlarındandır. Ancak bazen de elinizde çek bulunmasına rağmen bankaya gittiğinizde size çekin üzerinde belirtilen tutarın ilgili kişinin hesabında olmadığını ve bu nedenle de size ödeme yapılamayacağını belirtebilirler. Böylece ilgili banka çekin üzerine karşılıksızdır ibaresini de ekleyerek size ödeme yapmadan çeki geri verebilmektedir. Yaşanan bu durum, çekin karşılıksız kalma halidir. Elbette ilk olarak zarara uğradığınızı düşünerek korkabilir ve karşılıksız çek nasıl tahsil edilir diye düşünebilirsiniz. Ancak asıl yapılması gereken bu konuda uzman, tecrübeli ve bilgili bir avukattan yardım alarak karşılıksız çekin tahsilini gerçekleştirmeniz ve sizi mağdur eden bu kişilerinde ceza almasını sağlamanızdır.

Karşılıksız Çekin Tahsili

Çeki elinde bulunduran kişi bankaya gidip çekin üzerindeki bedeli tahsil etmeye çalışmasına rağmen ilgili kişinin hesabında para bulunmaması üzerine ilgili banka çekin üzerine karşılıksızdır yazarak söz konusu çeki karşılıksız çek haline dönüştürmektedir.  Bu durumda ödenmeyen çek tahsilat işlemleri ile ilgili bir avukattan yardım alınması en doğru yoldur.

Bununla birlikte karşılıksız çekin tahsili için öncelikli işlem, çeki veren ya da ciro edenlere karşı bir icra takibi başlatılmasıdır. İcra Müdürlüğü’nde dosya açılmasının ardından ilgililere ödeme emri tebliğ edilmesi ve tebliğ süresinden itibaren beş gün boyunca bir itiraz yapılmaması durumunda ilgililerin üzerlerine kayıtlı mal varlıklarına veya 3. kişilerdeki alacaklarına haciz konabilir ya da başka bankalarda hesapları olması durumunda bu hesaplara haciz konularak zararınızın giderilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca fiili hacze dahi gidilebilinmektedir.  Böylelikle ödenmeyen çek tahsilat işlemeleri gerçekleştirilebilinmekte ve mağduriyetinizin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu hususlar tabi ki genel tahsilat yöntemleridir. Her olayın, borçlunun ve alacaklının durumuna göre farklı işlemler yapılabilmektedir.

Ayrıca çekin üzerinde belirtilen ilgili banka, çeki elinde bulundurana karşılıksız çekin çek yaprak bedelini ödeyerek zararının bir kısmını da karşılaması gerekmektedir.

Ödenmeyen çek tahsilat işlemleri yanı sıra çekteki ilgililere karşı altı aylık hak düşürücü süre içerisinde çeki elinde bulunduran şikayette bulunarak bu kişilerin cezalandırılmasını sağlayabilmektedir. Karşılıksız çekin tahsili ve ilgililerin cezalandırılması için yapılacak bu işlemlerin tamamı, çeki elinde bulunduranın talepleri ile çeki düzenleyene, cirantalarına ve çekin diğer borçlularına karşı yürütülebilinmektedir. Ancak bu işlemlerin yapılabilmesi için çekin yukarıda belirtilen ibraz süreleri içerisinde bankaya sunulması ön şartı mevcuttur. Bu ön şartın gerçekleşmemesi halinde karşılıksız çekin ödenmesi sağlanamamaktadır ve mağduriyetiniz devam edebilmektedir.

Çekin İbraz Süreleri

Çekin tahsilini sağlamada önemli olan bir konuda ibraz süreleridir. Çekte ibraz süresi, çeki elinde bulunduran kişinin çekin tahsilinin sağlanabilmesi için bankaya başvuruyu yapması gereken süredir. Zira çeki elinde bulunduran ibraz süresi içerisinde bankaya başvuruyu gerçekleştirmez ise çekin tahsilatı yapılamamaktadır.

Çeklerle ilgili olarak genel ibraz süreleri şunlardır;

 • Düzenlenme yeri ile ödeme yeri aynı ise ibraz süresi on gün,
 • Düzenlenme yeri ile ödeme yeri farklı ise ibraz süresi bir ay,
 • Düzenlenme yeri ile ödeme yeri farklı kıtalarda ise ibraz süresi üç aydır.

Karşılıksız Çekin Tahsili ve Hukuk Büromuz 

Hukuk büromuz uzman ekibiyle hukuki birçok alanda ve ihtiyaç duyulan her yere ve her kimseye hukuki hizmet sunmaktadır. Ödenmeyen çekin tahsilatı işlemleri, uzman bir bakış açısıyla birçok elden yürütülmesi gereken ve birçok düzenlemeyi de içerisinde barındıran işlemlerdendir. Bu nedenle de karşılıksız çek nasıl tahsil edilir sorusuna cevap arayıp ve bulunan cevaplar doğrultusunda da kendi başınıza telafisi mümkün olmayan zararlar oluşturmak yerine uzman ekibimizle birçok açıdan gereken işlemleri yerine getirerek mağduriyetinizin son bulmasını sağlayabilirsiniz.

Siz de karşılıksız çekin tahsili işlemleri için hukuk büromuzla görüşmek isterseniz web sitemizin iletişim kısmında yer alan telefonu arayarak, web sitesinin sağ alt kısmında yer alan soru sor kısmına düşüncelerinizi ileterek ya da diğer iletişim kanalları ile tarafımıza ulaşarak randevu alabilir ve tarafımızla görüşme sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 7 Mart 2017

  Benim elimde 55 bin tllik karşılıksız çek bulunmaktadır çek sahibi çiro yapanların üzerinde hiçbir mal varlığı görülmüyor buna rağmen yasal yönden nasıl çekimi tahsil edebilirim bu kadar basitmi çek ver sonra üzerinde hiçbirşey bırakma rahat rahat dolandır milleti dolaş ceza alma

  • 10 Mart 2017

   Karşılıksız çek keşide eden kişiye hapis cezası şuan yürürlükte. Ek olarak bir avukat ile anlaşırsanız tahsil etmenin bir yolunu bulacaktır.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: