Adli Sicil - Sabıka Kaydı ve Arşiv Kaydı Sildirme
                                              Adli Sicil – Sabıka Kaydı ve Arşiv Kaydı Sildirme

Adli Sicil (Sabıka Kaydı) ve Arşiv Kayıtları

Kısaca bir kimsenin mahkûmiyetinin olup olmadığının anlaşılması için konulmuş olan kayıt yöntemi olarak ifade edilebilen sabıka kaydı (adli sicil kaydı) ve arşiv kaydı, sosyal hayatın çeşitli evrelerinde birçok hak mağduriyetine yol açabilmektedir. Örneğin özel sektörde faaliyet gösteren şirketler iş başvurularında adli sicil ve arşiv kayıtlarını dikkate alabilmektedir. Bununla birlikte birçok dernek ve vakfın üyelik şartnamelerinde adli sicil ve arşiv kaydının bulunmaması aranmaktadır.

Hakkında Türk mahkemeleri veya yabancı ülke mahkemeleri tarafından kesinleşmiş ve Türk hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş olan yabancıların kayıtları da dahil tüm adlî sicil bilgileri, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ndeki merkezî adlî sicilde tutulur. Bu merkezde tutulan adli sicil ve arşiv kayıtlarının yasada öngörülen şartların yerine getirilmesi halinde kişinin uğramış olduğu hak mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için adli sicil kayıtlarını (sabıka kaydı) ve arşiv kayıtlarının silinebilmesimümkündür.  Ancak bu konuda uzman bir avukat yardımı ile arşiv kaydı ve adli sicil sildirme işlemini yapmanız sizin için hukuki açıdan doğru olacaktır.

Adli Sicil Sildirme (Sabıka Kaydı Sildirme)

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 9. maddesi uyarınca adlî sicildeki bilgiler;

 • Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,
 • Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,
 • Ceza zamanaşımının dolması,
 • Genel af,

halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce silinerek, arşiv kaydına alınır. Bununla birlikte kişinin ölmesiyleadli sicil bilgileri (sabıka kaydı) silinir. Kanun bu yeni düzenlemeyle birlikte yukarıdaki şartların mevcudiyeti halinde kayıtların Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimince kendiliğinden silinerek arşive kaydedilmesini öngörmüştür.

Yabancı Mahkemelerce Verilen Hükümlerin Durumu

Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup, adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adli sicil sildirme durumundan sonra arşiv kaydına alınır.

Adli Para Cezası Verilen Mahkûmiyet Hükümleri Adli Sicil Kaydına Alınır Mı?

Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir.

Arşiv Kaydı Sildirme

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 12. maddesi uyarınca adli sicil kayıtlarından farklı olan arşiv bilgileri;

 • İlgilinin ölümü üzerine,
 • Anayasa ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;
 • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluylaonbeş yıl geçmesiyle,
 • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,
 • Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle, tamamen silinir.

Kanun, bu düzenlemeyle arşiv kayıtlarının silinmesini farklı süre ve koşullara tabi tutmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, eğer yasaklanmış hakların geri verilmesi gereken bir suç işlenmişse bu durumda kanunda öngörülen otuz yıllık sürenin alınacak mahkeme kararıyla onbeş yıla düşürülmesi imkanının mevcudiyetidir. Bu noktada alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması tavsiye edilir.

Suç Olmaktan Çıkan Fiilden Dolayı Mahkûmiyet Durumu

Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin sabıka kaydı ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

YARGITAY İncelemesi Sonucu Verilen Beraat Kararı Durumunda Sicil Kaydı

Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

1 Haziran 2005 Tarihinden Önceki Adli Sicil Kayıtlarının Durumu

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Haziran 2005 tarihinden önceki adli sicil kayıtları mülga adli sicil kanuna tabi olarak verilmiş olduğundan bu dönemde işlenen suçlara ilişkin sabıka kaydı ve arşiv kayıtlarının silinmesi bir geçiş hükmüyle düzenlenmiş olup, işlenen suça göre değişen bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Adli Sicil Sildirme, Sabıka Kaydı Sildirme, Arşiv Kaydı Sildirme.

Yazıyı Paylaş
 • 6
 •  
 • 15
 •  
 • 1
 •  
 •  
  22
  Shares
 • 6
 •  
 •  
 • 15
 • 1
 •  
 1. 4 Nisan 2017

  Merhaba adli sicil kaydının silinmesi için başvuru yapıldı fakat ne kadar sürede yanıt gelir yani başvurudan sonra ne kadar sürede sabıka kaydı silinir.Teşekkürler kolay gelsin

 2. 4 Nisan 2017

  Merhabalar ben 2011 yılında kasten yaralama suçu sebebiyle hapis cezası aldım ancak ceza paraya çevrildi ve 2011 yılında arşiv kaydına alındı. 2016 yılında beş senelik süre doldu herhangi bir yasaklanmış hakkım yok bu para cezasını arşiv kaydımdan sildire bilir miyim ? Saygılarımla teşekkür ederim.

  • 10 Nisan 2017

   Anlattığınız kadarı ile arşiv kaydınız silinebilir görünüyor.

 3. 4 Nisan 2017

  Merhaba avukat bey 2007 yılında haksız yere benim telefonumdan yüzkızartıcı olay yaşandı hattım annemin üstüneydi Fakat ben kullandığım İçin mahkeme çıktım benim yaptığıma dair delil olmamasına rahmen 5gün Hapis cezasını 500tl paraya çevrildi ödedim sabıka kaydım Yok Fakat arşiv kaydım gözükmekte bu yüzden özel güvenlik silahlı Ve silahsız alamadım arşiv kaydımı nasıl sildirebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür Ederim saygılar..

  • 10 Nisan 2017

   Adli sicil ve arşiv kaydının silinmesi konusu için hangi suçtan ceza aldınız bunu bilmek gerekecektir.

 4. 3 Nisan 2017

  Merhabalar ben 2012 yilinda trafik kazasi gecirdim ve alkollu oldugum icin tum maddi hasarlari odedim ve 5yil acik infaz aldim 2013 temmuz ayindada kazaya karistigim ve alkol ciktigi icin infazimda yandi ve yuklu para cezalari odedim ve herhangi bir borcum yoktur adli sicil kqydimda cikan bu para cezalarini nasil sildirebilirim eger yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

  • 10 Nisan 2017

   Sicil kaydınızı mail olarak gönderirseniz inceleyelim.

 5. 1 Nisan 2017

  merhaba.ertelenmiş hapis cezası aldım.adli sicilime işli.işyeri tapdk ruhsatı için arşive geçmeden alamıyorum.arşive geçmesi için napabilirim.

  • 10 Nisan 2017

   Verdiğiniz bilgiler ile arşive alınma şartları oluşmuş mu bunu bilemeyiz malesef. Daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olalım.

 6. 14 Mart 2017

  Merhaba efendim,
  01.01.2010 tarihinde askerde iken Özürsüz eşyayı kaybetmek suçundan adli para cezası aldım,
  toplam 1500 tl borcumu ödedim velakin halen sabıka kaydımda adli para cezası 1500 tl olarak yer almaktadır,
  sicil kaydımdan sildirmek istiyorum yardımcı olur musunuz ?

  • 20 Mart 2017

   Tabi online danışmadan bize ulaşırsanız yardımcı olalım.

 7. 9 Mart 2017

  Hocam iyi akşamlar.2002 yılında 18 yaşımda işlediğim suçtan dolayı mahkemede beraat ettim,dosya temyizden geri döndü beraatime itiraz edildi ve para cezasına mahküm edildim,para cezamı ödedim ve sabıka kaydımı aldığımda arşive işlendiğini gördüm.Arşiv kaydımın silinmesini istiyorum.Şuan 35 yaşındayım Tiflis Devlet Tıp Fak.’den bu yıl mezun oldum denklik aşamamı bekliyorum,sizden ricam bu arşiv kaydımın tamamen silinmesi,nasıl yapabilirim hocam,yakında ALES sınavına gireceğim kazanırsam adli sicil kaydım çıkarsa öğretim üyesi olma hayallerim suya düşecek gerçekleşmeyecek delirmek üzereyim ne olur yardımcı olun rica ediyorum sizden haber bekliyorum iyi akşamlar dilerim teşekkür ederim

  • 10 Mart 2017

   arşiv kaydının silinmesi için yasaklanmış bir hakkınız yoksa arşive alınma tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi gerekiyor. Adli sicil kaydı evrakınızı bize mail ile atarsanız net cevap verelim.

 8. 3 Mart 2017

  sayın avukat mustafa mıhçı, 2012 yılında sonuçlanan asliye ceza mahkemesinde 1Y8A ertelenmiş hapis cezası aldım. 2 yıl denetim süresi konulmuş kararı malesef temyiz ettik ve 2016 yılında ceza onandı ve adli sicil kaydıma işlendi. denetim süresi sonunda infaz edilmiş sayılıp sicil kaydımdan silinerek arşiv kaydıma işlenecek bu sabıkayı hukuki başka bir yolla daha erken (örneğin şimdi) sicildrn arşive aldırmak mümkün müdür? Teşekkürler.

  • 3 Mart 2017

   Malesef adli sicil kaydının silinmesi için cezanın infazı tamamlanmalıdır.

 9. 31 Aralık 2016

  Merhaba iyi Günler. benim 2005 te 490 tl para cezasi yedim ve itirazda bulundum buda bana 4 günlük hapis cezasina cevrildi ve 4 gun hapis cezasi yatip ciktim. Şimdi bir işe girdim resmi kurumda lakin sabika kaydi aldigimda 2005 teki bi cezam sabika kaydinda gozukuyor. Ve ben bas vurdugum her yerde cezami cektigimi soyleyip uzerinden 11 yil gectigini dilekce yoluyla silinecegini soylediler Ve Ben Ankara adli sicil istatikler mudurlugune fax yoluyla bir dilekce birde kimlik fotokopisi yolladim 29.12.2016 tarihinde sonra telefonla aradim telefonla aradigim kiside gununun doldugunu silinmesi gerektigini kendi agziyla soyledi lakin soledigi baska bir durum ise bunun bir kac el dolanacagini yani buroya ordan savciya ordan bilmem nereye felan filan yani silinmesinin en az 3 hafta surecegini dile getirdi bana Lakin Ben bunu bir hafta icinde sildiremessem isimden olacam Size Yazmamin Sebebide bu Bu Konuda Bir Bilgi Verirseniz Ve Daha Erken Sildirmeme Yardimci Olursaniz Çok Sevinirim Şimdiden Teşekür Ederim Kolay Gelsin.

 10. 29 Aralık 2016

  selamın aleykum ben ferhat kolay gelsın ben kılıtlı bır dolap acmaktan 2 sene 6 ay ceza aldım bunun 8 ayını yattım ve denetımlıge cıktım onceden hıc bır cezam yoktu bu cezada saten ıftıradan oldu kendımı savunamadım nese benım cezamda serbes denetımlıgımde bıttı tahlıye oldum ve ben sıcılımın sılınmesı mumkunmudur cevaplarsanız cok sevınırım sımdıden kolay gelsın selamın aleykum…

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba, cezanızın infazı tamamlanmış ise adli sicil bilgilerinin silinmesi mümkündür.

 11. 26 Kasım 2016

  Merhaba bundan 15 seneyi aşkın bir zaman önce babam silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılanmıştı ancak hakkında bir kanıt bulunmamaktan ve pişmanlık yasasından yararlanmasından dolayı 11 ay sonra beraat edildi adli sicil ve arşiv kaydı silinebilirmi ?

 12. 22 Kasım 2016

  Avukat bey ben 6sene 8 ay hapis cezası aldım 3 sene 5 ay yattıktan sonra denetimli serbestlik kapsamında 2015 şubat ayında tahliye oldum şuç tarihinde de 18 yaşından ufaktım ben sicili mi ne zaman sildire bilirim şuan üniversite okuyorum kpss den de iyi bir puan bekliyorum memur olmak istiyorum bi yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden.

 13. 16 Kasım 2016

  Merhaba mustafa bey iyi calismalar ben 23.09.2011 tarihin hirsizlik sucunda 1 ay hapis yattim ve sonra serbest birakildim ve adli sicil kaydimin silinmesi icin dilekce yazim fakat ben evlenmeyi dusunuyorum ve nisanlim alman vatandasi orda yasamayi dusunuyoruz herhangi bi engel soz konusu olumu acaba tesekkurler.

  • 29 Kasım 2016

   Adli sicilin silinmesi için infazın tamamlanması gerekmektedir.

 14. 1 Kasım 2016

  Merheba 2007 Almanyada ceza aldım ve şuanda türkiyede yaşamaktayım savcılıktan sicil kaydımda halen gözükmekte acaba silinirmi ?

  • 12 Kasım 2016

   Anlattığınız kadarı ile şuan silinmesi gerekiyor.

 15. 24 Eylül 2016

  merhabalar 5 aylık bi hapis cezası vardı denetimli serbestlikten yararlanıp çıktık şu an bir sene oldu istanbulda yaşıyorum cezayı veren mahkeme bodrumda sildirmek için ne yapmalıyım yardımcı olurmususnuz

 16. 28 Mayıs 2016

  Merhabalar;
  Silahla tehdit suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım ve cezanın infazının tamamlanmasına müteakip sicil kaydımı sildirmek istiyorum.Üniversite öğrencisiyim Özel sektörde kurumsal şirketlerde kariyer planlarım var.Sicil kaydımı sildirdikten sonra alacağım adli sicil kayıtlarında adli sicil kaydı yoktur yazacağı söylendi.Fakat adli sicil kaydı yoktur arşiv kaydı vardır mı yazacak ? Ve ayrıca arşiv kaydı vardır diye yazmasa da arşiv kaydımın olduğu herhangi bir şekilde anlaşılabilir mi?

  • 1 Haziran 2016

   Adli sicil-sabıka kaydının silinmesi ve ayrıntılı bilgi için için bize iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

 17. 9 Nisan 2016

  Kolay gelsin avukat bey, benim yaralamadan dolayı çok eski tarihlerde hapis yatmıştım. Ancak ceza zamanaşımına uğramış kanuna baktım süre geçmiş görünüyor. Sabıka kaydım silinmiş midir? İşe gireceğim benden sabıka kaydı istediler. Bende bu durumun çıkacağından korkuyorum. Silinmemişse en kısa yoldan sabıka kaydımı sildirmek mümkün müdür?

  • 10 Nisan 2016

   Kazım Bey, ceza zamanaşımına uğramışsa adli sicil kaydı silinerek arşiv kaydına alınır. Buna rağmen Adli sicil kaydı silinmemişse, silinmesi mümkündür. İletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: