Bilişim Suçları ve Cezaları
                                       Bilişim Suçları ve Cezaları

Teknolojinin gelişmesiyle eğitimden ticarete, devlet sektöründen özel sektöre, eğlenceden alışverişe kadar birçok alanda yeni anlayışlar ortaya çıkmıştır.  Bu değişim hayat tarzındaki değişimle birlikte suç kavramlarında da değişimlere ve yeni suç tanımlarını ortaya çıkarmıştır. Bilişim Suçları da böylelikle ortaya çıkmıştır.

Bilişim Suçları diğer adıyla siber suçlar, bilgisayar ya da internet aracılığıyla işlenen suçlardır. Bilgisayar, tablet, cep telefonu, pos makinesi gibi araçlar kullanılarak elektronik ortamlarda gerçekleştirilen suçlar olup teknolojinin yardımı ile sanal bir ortamda kişi veya kurumlara maddi veya manevi zarar vermektedirler. Türk Ceza Kanunu’nda Bilişim Alanında Suçlar başlığı altında düzenlenmiştir.

Bilişim suçlarının tespitinde öncelikle bilişim sisteminin kime ait olduğu ve kimlerin kullanabileceği hususları suçlunun tespiti açısından önemlidir. IP adreslerinde, bilgisayar hardisklerinde incelemeler yapılarak bazen de tanıklar ile bilişim suçluları tespit edilebilmektedir.

Bilişim suçları, savcılık tarafından kendiliğinden soruşturulması gereken suçlar olarak belirlenmiştir. Bu nedenle şikâyet söz konusu olmadan da bilişim suçları tespit edilerek suçlular yakalanmaktadır. Ancak bilişim suçunun varlığının söz konusu olduğu durumlarda zarar kaybının yaşanmasından dolayı bilişim suçluları şikayeti işlemini bilişim avukatı aracılığıyla şikayet etmek, zararın karşılanması ve suçluların cezalandırılma sürecinin başarıyla yönetilmesi açısından önemlidir.

Bilişim Suçları Çeşitleri

 1. Bilişim Sistemine Yönelik Suçlar;
 2. Bilişim Sistemindeki Verilere Yönelik Suçlar;
 3. Banka veya Kredi Kartlarına Yönelik Suçlar;
 4. Bilişim Sistemlerinin Araç olarak Kullanıldığı Diğer Suçlar;

Bilişim sistemine yönelik suçlar da kendi içinde şu şekilde ayrılmaktadır;

 • Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Girme; TCK 243.maddede düzenlenmiştir. Bilişim sistemine girmeye yetkisi olmayan bir kişinin bilişim sistemine şifreyi kırarak yahut çeşitli yollarla giriş yapılmasıdır. Bu şekilde bilişim suçunun oluşması için bilişim suçlusunun sisteme izinsiz girmesi  suçun oluşması için yeterli olmaktadır. Facebook, Twitter, İnstagram  gibi başkasının sosyal medya hesaplarına izinsiz olarak girme (hackleme) de bu suç kapsamındadır.
 • Bilişim Sistemini Engelleme ve Bozma; TCK 244.maddede düzenlenmiştir. Kişi, sistemin çalışmasını ve işlevselliğini çeşitli yollarla devre dışı bırakarak bilişim sisteminin işleyişini durdurmasının söz konusu olduğu suç tipidir.  Facebook, Twitter, İnstagram  gibi başkasının sosyal medya hesaplarını ele geçirme (hackleme) de bu suç kapsamındadır.

Bilişim sistemindeki verilere yönelik suçlar da şu alt basamaklara ayrılabilmektedir;

 • Bilişim Sistemindeki Verileri Bozma; verilerden beklenen fonksiyonu yerine getirilmesi özelliğinin devre dışı bırakılması şeklindeki suç tipidir.
 • Bilişim Sistemindeki Verileri Yok Etme; verilerin tümden kaybedilmesi şeklindeki bilişim suçu şeklidir.
 • Bilişim Sistemindeki Verileri Değiştirme; verilerin niteliklerinin ve ya içeriklerinin değiştirildiği suç şeklidir.
 • Bilişim Sistemindeki Verileri Erişilemez Kılma;  verilere kısmen veya tamamen erişimin engellenmesi şeklindeki suçtur.
 • Bilişim Sistemindeki Verileri Başka Yere Gönderme; verilerin diske ya da başka bir yere kopyalanması ve farlı bir sunucuya taşınması suretiyle işlenen suç şeklidir.
 • Bilişim Sistemine Veri Ekleme; bilişim sistemindeki verilere farklı verilerin eklenmesi şeklindeki suç tipidir.

Banka veya kredi kartlarına yönelik bilişim suçları da şu ayrımlara tabi olmaktadır;

 • Başkasına Ait Kredi veya Banka Kartını Kullanma; Kredi kartı açısından suçun işlenmesi için kartın fiziki olarak üzerinde bulundurulmasa dahi kart bilgileri ile çıkar sağlandığı takdirde bilişim suçu oluşabilmektedir.
 • Sahte Banka veya Kredi Kart Üretme, Satma, Devretme, Satın Alma veya Kabul Etme; suça konu sahte kredi kartı veya banka kartının bir banka hesabı ile ilişkilendirilmesi bu tip suçu oluşturan unsurlardır.
 • Sahte Bir Banka veya Kredi Kartını Kullanma; Üzerinde başkaları tarafından sahtecilik eylemi gerçekleştirilmiş olan banka yahut kredi kartının sadece kullanılması ile oluşan bilişim suçu tipidir.

Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanıldığı diğer suçlarda Hakaret, Tehdit ve Şantaj, Dolandırıcılık, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal, Haberleşmenin Gizliliğini İhlal, Müstehcenlik, Marka Hakkına Tecavüz, Kişisel Verilerin Kaydedilmesi ve Ele Geçirilmesi, İnternet Suçları, İnternet Yoluyla Hakaret ve Tehdit Suçları bu tip suçlar kapsamındadır.

Bilişim Suçları Cezası

Bilişim suçlarına farklı cezalar öngörülmüş olsa da bilişim suçları cezaları 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezaları arasında değişmekle birlikte ağırlaştırılmış şekilleri de kanunda mevcuttur. Ancak bazı bilişim suçları işlendiğinde, etkin pişmanlık nedeniyle ceza indirimi yapılmasının söz konusu olduğu durumlarda bulunmaktadır. Ayrıca bilişim suçlularına Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı da verilebilmektedir. Sadece Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanması yoluyla işlenen bilişim suçuna Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı verilememektedir.

Bilişim hukuku ve bilişim suçları teknik konular gerektiren özel bir hukuk dalı olduğundan başarılı ve mevzuata hâkim bir bilişim suçları avukatı ile çalışmak başarılı şekilde suçların aydınlığa kavuşturulması açısından önemlidir.

Yazıyı Paylaş
 • 8
 •  
 • 7
 •  
 • 3
 •  
 •  
  18
  Shares
 1. 19 Eylül 2016

  İçeriğiniz için çok teşekkür ederim

  • 21 Eylül 2016

   Teşekkürler.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: