İbraname İmzalayan İşçi Tazminat Alabilir mi?
İbraname İmzalayan İşçi Tazminat Alabilir mi?

İş hukukunda ibraname işçi ile işveren arasında imzalanan işçinin işvereni tüm haklarını aldığından bahisle geçmişe yönelik olarak arada herhangi bir alacak veya tazminat hakkının kalmadığını belirten bir sözleşmedir. İş hukuku işçiyi koruyan bir hukuk dalı olduğundan dolayı işçiden alınan ibranamenin geçerliliği de belli şartlara bağlanmıştır. Bu durumda bize gelen mail ve telefonlarda  ibraname imzalayan işçi tazminat alabilir mi? Tüm haklarımı aldım diye imza attım ama alamadım haklarım gitti mi? İbranameye imza attım ama tazminatlarım verilmedi alabilir miyim? gibi sorular başta gelmektedir.Aşağıda sıraladığımız bu şartları içermeyen ibra sözleşmeleri geçersizdir.

İbraname ilk olarak usulüne uygun yapılmalıdır.

Halk arasında borcum yoktur kağıdı olarak da bilinen ibranamenin yapıldığı zaman, ibranamenin geçerliliği bakımından önem taşımaktadır. Kanuna göre ibranamenin geçerli olabilmesi için iş sözleşmesinin sona ermesinden en erken 1 ay sonra imzalanabilir. Yani işçi iş sözleşmesi sona erdiği gün sonra 1 ay içinde ibranameye imza atmışsa geçersizdir. İşçi dava yoluyla haklarını alabilir. İşçilerin burada dikkat etmesi gereken bir husus ise, imzaladıkları ibranamenin tarihidir. İşverenler bu şartı yerine getirmek için iş çıkış anında ibranameye imza attırmış olmalarına rağmen, ibranamenin kağıt üzerindeki tarih kısmına 1-2 ay sonranın tarihini yazmalarıdır. Bu sayede sanki ibraname 1 aydan sonra yapılmış süsü verilmektedir. Kanunun iş sözleşmesi bittikten en az 1 ay sonra imzalanmasını istemesinin nedeni işçinin istifa anında baskı ile ibraname imzalamasının önüne geçmektir.

İbraname yazılı olmadıkça geçersizdir. Sözle yapılan ibra yok hükmündedir.

İbra konusu işçinin alacak türü ve miktarının ayrı ayrı ve açıkça belirtilmesi gerekir. Yani “tüm haklarımı aldım” ya da “şu kadar miktar hakkımı aldım”  şeklindeki ibranameler geçersizdir. İbranamede işçinin tüm alacak kalemleri tek tek yazılmalıdır. Örneğin kıdem tazminatı şu rakam, ihbar şu rakam, fazla mesai şu rakam şeklinde tüm alacak kalemleri yazılmalıdır.

Son olarak işçinin tüm işçilik alacakları noksansız banka aracılığı ile yapılmaması durumunda ibraname yine geçersiz olacaktır. Elden verilen işçilik alacakları karşısında alınan ibraname kanuna göre geçersizdir. İşveren banka üzerinden yatırdığı işçilik alacaklarını eksik yatırmış ise işçi yine tüm alacakları bakımından kalan kısmı İş Mahkemesinde dava edebilir.

Ayrıca zorla ve baskı ile alınan ibraname, beyaza imza, tarihsiz ibraname alınması da ibra sözleşmesini geçersiz kılacaktır. Bazı işverenlerce yapılan bu uygulamalar diğer işçilere de yapıldığından İşçi bu durumu tanıkla kolaylıkla ispat edebilir.

Son olarak işçi ibranameye imza atmış olsa bile yukarıdaki şartlar sağlanmadığı durumlarda hakları boşa gitmez, iş sözleşmesinin bitiminden itibaren 5 yıla kadar dava yoluyla tüm alacak haklarını alabilir. İmza attım haklarım gitti gibi bir düşünce tarzı doğru değildir.  İşverenlerde ibra sözleşmeleri hazırlarken yukarıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekir.

İş sözleşmesi fesihlerinde bu hususlar ile çokça karşılaşıldığından aşağıdaki butonlar ile siz de sosyal medya ortamlarında bu yazıyı paylaşarak hakkını alamayan işçilerin haklarına ulaşmasına neden olabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 1 Nisan 2017

  Avukat bey merhaba ismim Aydın özel bir şirkette 6 yıl calıştım sonrasında işi bıraktım şirket sahibi bana kıdem tazminatı mı eksik siz verdi bir sürüde imza attırdı işten çıkış tarihimle aynı gün imza attım günde 3saat mesai yaptım 6yıl boyunca tek ispatım beraber çalıştığım 3 şahidim var mesai yaptığımıza dair sahitlik ederler birde kamera kayıtları var kaçta girip kaçta çıktığımıza dair dava acsam 6yılık mesai ücretini alabilir iyim lütfen yardımcı olun avukat bey

  • 10 Nisan 2017

   Merhaba, tanıkla fazla mesainizi ispat edip alabilirsiniz. Ancak fazla mesainin zamanaşımı dolayısı ile son 5 yılı alınabilir.

 2. 17 Kasım 2016

  Merhaba avukat bey, özel bir firmada 2 yıl 9 ay orta düzey yönetici olarak görev yaptım..firmanın yöneticisi yanıma gelerek mesaı giriş cıkıs saatlerımde problem bukundugunu gerekce göstererek işten cıkarılacagımı beyan etti,tazmınat talep ettıgımde verılmeyecegını istifa edersem sonra ki işe girişte referans problemı yasamayacagımı belırterek bır nevı baskıyla “kendi isteğimle” istifa örneğini vermemi istedi, birde bos ibraname imzalattı..bu durum sürekli kafamı kurcalıyor bu firmaya karşı herhangi bir hak talep edemez miyim? Bilgi vermenızı rica ederim, saygılarımla

 3. 22 Ekim 2016

  Merhaba ben özel şirkette çalışıyorum dün askerlik nedeniyle işten ayrıldım silüsü mü falan verdim şirkete fakat ibraname imzalattılar alacaklarımdan refakat ediyorum ama yazıyordu bütün alacaklarımı aldım diye ama miktar yazmıyordu tazminatı mı ve yıllık izinlaerimin parasını alabilirmiyim

  • 26 Ekim 2016

   Anlattığınız gibi ise haklarınızı alabilirsiniz iş mahkemesinde dava yoluna gitmeniz gerekmektedir.

 4. 12 Ağustos 2016

  Merhabalar bende istifa ettigim sirketten bütün haklarımı aldigima dair imza attim senelik iznimi maasimi hicbirseyimi almadim bide eskiye donuk 3 aylik sigortam yapilmamis bunla ilgili haklarimi sirketten alabilirmiyim

  • 12 Ağustos 2016

   Tabi ki alabilirsiniz. İbranamenin şartlarından biri de banka kanalı ile tutarın tamamının yatırılmış olmasıdır.

 5. 1 Temmuz 2016

  merhaba mustafa bey bir sorum olacaktı.babam 31.07.2015 te işten ayrıldı. (vergi indirimi ile ) ibranamede şöyle yazıyor “fiilen çalıştığım süre içerisinde hak etmiş olduğum bilimum ücretlerimi,fazla mesai ücretlerimi,hafta tatillerimi,genel tatillerimi,yıllık ücretli izinli haklarımı ,sair ücret unsurları ile ihbar süresi ve kıdem tazminatı ile 4857 sayılı iş kanunun tarafına sağladığı hizmet akdinden doğan tüm hak ve alacaklarımı nakden ve tamamen aldım ve eksiksiz kullandım. yazıyor devamında işverenleri ve işveren vekillerini birlikte ve ayrı ayrı olarak hiçbir tesir altında kalmadan kendi rıza ve muvaffakatimle dava ve talep haklarından da feragat ederek geri dönülmeyecek şekilde ve bütün kapsamı ile ibra edrim” yazıyor.babam 20 yıl çalıştı tatil günleri izni yoktu, yılda 15 gün tatil yapıyordu ve her gün en az 5 saat mesai (20 yıldır ). yapıyordu.aldığı tazminatta 40.0000 liradır.kağıtta kıdem tazminatı ve damga vergisi ne kadar olduğunu yazmışlar. dediğiniz gibi mesai ücreti ne kadar gibi şeyler yoktu. ayrıca bu kağıt ağustos 25 inde yapıldı 1 aya 6 gün kala , fakat ibranamade hiçbir tarih yazmıyor.sadece imzaladığımız 6 aya. böldüğümüz çekde yazıyordu mahkemeye verebilirmiyim. şimdiden teşekkürler

  • 30 Temmuz 2016

   İbraname geçersizdir. Bize vekalet verirseniz hak ettiği miktar ne ise onu alabiliriz.

 6. 9 Nisan 2016

  Kolay gelsin avukat bey, patronum işten çıkarırken kağıda haklarımı aldığıma dair yazı yazdırdı ibraname imzalattı. Ama yazdığınız gibi herşeyi ayrı ayrı yazmamıştı. Ben haklarımı verecek diye imzaladım ama sonra bu gun yarın derken haklarımı yatırmadı. Ben dava açmak istiyorum. Haklarım var mı yoksa imzaladım diye tüm haklarım gitti mi?

  • 10 Nisan 2016

   Ali bey, yazıda belirtildiği gibi ibranamenin geçerliliği için belli şartlar mevcut. Her bir kalemi ayrı ayrı yazmadan veya iş akdi sonlandıktan 1 ay sonra imzalanmayan veya banka kanalı ile eksiksiz yatırılmayan ibranameler işçi imzalasa dahi geçersizdir. Haklarınız gitmedi. Dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: