İş Mahkemesi Avukatları - Mıhcı Hukuk Bürosu
İş Mahkemesi Avukatları – Mıhcı Hukuk Bürosu

İşçi ve işverenler arasında imzalanan iş sözleşmesinden kaynaklanan hak ve alacaklar iş hukukunun konusunu oluşturmaktadır. 4857 sayılı kanundan doğan İş hukuku davalarında görevli mahkeme iş mahkemeleridir. İş hukuku alanda uzmanlık sağlayan ve iş davalarına bakan avukatlara da iş mahkemesi avukatları, bir diğer deyişle iş hukuku avukatları da denmektedir.

İş hukuku niteliği itibariyle kapsamlı, teknik ve uzmanlık gerektiren bir hukuk alanıdır. İş davalarında gerek sözleşmenin feshi aşamasındaki problemler, gerekse hizmet tespiti ve  kıdem ihbar tazminatı, fazla mesai ve yıllık izin ücretlerinin hesaplanması gibi konulardaki teknik ayrıntılar konuyu uzman bir iş mahkemesi avukatının ele alıp, detaylı ve titiz bir çalışma sonucu başarıya ulaştırabilmesinin önemini artırmaktadır. Hatta dava aşamasında birtakım hakların ileri sürülebilmesi için geç olmaması aşamasında sözleşme feshedilmeden iş mahkemesi avukatlarına danışılması  ve hukuki danışmanlık alınması son derece önemlidir. Böylece davada daha avantajlı bir konum elde edilecek ve davanın boş yere sürüncemede kalması ve gereksiz hak kayıplarının da önüne geçilecektir.

İş Mahkemesi Avukatları Hangi Davalara Bakar?

4857 sayılı iş kanunu hükümleri uyarınca akdedilen iş sözleşmesinin uygulanmasından doğan hak ve alacaklar ile bu konularda çıkan uyuşmazlıklar iş hukukunun ve dolayısıyla mahkemesi avukatlarının faaliyet konusunu oluşturmaktadır.

İşçi ve işveren arasındaki, iş sözleşmesine dayanan hak ve yükümlülüklerin ihlali halinde taraflardan her biri, kendisi veya vekalet vereceği bir iş hukuku avukatı vasıtası ile iş mahkemelerinde dava açmak suretiyle hakkını arayabilmektedir. Çalışma sürelerinin tespitini içeren hizmet tespit davaları, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi tazminatlar, bireysel ve toplu iş sözleşmelerinin haksız sona erdirme hallerinden doğan davalar ve buna benzer davalar iş mahkemesi avukatlarının faaliyet alanını oluşturmaktadır.

Bir tarafın bağımlı olarak iş görmeyi (işçi), diğer tarafın da ücret ödemeyi (işveren) taahhüt etmesinden oluşan iş sözleşmeleri sözleşmede belirlenen süreye göre belirli süreli iş sözleşmeleri ve belirsiz süreli iş sözleşmeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra çalışılan sürenin şekline göre de tam süreli ve kısmi süreli iş sözleşmesi olarak çeşitlilik göstermektedir. İş hukuku alanındaki davalar genellikle sözleşmenin sonlandırılış şeklindeki uygulamalardan doğmaktadır. Sözleşmenin tek taraflı ya da iki taraflı sonlandırılış biçimi olan fesih; tarafların anlaşması, ölüm, belirli süreli iş sözleşmesinin süresinin bitmesi gibi sebeplerle sona erdirilebilmektedir. Feshin haklı fesih ya da haksız fesih şeklinde olmasına göre de işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi hak ve alacakları doğabilmektedir. Bu açıdan feshin şeklinin olayların akışına göre iyi tespit edilmesi açılacak iş davasında talep edilecek hakların kayba uğramaması açısından önemli olup, alanında uzman iş mahkemesi avukatlarına danışılması yerinde olacaktır. Kıdem ihbar tazminatına ek olarak maaş, fazla mesai, dini milli bayram, yıllık izin alacaklarına ilişkin davalar ile işe iade davalarında yine iş mahkemesi avukatlarından yardım almak işçinin lehine olacaktır.

İş Hukuku Davaları Hangi Mahkemede Görülür?

İşçi ve işveren arasında akdedilen iş sözleşmesinden ya da 4857 sayılı iş kanunu ve sair mevzuatta yer alan iş ve sosyal güvenlik hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda görevli mahkeme iş mahkemeleridir.

Yetki açısından, 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu 5. Maddesine göre; İş davaları, karşı dava açılacak olan kişinin ikametgahının bulunduğu yer mahkemesinde veya işçinin işini gördüğü yer mahkemesinde de açılabilir. Bu iki yerden başka yerde açılan davalar yetkisizlik nedeniyle ret olacaktır. Bu konuda davanızı iş mahkemesi avukatlarına verirseniz, usuli ve maddi hatalar olmadan hakkınıza daha hızlı kavuşabilirsiniz. İş Mahkemesi Avukatları İstanbul.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 25 Mayıs 2017

  Merhabalar…esenyurtta ayrıldığım firmadan Kıdem tazminatı ve fazla mesai ücreti olarak toplamda 40 bin tl alacağım var dava baslatmak istiyorum nasıl yardımc olabilirsiniz..

  • 25 Mayıs 2017

   iletişimden bize ulaşırsanız durumu değerlendirelim.

 2. 24 Nisan 2017

  İyi Günler , Prim alacağı ile ilgili zaman aşımı var mı ,

  • 21 Mayıs 2017

   Genel olarak borçlarda zamanaşımı 10 yıldır. İşçilik alacaklarında 5 yıl. Bahsettiğiniz prim alacağının zamanaşımı 5 yıldır.

 3. 5 Nisan 2017

  Merhaba Avukat Bey;

  22 aydır çalıştığım şirketimden bölge müdürümün bahaneler bularak beni 1 ay oyaladıktan ve savunma istemleriyle geçiştirme durumundan sonra işten haklarımı alarak çıktım feshih sözleşmesini de imzaladım. Fakat ben işten çıktıktan sonra firma ya işe geri dönüş davası açarak mağdurutiyetimi gidermek istiyorum bunu yapabilirmiyim? Nasıl yapabilirim?

  • 10 Nisan 2017

   Size konu ile ilgili mail atıldı.

 4. 14 Mart 2017

  8 yıl çalıştığım özel şirketten istifa ettirildim.kazalardan fiş kesilmeden satılan parayı yine şirket harcamasindan düştüm ve hırsızlıkla suclandim aynı sektörde çalışmama izin verilmeyecegiyle tehdit edilerek istifaya zorlandım ve tazminatımı almak için dava açmak istiyorum sizce kazanirmi yim.

  • 20 Mart 2017

   Bu bilgilerle net cevap vermek doğru olmaz ancak bu durumları ispat edecek tanıklarınız varsa iş davasında işçi yüksek oranda kazanır.

 5. 13 Mart 2017

  merhaba iyi günler Mustafa bey ben ve arkadaşlarım bir konu hakkında size danışmak istedik biz özel bir şirkette patlayıcı madde üreten bir firmada çalışıyoruz 10 gün önce çalıştığımız şirkete bir şikayet sonucu çalışma bakanlığından müfettişler geldi şikayet sebebi ise bizim patlayıcı üreten bir firma olduğumuz için çalıştığımız yerin kanunen şehir dışında olması gerekiyor ve şehir dışında olduğu için bizimde serviste geçen yol sürelerin mesai olarak bize ödenmesi gerektiğidir fakat müfettişler geldiğinde firma müfettişlerin karşısına kendi seçilmiş elemanlarını çıkardı sizce bu incelemeden nasıl bir sonuç çıkar

 6. 2 Kasım 2016

  Mrb08,08,2015 tarihinde çözüm güvenlik sirketinde çalışmaya başladım şirketin projesi bittiği için 01,11,2016 tarihinde ayni projeye diplomat güvenlikle çalışmaya başladım maaşın ve tazminatı alamadım fesih sozlesmesini imzalada
  Irktan sonra yaptıracağını söyledi ne yapmam lazım teşekkürler

  • 12 Kasım 2016

   Yorumunuzdan net bir şey anlaşılmıyor malesef. Yanlış yanıt vermemek için anlaşılır bir şekilde yazabilir misiniz?

 7. 29 Ekim 2016

  merhabalar.benim bir sorum olacaktı.babam 10 yıldır çalıştığı şirketten tazminatsız olarak gönderildi.mahkemeye vedik ve kazandık.ve en güzeli birde zaman aşımından dolayı 2000 tl kadar karşı tarafın avukat parasını ödedik.nitekim işverenin şirket üzerine hiç bir mal varlığı gözükmediği için parayı tahsil edemiyoruz.işveren zengin birisi ve üzerine mal varlığı olmasına rağmen biz işverenin şahsı adına parayı tahsil edemiyoruz.ille şirket üzerine olması gerekiyormuş.şimdi benim mantığım bu durumu algılayamıyor.işçi hakkını kazanmış olduğu halde neden parayı tahsil edemiyor.bu konuda başka bir çözüm yolu yok mu? bu adam şirketi bundan sonraki hayatında kullanmazsa bizim sadece köle olarak çalışıp hakkımızı dahi alamadığımız bir adalet sistemi olduğuna inanmak istemiyorum.lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • 12 Kasım 2016

   bu alacağın tahsil edilebilmesinin bir çok yolu olabilir. mal kaçırma mı var? şirketin belirlenmiş sermayesi ödenmiş mi ödenmemiş mi? yönetim kurulu üyesinin sorumluluğuna gidilecek bir durum var mı yok mu hiç bir bilgi yok. bunların ve bir çok şeyin bilinmesi gerekir.

 8. 26 Ekim 2016

  iyi günler 03. 03 2016 tarhinde emekli oldum fakat 01.10 2016 tarihinde emekliliğimin durdurulduğu emekliğimin iptaal edildiğini sebeb olarak 1989 yılında maaş bordrasında benim sgk sicil numaram ama isim kısmında ergin yazılmış bu ara ismim engin krdeşimin ergün ikimizde aynı işyerinde çalışıyorduk işverende babamızdı kardeşim 1989 yılının tamamında askerdi.fatih sigorta kardeşimin asker olduğunu belgeler gösterdik fakat iş mahkemesine gitmemizi ancak onun kararıyla düzeltileceğini o yıllar işveren babam ve kardeşimi şahitlik yapmasıyla düzeltebilirmiyim acaba bu arada emekliğimim durdurulduğu için verilen maaşları geri istiyorlar

  • 26 Ekim 2016

   Bu konuda bahsedildiği gibi iş mahkemesine gitmeniz gerekiyor ve o iş yerinde ve etraf iş yerinde çalışanların tanık gösterilmesi gerekecektir.

 9. 9 Temmuz 2016

  Slm gida sekturunde 5 yildir calismaktayim sube degistirmemi istiyorlar ama ben istemiyorum ise girerken 5 sayfalik sözleşme imzaladim sube degiştirmek mecburi oldugunu yazilıyormuş. Kendim ayrilirsam tazminat alabilirmiyim

  • 30 Temmuz 2016

   Bu bilgiler ile cevap vermek doğru olmaz. Sözleşmeyi görmek ve şubeler arası mesafeyi bilmek gerekiyor.

 10. 27 Haziran 2016

  Ozel bir guvenlik sirketinin site projesinde calismaktayim.sirketim ihaleyi kazanamadi baska bi şirket geliyor.bizde haklarımızı alıp ayrılmak istiyoruz.şirket bize haklarımızın site yonetiminde olduğunu söylüyor.site yönetimi de haklarınız aynı şekilde devam ediyor bundan dolayı tazminat veremeyiz diyorlar.haklarim nelerdir alabilirmiyim

 11. 23 Haziran 2016

  iyi günler.ben İstanbuldan yücel. Rusyanın kazan şehrinin nijnikamsk şantiyesinde demirci olarak çalıştım. İki gün önce Turkiyeye geldim ..biz bu şantiyeye işçi bulma kurumu dahilinde gitmedik. Hiç bir iş sözleşmesi imzalamadık..sadece orda imzaladığımız Rus sözleşmesini hatırlıyorum..sadece ben orada 20 ay boyunca işçi vizesiyle çalıştım ve orada çalıştığıma dair bir evrak konsolosluktan aldım..benim gibi mağdur olan dört beş arkadaşım daha var..onlarda konsolosluktan o evrakları aldılar. Şirket bize hiçbir tazminat talep etmedi. Doğrusu hiçbir arkadaşım almadı..bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. çünkü bu şantiyede 3000 Türk çalışıyor. Firma ismini cevap aldıktan sonra size dönerim…

  • 23 Haziran 2016

   m.mihci@mihcihukuk.com adresine telefon numaranızı atarsanız ayrıntılı olarak konuşabiliriz. Yeterli bilgi verilmediği için net bir şey söyleyemiyorum şuan

 12. 8 Haziran 2016

  Kendi isteğimle 5 yıldır çalıştığım kurumumdan ayrılıyorum. Özel bir okulda yönetici olarak görev yapıyorum. İstifa dilekçemde dikkat etmem gereken bir özellik ya da ayrıntı mevcut mudur?

  • 9 Haziran 2016

   Herhangi bir talebiniz yoksa gerek yoktur. İhbar sürelerine dikkat edin, ispat açısından noteri kullanmayı tercih edin.

 13. 25 Mayıs 2016

  Merhaba is sözleşmelerinde ücret belirtilir mi ben şuan calistigim yerde 2000 TL maaş alıyorum ama SSK primin askeri ücret üzerinden yatiyo iş sözleşmenin feshinde tazminat im hangi ücret üzerinden ödenir geriye dönük primlerinin 2000 TL üzerinden ödenmesi mümkün olurmu

  • 1 Haziran 2016

   bu konu ile ilgili 2 tanık bulabilirseniz tam rakam üzerinden tazminat alırsınız.

 14. 2 Ocak 2016

  Merhaba avukat bey iş hukuku ile ilgili bir soru sormak istiyorum. 2013 ün başından beri bir yerde çalışıyorum. Çalıştığım yer haftada 55 saatin üzerinde çalıştırıyor ve fazla mesai ücreti vermiyor. Yıllık izinler de aynı şekilde hiç kullandırılmıyor. Ben istifa etsem fazla mesai ücretimi ve tazminatlarımı alabilir miyim? Ben istanbulda değilim ama sizin tanıdığınız iş mahkemesi avukatları var mı kocaelinde?

  • 2 Ocak 2016

   Merhaba, fazla mesai ücretinin ve yıllık izinlerinin keyfi olarak verilmemesi işçi için haklı nedenle fesih şartlarını oluşturur. İstifa ederken noter yolu ile bu konuları belirtip istifa edin. Daha sonra dava yolu ile haklarınızı alabilirsiniz. Fazla mesai, yıllık izine ek olarak kıdem tazminatına da hak kazanabilirsiniz.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: