Borçlu Olmadığı Halde İcra Tebligatı Gelen Ne Yapmalı?
Borçlu Olmadığı Halde İcra Tebligatı/Yazısı Gelen Ne Yapmalı?

İcra İflas Kanununa ve mevzuata göre bir kişi alacaklı olmadığı halde başka bir şey kişiye karşı ilamsız icra takibi yolu ile icra takibi başlatabilmektedir. İcra takibi başlatacak kişinin, takibi başlatırken icra dairesine her hangi bir belge verme yükümlülüğünde değildir. İcra daireleri de ödeme emri gönderirken bir kişinin kişiye olan boşluğunu araştırma görevi yoktur. Hal böyleyken borçlu olmadığınız halde veya icra dairesinden gönderilen miktar kadar borçlu olmadığnız halde tarafınıza icra yazısı gönderilebilir

Kendisine icra dairelerinden icra tebligatı gelen kişi ilk olarak tebligat üzerine kendisine tebliğ edilen tarihi yazmalıdır. Bu itiraz süresinin sonunun tespit edilmesi için önem arz etmektedir. Borçlu olmayan veya ödeme emrinde belirtilen miktardan daha az borçlu olan kimse, eğer takip ilamsız takip ise 7 gün; çek, senet poliçe gibi kambiyo senetlerine özgü ödeme emri gelmiş ise 5 gün içinde borca yada imzaya itiraz etmelidir. Aksi halde borcu kabul etmiş sayılır ve haciz işlemleri uygulanmaya devam eder.  İcra takibinin türüne göre itiraz sonrası yapılacak işlemler değişik ihtimallere göre farklılıklar gösterir. Borçlu olmayan kişi için ayrıca bir seçenek olarak genel mahkemelerde menfi tespit davası açarak borçlu olmadığının tespitini mahkemeden istemesi önerilebilir. Hatta icra tehdidi ve baskısı altında veya icra takibinde sonra borçlu olmadığı halde karşı tarafa ödeme yapan kişi bir icra avukatına vekalet vererek ve istirdat davası açarak ödediği meblağın kendisine iadesini sağlayabilir.

Bu tür hukuki konularda hak kaybı yaşamamak için alanında icra hukukunda uzman  avukatlar vasıtası ile profesyonel destek almalısınız. Aksi halde borcunuz olmamasına rağmen, yüklü miktarlarda borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mıhcı Hukuk Bürosu bu konuda uzman avukatları ile haksızlığa uğramış veya uğrama ihtimali olan kişilere avukatlık hizmeti vermektedir. Borcunuz olmadığı halde borç ödemeyin. 

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 29 Aralık 2016

  Merhabalar iyi günler ttnetden sene başında bana icra davası açılmış ilamsız takipde icra davası ben buna yedi gün içinde gidip itiraz ettim arkasından suç duyurusunda buldum savcılığa. Tekrar aralığın 26 sında tüketici heyetine şikayet etmişler beni yazı geldi on beş gün içinde itiraz etmezseniz ilamlı takip başlatılacaktır diye bende tüketici mahkemesine gidip itiraz ettim dava açmış oldum ve dava açmak için ücret ödedim dava olumlu sonuçlandığı takdirde yatırdığım masrafları alabilirmiyim

  • 5 Ocak 2017

   Davayı kazanırsanız ve yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesini talep etmiş iseniz alırsınız.

 2. 27 Aralık 2016

  gıda mühendisleri odasına 2010 yılında 7, ayda kayıt yaptırıp çalıştım 2011 yılının 1. ayının 10nunda işten çıktım geriye dönük oda aidatları hakkında icra başlattılar .o tarihten sonra çalışmadım ama bunu odaya bildirmemişim .avukat masraflarını istiyorlar ne yapmalıyım.

  • 5 Ocak 2017

   borçlu olmadığınızı düşünüyorsanız icra takibine itiraz edebilirsiniz. Bununla ilgili icra takibine itiraz yazımızı okuyabilirsiniz.

 3. 1 Kasım 2016

  merhaba
  senet ile araç satın aldım araç sorunlu çıktığı için 3 gün içinde aracı geri aldılar. bana aradan 5 ay geçtikten sonra icra yazısı geldi.benim borcum olmadığı halde icra tebligatı geldi. ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz.

  • 12 Kasım 2016

   İcra mahkemesinde borca itiraz etmeniz gerekmektedir. Süreleri kaçırmayın.

 4. 12 Ekim 2016

  Merhabalar;Efendim
  Bir kooperatifden ev satın almıştım.
  Kooperatif yönetimi o gün bu gündür koop.adına olan borçdan benimde mesul olduğumu iddia ederek benden para istemekteler.
  Hatta Kooperatif üyeliğini devir almadığım halde beni üye de yapmışlar…Adıma sahte imza atmış olabilirler

  Şimdide İcra dairesinden bugün (12.10.2016) yazı göndermişler.5 bin tl borcunuz bulunmaktadır diye?

  Neler yapabilirim…

  • 16 Ekim 2016

   Borca itiraz edersiniz ispat yükü onlardadır. Sahte imzadan dolayı da suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   • 18 Ekim 2016

    TEŞEKKÜRLER AVUKAT BEY.İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM

 5. 2 Eylül 2016

  Gıbı tebligatla isim olmadığı halde tebligatiniz 5. Gün sonunda geçerli sayılacaktır şeklinde iki mesaj geldi. Dedigim gibi borcum yok bişeyim yok ve bu mesaj ne diye kimden geliyor

  • 2 Eylül 2016

   Muhtelemen gelir idaresi başkanlığıdır. Artık vergi dairesi elektronik tebligat sistemine geçti. Bundan sonra bu şekilde tebligatlar yapılacak. Muhasebeciniz ile konuşun.

 6. 13 Haziran 2016

  takip açıldiktan ve tebligat elime ulaşmadan borcumu ödedim dosya masraflari ve vekalet ücretini ödemek zorundamiyim ?
  Teşekkür ederim

  • 15 Haziran 2016

   takip açıldıktan sonra ise ödemeniz gerekir. ancak vekalet ücreti 1/4 indirimli olacaktır.

 7. 8 Nisan 2016

  Merhaba, borçlu olmadığım halde icradan yazı gelmiş. İstanbul 5. icra dairesi diyor ama ben zaten İzmir de oturuyorum. Benim ilgim yok orası ile. Ne yapmalıyım. Türk Telekom borcu bu ama dediğim gibi borcum yok.

  • 7 Mayıs 2016

   Yetki itirazında bulunabilirsiniz. Onun dışında borcunuz olmadığı halde icra dairesinden ödeme emri gelmiş ise itiraz hakkınız var. Süreleri kaçırmayın ve usule dikkat edin yada garanti olması için bir avukat ile çalışın.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: